Başlangıç

 

Hedef Kitle

Bu doküman; ödeme servisi deneyimi olan, e-ticaret sitelerinde ve/ya dahili ödeme platformunun entegrasyonunu yapacak olan teknik personel için hazırlanmıştır. ERP sistemlerinde online ödeme için Paratika kunlanılmıştır.

 

Üye İş Yeri / Müşteri Destek Birimine Ulaşım

Ödeme işlemleri ya da bağlantınıza ilişkin sorunlar için +90 212 3190625 numaralı telefondan ya da info(at)paratika.com.tr adresinden Üye İş Yeri / Müşteri Desteği ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Telefon: +90 212 3190625
e-Posta: bilgi@paratika.com.tr

 

Paratika nedir?

Paratika, Asseco SEE Türkiye tarafından geliştirilmiş olan bir online ödeme çözümüdür. Payten Turkey. Hem üye iş yerleri hem de üye iş yerlerinden işlem yapan müşteriler için güvenli, esnek, kolay ve kullanışlı bir ödeme deneyimi sunar. Müşteriler (Kart Hamilleri) ödeme sayfalarında bulunan güvenli e-cüzdan ve esnek ödeme özelliklerinden faydalanırken, üye iş yerkeri ödemeleri kredi kartı verilerine dokunmaksızın yönetir ve PCI DSS uygunluklarını korur; bu sayede dolandırıcılık riskleri ortadan kaldırılır ve mali açıdan hassas olan verilerin güvenli şekilde depolanması sağlanır.

Güvenlik Standartları

Daha fazla bilgi edinmek için PCI DSS Veri Güvenliği Standartları

 

Güvenlik

Paratika sağlam ve güvenli bir iletişim protokolü üstüne inşa edilmiştir. Paratika API, standart HTTP(s) Post istekleri ile birlikte gönderilen bir talimatlar dizisidir, bakınız HTTPS Post istekleri. Sunucu tarafında, Verisign tarafından sağlanan sertifika kullanılmaktadır. SSL şifrelemesi sayesinde sunucularımızın sizinle iletişim kurması ve verilerinizin şifrelenmiş şekilde iletilmesi garanti edilmektedir. İstemci SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bir istek alındığında şifreleme seviyesi kontrol edilir. Doğrudan TLSv1.1 ve üstü desteklenir.

 

Desteklenen Diller

API desteği, HTTP Post yöntemlerini uygulayan tüm platformları ve dilleri desteklemektedir.

 

Cevap Mesajı Anlamlandırma

Paratika cevaplarında varsayılan format JSON ’dur. Paratika cevaplarını işleyebilmek için JSON ayrıştırma araçları kullanılabilir.

 

Test Ortamı

API test ortamı kullanıma açıktır ve bu dokümanda yer alan tüm API işlem türleri yanda verilen link kullanılarak test edilebilir. Tüm API istekleri HTTP POST yöntemi kullanılarak bu URL adresine gönderilecektir.

Paratika API Test Ortam URL Bilgisi

					https://test.paratika.com.tr/paratika/api/v2
				
 

Entegrasyon Ortamı

API entegrasyon ortamı kullanıma açıktır ve bu dokümanda yer alan tüm API işlem türleri yanda verilen link kullanılarak test edilebilir. Tüm API istekleri HTTP POST yöntemi kullanılarak bu URL adresine gönderilecektir.

Paratika API Entegrasyon Ortam URL Bilgisi

					https://entegrasyon.paratika.com.tr/paratika/api/v2
				
 

İstek & Cevap (Request & Response)

 

Paratika API İstekleri

Paratika API ortamına bir istekte bulunmak için ilgili POST HTTP isteğinin Paratika API Endpoint URL adresine gönderilmesi gerekir. API URL’e gönderilen her bir HTTP POST isteği, isteğin tipine bağlı olarak ilgili “parametre-değer” ikilisi olarak kodlanmalıdır.

 

Paratika API Cevapları

Paratika API Cevabı JSON veri formatı kullanır ve destekler. Her bir api cevabı, RESPONSECODE ve RESPONSEMSG parametrelerini içermektedir. İlgili işlemin başarılı sonuçlanıp sonuçlanmadığına göre, bu parametreler belli değerler içerecektir. Eğer hata sözkonusu ise; (RESPONSECODE 00 değilse), ERROR ve ERRORCODE parametreleri de cevaba eklenecektir.

RESPONSECODE ve RESPONSEMESSAGE Alanları için Olası Değerler

Cevap Kodu Cevap Mesajı Açıklama
00 Onaylı İşlem başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir
98 Genel Hata Action failed due to general error. A general error can be a runtime error during action processing or a payment gateway error that is not yet mapped in our error set.
99 Reddedildi Bu cevap koduna (99) sahip hatalar, işlem sırasında kullanılan ödeme sistemi / sanal POS tarafında oluşan hatalardır. Bu durumlarda hata detaylarını da inceleyerek sanal pos sağlayıcı banka ya da ödeme sistemi sağlayıcısı ile iletişime geçmek gerekir.

Pagination

TO BE PROVIDED

TO BE PROVIDED

 

Doğrulama

API isteklerinde kullanıcı bilgilerinizi vererek kendinizi doğrulamanız beklenmektedir. API kullanıcı bilgilerinizi Paratika’da “Hesabım” linkinden güncelleyebileceğiniz gibi, gereken değişiklikleri Müşteri Destek ekibimize de iletebilirsiniz. Her bir API kullanıcısının kendi email adresi ve şifresi vardır. Paratika sistemine API üzerinden erişim ve işlem yapma yetkisi veren bu email adresi ve şifre bilgisinin kullanıcı tarafından gizli tutulması ve iyi saklanması gerekmektedir.

Tüm API istekleri HTTPS üzerinden yapılmalıdır. Standard HTTP üzerinden yapılan istekler başarısızlıka sonuçlanacaktır. Doğrulama her bir API isteğinde yeniden yapılmaktadır.

API İsteği Doğrulama (Authentication) Parametreleri

					MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]

				
 

Entegrasyon Modelleri

 

Barındırılan Ödeme Sayfası (HP)

Bu model, ödeme akışı için Asseco SEE ortamlarında barındırılan Paratika ortak ödeme sayfalarını kullanır. Kart verisine dokunmadan yapılacak olan işlemde, işlem sonucu son adımda üye iş yeri sistemine aktarılır. Ortak ödeme sayfası kullanılarak gerçekleştirilen işlemler MO/TO ya da 3D Secure kullanımlı olarak yapılabilir.

Adım 1:

Üye iş yeri Web sitesi ortak ödeme sayfası modeli belirterek bir satış talebi yapar. Paratika ödeme sayfasında görüntülenecek ya da işlem aşamasında kullanılabilecek tüm Sipariş / Fatura / Üye iş yeri / Ürün / Kargo detayları da bu aşamada kabul edilir.

Adım 2:

Ödeme talebi sonucunda geçerli bir oturum anahtarı oluşturulur ve geri üye iş yeri sistemine gönderilir. Üye iş yeri Web Sitesi bu oturum anahtarını alır ve kart sahibi Paratika Ödeme Sayfaları'na yönlendirilir.

Adım 3:

Bu adımda üye iş yeri, kart sahibini Paratika ortak ödeme sayfalarına yönlendirir. Ortak ödeme sayfalarında açılan kart tanımlama, kayıtlı kart listesi, ürün detayları, taksit tablo panellerini kullanarak kart sahibi ödeme işlemini gerçekleştirme isteğini gönderir.

Adım 4:

Paratika finansal işlemi gerçekleştirerek işlem sonucunda kart sahibini üye iş yerinin ilk adımda belirttiği dönüş URL'ine gönderir.

Bu son adımda kart sahibi tarafında oluşbilecek tarayıcı sorunları, işlemden vazgeçme, elektrik ya da internet kesintisi gibi durumlarda üye iş yeri işlem akıbetini API model sorgularını kullanarak öğrenebilir. İşlem başarılı olmuşsa üye iş yeri tarafında ilgili aksiyonlar alınır. Başarılı olmadığı durumlarda ise kart sahibi ilgili ödeme için tekrar ortak ödeme sayfalarına yönlendirilebilir.

Barındırılan Ödeme Sayfası (HP) Akışı

 

Direct POST - MOTO

Bu entegrasyon modelinde ortak ödeme sayfalarında farklı olarak son kullanıcı görsel arabirim servisi Paratika tarafından yapılmaz. Tüm kullanıcı görsel arabirimlerini (user interfaces) kendi ortamlarında barındırmak, versiyonlamak ve yönetmek isteyen üye iş yerleri bu modeli kullanabilirler. %100 PCI DSS uyumluluğunu mümkün kılan bu modelde, aşağıda anlatıldığı şekilde üye iş yeri sisteminde / sayfasında sunulan form direk olarak Paratika ortamlarına HTTP POST kullanılarak hassas veriye dokunmadan işlem desteği sağlanır. Üye iş yerleri müşterilerine kayıtlı kartlarla işlem yaptırabildiği gibi, yeni kartlarla da işlem imkanı sunar.

Adım 1:

Üye iş yeri sistemi gerekli tüm işlem / sipariş detaylarını vererek oturum anahtarı isteğini gönderir. Bu adımdaki verilerin hiç biri hassas veri kapsamında bulunmaz.

Adım 2:

Oturum anahtarı isteği (Session token request) işlenerek tüm verilerin geçerli olması durumunda üye iş yeri kullanımına açılan oturum anahtarı paylaşılır.

Adım 3:

Elde edilen oturum anahtarı bilgisiyle üye iş yeri web sayfasında form gösterilir. Bu form kodu örneği için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

Extra Puan Adimi:

Üye is yeri Paratika Direct Post metodlarinda puan kullanimi için SESSIONTOKEN, CARDPAN,CARDEXPIRY ile puan sorgulama islemi yapmalidir. QUERYPOINTS dönüs degerine göre örnek form içindeki points alani doldurulmali. Puan ile satis örneklerine buradan ulasabilirsiniz. Ardindan puanli satis isteginin ilgili ödeme sistemine iletilmesi için SESSIONTOKEN ve BIN parametreleri ile QUERYPAYMENTSYSTEMS sorgusu yapilmali ve dönüs degerinde yer alan ödeme sistemi adi örnek form içinde paymentSystem alaninda gönderilmelidir.

Adım 4:

Kart sahibi, üye iş yeri sayfasında (ya da HTTP destekleyen herhangi bir mobil / masaüstü uygulama da olabilir) gösterilen formda gerekli alanları doldurarak işlem isteğini yapar. Üye iş yeri bu formdaki tüm alanları direk olarak Paratika sistemine POST eder.

Adım 5:

Paratika tüm işlem detaylarını ve ödeme formundan gelen bilgileri kullnarak finansal işlemi gerçekleştirir. Bu süreçte kart sahibi Paratika tarafından servis edilen herhangi bir görsel arabirim görmeyecektir. Gerçekleştirilen bu işlem MOTO bir işlem niteliği taşır.

Adım 6:

Paratika bu işlem isteğini ilgili banka ya da ödeme sistemi terminaline taşıyarak işlemi gerçekleştirir. Daha sonra bu işlem sonucu ilk adımda belirtilen üye iş yeri dönüş URL adresine gönderilir.

Aşağıdaki HTML Test formundaki TMX Javascript kısmının gönderilmesi zorunludur.

Direct POST (MOTO) Test Formu

Direk POST MOTO AkışıDirect POST Cevap Parametreleri

Parametre İsmi Get Value Açıklama
merchantPaymentId request.getParameter('merchantPaymentId') Get from sessionToken
apiMerchantId request.getParameter('apiMerchantId') Get from sessionToken
paymentSystem request.getParameter('paymentSystem') Get from card Number PIN
paymentSystemType request.getParameter('paymentSystemType') Payment System Type information
paymentSystemEftCode request.getParameter('paymentSystemEftCode') Eft code of the payment system
pgTranId request.getParameter('pgTranId') Transaction Id which come from bank side
pgTranDate request.getParameter('pgTranDate') Transaction date at bank side
pgTranRefId request.getParameter('pgTranRefId') Transaction Reference Id which is come from bank side
pgTranApprCode request.getParameter('pgTranApprCode') Transaction Approval Code which is come from bank side
pgOrderId request.getParameter('pgOrderId') PgOrderId which is the order id at bank side
customerId request.getParameter('customerId') customerId which is the customer Id merchant side
sessionToken request.getParameter('sessionToken') Return the session token which is created at sessionToken action
cardToken request.getParameter('cardToken') Returned if transaction make with card Token
random request.getParameter('random') Random value which is used at veriyfing the SD_SHA512 hash value
sdSha512 request.getParameter('sdSha512') Used for hash verification secretKey is the private merchant key defined once for each merchant, formula :SHA512 encodeHexString((merchantPaymentId+'|'+customerId+'|'+sessionToken+'|'+responseCode+'|'+randomKey+'|'+secretKey))
SD_SHA512 request.getParameter('SD_SHA512') Deprecated / Legacy - Do not use! Used for hash verification. secretKey is the private merchant key defined once for each merchant, formula :SHA512(sessionToken + merchantPaymentId + responseCode + responseMsg + random + secretKey)
pgTranErrorText request.getParameter('pgTranErrorText') Return only in error case; contains bank transaction error message
pgTranErrorCode request.getParameter('pgTranErrorCode') Return only in error case; contains bank transaction error code
pgTranErrorCode request.getParameter('pgTranErrorCode') Return only in error case; contains bank transaction error code
errorCode request.getParameter('errorCode') Return only in error case; contains Paratika error code
errorMsg request.getParameter('errorMsg') Return only in error case; contains Paratika error message
responseCode request.getParameter('responseCode') Response code of the Paratika
responseMsg request.getParameter('responseMsg') Response message of the Paratika

Sample response for Direct Post Non 3D

					
merchantPaymentId: PaymentId-FbnzDdx04fZu
apiMerchantId: 700100000
paymentSystem: My İşbank VPOS Account (Test)
paymentSystemType: ISBANK
paymentSystemEftCode: 0064
pgTranDate: 20170113 12:20:35
pgTranId: 17013MUjC07014059
pgTranRefId: 701300002882
pgTranApprCode: 733185
pgOrderId: PaymentId-FbnzDdx04fZu
sessionToken: FOEMQGVTVWOQCJRSS6DARRRV62RQK2FIKUY7ZMXKBNX6SOUJ
random: -349886350
customerId: Customer-QjOnxH8Z
SD_SHA512: bff497614a8767e3176fede4f3f8274225a8f619469a1c5eafe2e785fbc438aeb5345c51be30d976d53db5b73adf026347db1144c52cbc2133364aa13e933d45
sdSha512: 7f1485a24f1790e0791fe9de5ec33d4e98057578f77a4c39fdd4bd874079d6e3af9271da020c57ed8acd7642ec801ad80dae0c574462a58a6722fbfa361a0b65
responseCode: 00
responseMsg: Approved
           
				
 

Direct POST - 3D Güvenli

Bu entegrasyon modelinde ortak ödeme sayfalarında farklı olarak, son kullanıcı görsel arabirim servisi Paratika tarafından yapılmaz. Tüm kullanıcı görsel arabirimlerini (user interfaces) kendi ortamlarında barındırmak, versiyonlamak ve yönetmek isteyen üye iş yerleri bu modeli kullanabilirler. %100 PCI DSS uyumluluğunu mümkün kılan bu modelde, aşağıda anlatıldığı şekilde üye iş yeri sisteminde / sayfasında sunulan form direk olarak Paratika ortamlarına HTTP POST kullanılarak hassas veriye dokunmadan işlem desteği sağlanır. Üye iş yerleri müşterilerine kayıtlı kartlarla işlem yaptırabildiği gibi, yeni kartlarla da işlem imkanı sunar. Buradan gerçekleştirilen işlemler 3D Güvenli olma özelliği taşır.

Adım 1:

Üye iş yeri sistemi gerekli tüm işlem / sipariş detaylarını vererek oturum anahtarı isteğini gönderir. Bu adımdaki verilerin hiç biri hassas veri kapsamında bulunmaz.

Adım 2:

Oturum anahtarı isteği (Session token request) işlenerek tüm verilerin geçerli olması durumunda üye iş yeri kullanımına açılan oturum anahtarı paylaşılır.

Adım 3:

Elde edilen oturum anaharı bilgisiyle üye iş yeri web sayfasında form gösterilir. Bu form kodu örneği için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

Extra Puan Adimi:

Üye is yeri Paratika Direct Post metodlarinda puan kullanimi için SESSIONTOKEN, CARDPAN,CARDEXPIRY ile puan sorgulama islemi yapmalidir. QUERYPOINTS dönüs degerine göre örnek form içindeki points alani doldurulmali. Puan ile satis örneklerine buradan ulasabilirsiniz. Ardindan puanli satis isteginin ilgili ödeme sistemine iletilmesi için SESSIONTOKEN ve BIN parametreleri ile QUERYPAYMENTSYSTEMS sorgusu yapilmali ve dönüs degerinde yer alan ödeme sistemi adi örnek form içinde paymentSystem alaninda gönderilmelidir.

Adım 4:

Kart sahibi, üye iş yeri sayfasında (ya da HTTP destekleyen herhangi bir mobil / masaüstü uygulama da olabilir) gösterilen formda gerekli alanları doldurarak işlem isteğini yapar. Üye iş yeri bu formdaki tüm alanları direk olarak Paratika sistemine POST eder.

Adım 5:

Paratika tüm işlem detaylarını ve ödeme formundan gelen bilgileri kullnarak finansal işlemi gerçekleştirir. Bu süreçte kart sahibi Paratika tarafından servis edilen herhangi bir görsel arabirim görmeyecektir. Gerçekleştirilen bu işlem 3D Secure güvenli bir işlem niteliği taşır.

Adım 6:

Paratika kart sahibini 3D Secure güvenlikli işlem için ACS (Access Control Server) sayfalarına yönlendirir.

Adım 7:

ACS (Access Control Server) birimi, 3D doğrulama servis sayfalarını gösterir ve bu adımda kart sahibinin mobil telefonuna bu işlem için oluşturulan güvenli otorizasyon kodu SMS olarak gönderilir.

Adım 8:

ACS sunucusu (Access Control Server) kullanıcıyı doğrulayarak ilgili Paratika arabirimlerine gönderir.

Adım 9:

Bu işlem sonucu, Paratika sistemi tarafından ilk adımda belirtilen üye iş yeri dönüş URL adresine gönderilir.

Aşağıdaki HTML Test formundaki TMX Javascript kısmının gönderilmesi zorunludur.

Direct POST (3D Güvenli) Test Formu

Kartsız Direct POST - 3D Güvenli

Aşağıda belirtilen kartsız ödeme yöntemleri üzerinden entegrasyon sağlamak için "Kartsız DIRECT POST (3D Güvenli) Test Formu" örneğini baz alınız.
 • Maximum Mobil

Kartsız DIRECT POST (3D Güvenli) Test Formu

Direct POST (3D Güvenli) AkışıSample response for Direct Post 3D

					
merchantPaymentId: PaymentId-FVKAjOiFHeuE
apiMerchantId: 700100000
paymentSystem: ISBANK TEST
paymentSystemType: ISBANK
paymentSystemEftCode: 0064
pgTranDate: 20170112 14:13:13
pgTranId: 17012ONNI07013454
pgTranRefId: 701200002832
pgTranApprCode: 733185
pgOrderId: PaymentId-FVKAjOiFHeuE
customerId: Customer-u1Q4G1oG
amount: 11.76
installment: 1
sessionToken: VYD7AXJ6C446GIN55V6KKOB677VRTOZHG5HTSMP3EJCMEQYF
random: tpN2ynMYAn
SD_SHA512: 0f2b4945aefc71f547107898c2002c40d9d4a1508f7f00ee894138f6bc247ebc1238ead5aa01b6ba09bc7932a5957235b7837cc0270781d0a45055fe31648b61
sdSha512: 099e32f8df3130457d2b1595b069794ef6ed08c85a679f72336c5371e91087b223536b317fc43643ae0da06ea29e985a3c8185ab611606308760b0c260aa412f
responseCode: 00
responseMsg: Approved
           
				

 

API & HPP URLs

API URL: https://entegrasyon.paratika.com.tr/paratika/api/v2
Hosted Payment Page URL (HPP): https://entegrasyon.paratika.com.tr/payment/[SECURE_SESSION_TOKEN]
DirectPost 3D URL: https://entegrasyon.paratika.com.tr/paratika/api/v2/post/sale3d/[SECURE_SESSION_TOKEN]
DirectPost Non3D URL: https://entegrasyon.paratika.com.tr/merchant/post/sale/[SECURE_SESSION_TOKEN]

 

Hata Yönetimi

Bir isteğin hata ile sonuçlanması durumunda; dönüş cevabı içerisinde ERROR ve ERRORCODE parametreleri bulunacaktır. Genel olarak meydana gelebilecek iki tür hata bulunmaktadır: Sistem hatalar ve ödeme geçidinden kaynaklanan hatalar.

 

Merkezi Hatalar

Merkezi hatalar genellikle geçersiz ya da yanlış verilen parametre değerlerinden kaynaklanmaktadır. Bu hataların kodu ERR100xx formatındadır.

Hata Kodu Açıklama
ERR10010 İstekte zorunlu parametrelerden biri bulunamadı
ERR10011 Aynı parametre bir defadan fazla olarak gönderilmiş
ERR10012 Bu değer için azami büyüklük değeri aşıldı.
ERR10013 Bu değer için geçersiz veri tipi belirtilmiş
ERR10014 Geçersiz güvenlik algoritması belirtilmiş
ERR10015 Geçersiz üye iş yeri bilgisi belirtilmiş
ERR10016 Geçersiz tutar bilgisi belirtilmiş
ERR10017 Geçersiz para birimi belirtilmiş
ERR10018 Geçersiz dil seçimi
ERR10019 Genel hata
ERR10020 Geçersiz kullanıcı bilgileri
ERR10021 Boş parametre belirtilmiş, tüm parametreleri kontrol edin
ERR10022 Sipariş edilen ürünlerin toplam tutarı gerçek tutarla örtüşmüyor
ERR10023 Ödeme tutarı hesaplanan tutarla örtüşmüyor
ERR10024 Geçersiz vergi tutarı belirtilmiş
ERR10025 Belirtilen durumda vergi tutarı sıfır olmalıdır
ERR10026 Geçersiz entegrasyon modeli belirtilmiş
ERR10027 Geçersiz kart bilgisi (TOKEN) belirtilmiş
ERR10028 Belirtilen ödeme sistemi (sanal POS) bulunamadı
ERR10029 Belirtilen ödeme tipi (kampanya) bulunamadı
ERR10030 Belirtilen işlem bulunamadı
ERR10031 Bu işlem iade edilemez
ERR10032 Geçersiz iade tutarı belirtilmiş ya da bu işlem daha önce iade edilmiş
ERR10033 Bu işlem iptal edilemez
ERR10034 Belirtilen ödeme bulunamadı
ERR10035 Bu işlem için ön otorizasyon kaydı bulunmamaktadır
ERR10036 Geçersiz son otorizasyon (POSTAUTH) tutarı belirtilmiş
ERR10037 Belirtilen Kart Sahibi (Müşteri) kayıtlı değil
ERR10038 İlgili ödeme onay beklemektedir
ERR10039 Geçersiz ödeme durumu belirtilmiş
ERR10040 Geçersiz alt işlem (SUBACTION) belirtilmiş
ERR10041 Belirtilen kart daha önce eklenmiş
ERR10042 Kart daha önceden silinmiş
ERR10043 Geçersiz zaman aralığı belirtilmiş
ERR10044 Geçersiz tarih formatı belirtilmiş
ERR10045 Belirtilen kart numarası geçersizdir
ERR10046 Belirtilen kredi kartı geçerlilik tarihi geçersizdir
ERR10047 Kullanıcının API servislerini kullanma yetkisi bulunmamaktadır
ERR10048 Başarılı Bir İşlem zaten bu üye iş yeri sipariş numarası ile var
ERR10049 Geçersiz üye iş yeri grup numarası
ERR10050 Geçersiz HASH değeri
ERR10051 Herhangi bir ödeme sistemi (sanal pos) tanımı yok. Lütfen, kontrol ediniz.
ERR10052 Desteklenmeyen para birimi:
ERR10053 Kullanıcının bu üye iş yeri üzerinde işlem yapma yetkisi yok
ERR10054 Ödeme geçerlilik süresi maksimum limitin üstündedir.
ERR10055 Ödeme geçerlilik süresi minimum limitin altındadır.
ERR10056 Geçersiz API isteği belirtilmiş
ERR10057 Kart BIN bilgisi geçersiz
ERR10058 Kart daha önce etkinleştirilmiş
ERR10059 Kart daha önce kullanım dışı bırakılmış
ERR10060 Geçersiz IP Adresi
ERR10062 Belirtilen kart henüz aktive edilmemiştir.
ERR10063 Bu işlem sadece LetsBodrum kart ile yapılabilir.
ERR10064 Lütfen LetsBodrum kart veya Türkiye İş Bankası kredi kartı kullanınız.
ERR10065 Belirtilen kart numarası daha önceden tanımlanmış.
ERR10066 Belirtilen zaman bilgisi geçersiz ya da tutarsızdır
ERR10067 Belirtilen period değeri çok yüksek
ERR10068 Geçersiz tekrar düzeni parametresi
ERR10069 Zamanlayıcı (Quartz) hatası oluştu
ERR10070 Başlangı tarihi gelecekteki bir tarih olmalıdır
ERR10071 Geçersiz tekrarlı ödeme durum parametresi belirtilmiş
ERR10072 Tekrarlı ödeme planı zaten etkin durumda
ERR10073 ERR10073
ERR10074 Tekrarlı ödeme planının zaten süresi geçmiş
ERR10075 Üye iş yeri görsel (logo) bilgisi hatalı
ERR10076 Geçersiz tekrarlı ödeme durum parametresi
ERR10078 İşlem kilitlidir
ERR10079 Bu kart sistemde kayıtlıdır.
ERR10080 Lütfen, Üye İş Yeri Sipariş numarasını veya Ödeme Oturumu(Token) veriniz
ERR10081 Geçersiz işlem durumu
ERR10082 Kullanıcısının bu işlem için yetkisi yoktur.
ERR10083 Geçersiz statü
ERR10084 Faiz veya indirim oranı sıfır değeri olmalıdır
ERR10085 Geçerli bitiş tarihi ,geçerli başlangıç tarihten daha büyük olamaz
ERR10086 Geçerli bitiş tarihi şimdiki tarihten daha büyük olmalıdır
ERR10087 Taksit sayı numarası zaten bu ödeme sistemi ile bir ödeme tipi var
ERR10088 Taksit bilgisi 1-12 arasında bir değer olmalıdır.
ERR10089 Tekrarlı ödemeye ait kart silinemez.
ERR10090 İşlem başarısız
ERR10091 Ödeme sistemi devre dışı bırakıldığı için işlem gerçekleştiremiyor. Lütfen Üye İş Yeri Süper Yöneticisiyle iletişime geçiniz.
ERR10092 Geçersiz offset değeri
ERR10093 Geçersiz limit değeri
ERR10094 Tanımlı bir kart bulunamadı.
ERR10095 Kayıtlı bulunan tekrarlayan ödeme planlarından dolayı kart silinemez.
ERR10096 Geçersiz oturum (session) bilgisi.
ERR10097 Sonlandırılmış oturum (session) bilgisi.
ERR10098 Bu oturum anahtarının yapılmak istenen işleme yetkisi yoktur.
ERR10099 Bu işlem başka bir üye iş yerine ait.
ERR10100 Bu ödeme için birden fazla başarılı işlem vardır. Lütfen PGTRANID parametresini kullanınız.
ERR10101 Geçersiz URL parametresi belirtilmiştir.
ERR10102 Geçersiz BIN değeri belirtilmiştir.
ERR10103 İşlem isteği Inact RT servisi tarafından raporlanan fraud olasılığı nedeniyle reddedilmiştir.
ERR10104 Kullanılabilir komisyon şeması bulunmamaktadır.
ERR10105 Mevcut Ödeme Sistemi havuzda bulunmamaktadır
ERR10106 İşlem tutarı üye iş yeri hesabına geçmemiştir, iade yapılamaz.
ERR10107 Bu ödeme zaten yapılmıştır, verilen Üye İş Yeri Sipariş Numarası ile yeni ödeme oturumu oluşturulamaz.
ERR10108 Üye iş yeri onaylanmamış
ERR10109 Ödeme havuzu üye iş yeri için henüz onaylanmamıştır.
ERR10110 Kullanilan ödeme sistemi kampanya kullanımını desteklememektedir.
ERR10111 Puan sorgulama ödeme sistemi tarafından desteklenmemektedir.
ERR10112 Hatali puan formatı lütfen API Dokümantasyonundan puan kullanım formatını kontrol ediniz.
ERR10113 Kullanilan ödeme sistemi puan kullanımını desteklememektedir.
ERR10115 Üye iş yeri tarafından desteklenmeyen taksit sayısı belirtilmiştir.
ERR10116 Bu işlem kullanımda olmayan üye iş yeri bilgileriyle gerçekleştirilemez.
ERR10117 Bu sipariş numarası sonlanan bir oturumda kullanılmıştır lütfen farklı bir sipariş numarası ile oturum anahtarı oluşturun.
ERR10118 İstek ile mevcut sipariş numarasına ait oturumun tutar,kur,oturum tipi, url dönüş değeri ya da yapılmak istenen işlem değerlerinden biri uyuşmamaktadır.
ERR10119 Tam ve ya noktalı kısımda limit aşımı
ERR10120 Bu plan koduna ait bir tekrarlı ödeme bulunuyor
ERR10121 Geçersiz tekrarlı ödeme kodu
ERR10122 Sonlanmış durumdaki tekrarlı ödeme güncellenemez.
ERR10123 Geçersiz işlem tipi
ERR10125 Mutabakat sorgusu için en az bir parametre geçilmeli.
ERR10126 Birden fazla işlem bulundu.
ERR10127 Ödeme sistemi puan parametresi hatalı, işlemin gönderileceği ödeme sisteminde gönderilen puan parametresi tanımlı değildir.
ERR10128 Geçersiz parametre değeri
ERR10129 Parçalı puan kullanımı bu ödeme sistemi tarafından desteklenmemektedir
ERR10130 İşlem fraud süphesiyle reddedilmiştir. Detaylı bilgi için destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. (TMX rejected)
ERR10131 Komisyon masrafları, satıcı komisyon tutarını aşamaz.
ERR10133 İstenen işlem güncellenemez.
ERR10134 Ödeme sistemi tipi ya da EFT kodu bulunamadı.
ERR10135 EXTRA parametresi decode edilemiyor.
ERR10136 Bu üye iş yeri için ortak ödeme sayfası (HPP) kullanılamaz.
ERR10137 Query Campaign Not Supported By PaymentSystem
ERR10138 3D işlem yaparken hata oluştu.
ERR10139 Üye İşyeri Entegrasyon Modeli Hatalı
ERR10140 İşlem tipi bu ödeme sistemi tarafından desteklenmiyor.
ERR10141 Beklenemedik ödeme sistemi entegrasyonu hatası
ERR10142 Geçersiz Yönlendirme Adresi
ERR10143 ÖDENMİŞ veya İPTAL EDİLMİŞ ödeme
ERR10144 Üye iş yerinin yabancı banka kartları ile işlem yapma yetkisi yoktur
ERR10145 Tekrarlı ödeme bulunamadı.
ERR10146 Tekrarlı ödeme kartı bulunamadı.
ERR10147 3D doğrulama olmaksızın kart ekleme yetkiniz yoktur. Lütfen HPP entegrasyon modelini kullanarak kart ekleyiniz ya da Paratika destek ekibinden yardım alınız.
ERR10148 Tekrarlı ödeme planı zaten bu kart daha önce eklenmiş.
ERR10149 Bu işlem için desteklenmeyen para birimi
ERR10150 İndirim tutarı sipariş tutarından yüksek olamaz.
ERR10151 Satıcı bulunamadı
ERR10152 Bu id ile satıcı mevcuttur.
ERR10153 İade işlemi Paratika Finans ekibi tarafından red edilmiştir
ERR10154 İşlem 3D kısıtlamasıyla başarısız olmuştur.
ERR10155 Satıcı deaktive durumdadir. Bu işlem yapılamaz.
ERR10156 Unsupported Currency Conversion
ERR10157 Aktivasyon tarihi gelecek tarih olmalıdır
ERR10158 Geçersiz varsayılan komisyon oranı
ERR10159 Geçersiz ödeme sistemi bazlı komisyon oranı
ERR10160 Eksik parametre
ERR10161 Ödeme sistemi havuzda bulunamadı
ERR10162 Sadece 2 ile 12 arasındaki tüm taksitler parametrede sağlanmalıdır
ERR10163 Save card parametresi API entegrasyon modeli için kullanılamaz
ERR10164 Bu isimde havuzda kartsız işlem destekleyen ödeme sistemi bulunamadı
ERR10165 Komisyon şeması bulunamadı
ERR10166 ERR10166
ERR10167 Invalid sellerId - do not use semicolon
ERR10168 Bu kart markası desteklenmemektedir
ERR10169 Taksit bu kart markası için uygun değildir
ERR10170 Girilen değer geçerli aralığın dışında. Minimum değer 1 olmalı, maksimum değer için lütfen Paratika Operasyon Ekibi'yle iletişime geçiniz.
ERR10171 Belirtilen MCC bulunamadı.
ERR10172 Belirtilen MCC daha önce eklenmiş
ERR10173 Ürün komisyon tutarları TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT parametresinde belirtilen komisyon tutarıyla uyuşmamaktadır.
ERR10174 Üye İşyeri Ürün Tipi ve Komisyon Yükümlülüğü satıcılı satışı kullanabilmek için doğru şekilde güncellenemedi.
ERR10175 Wrong commission applier type.
ERR10176 Invalid Seller Payment Amount
ERR10177 Invalid Marketplace Integration Model
ERR10178 Ödeme kalemlerinin satıcı ödeme tutarlarının toplamı TOTALSELLERPAYMENTAMOUNT parametresiyle örtüşmemektedir.
ERR10179 Komisyon uygulama tipi, CA(komisyon miktari), komisyon değeri ile aynı anda gönderilemez.
ERR10180 Yatırımcı tipiniz için kullanmak istediğiniz kart tipi için geçersiz
ERR10181 Sipariş öğelerinde hatalı üye işyeri bilgisi.
ERR10182 Sipariş kalemi bulunamadı
ERR10183 Sipariş kalemleri, sadece session token ile oluşturulan birincil işlemler için desteklenmektedir
ERR10184 Ürün adedini ya da tutarını belirtmeniz gerekmektedir
ERR10185 Item quantity or amount exceeded
ERR10186 Tutar, orijinal istek tutarından daha büyük olamaz.
ERR10187 Ödeme isteğinde pazaryeri parametrelerini kullanmaya yetkiniz bulunmamaktadır. Lütfen Paratika destek hattıyla iletişime geçiniz.
ERR10188 Ödeme tarihi, işlem tarihinden önce olamaz. Lütfen isteği kontrol ediniz.
ERR10189 Invalid or Missing EXTRA parameter value
 

Ödeme Sistemleri (vPOS) Kaynaklı Hatalar

Paratika API yapısı, banka tarafında kullanılmakta olan ödeme geçidinden kaynaklanan hatalar için farklı bir dizi hata kodu kullanmaktadır. Bu hata dizisi ISO-8583 ’e ait 39. alan cevap değerlerinden türetilmiştir. Bu hataların kod formatı ERR200xx şeklindedir.

Hata Kodu Açıklama
ERR20001 Manuel onay için bankanızla iletişime geçiniz
ERR20002 Sahte onay, bankanızla iletişime geçiniz
ERR20003 Geçersiz üye iş yeri ya da servis sağlayıcı
ERR20004 Karta el koyunuz
ERR20005 İşleme onay verilmedi
ERR20006 Hata (Sanal POS ya da banka tarafında sadece kayıt güncelleme cevapları bulundu)
ERR20007 Karta el koyunuz - Özel nedenler
ERR20008 Sahte onay, bankanızla iletişime geçiniz
ERR20009 İşlem yapılan banka kartına taksit uygulanmamaktadır.
ERR20011 Sahte onay (VIP), bankanızla iletişime geçiniz
ERR20012 Sanal POS ya da banka tarafında geçersiz işlem
ERR20013 Sanal POS hatası: Geçersiz tutar bilgisi
ERR20014 Geçersiz hesap ya da kart numarası belirtilmiş
ERR20015 Böyle bir banka (issuer) bulunamadı
ERR20019 Sanal POS hatası: Tekrar deneyiniz
ERR20020 Sanal POS hatası: Geçersiz / Hatalı tutar
ERR20021 Banka / Sanal POS tarafında işlem yapılamıyor
ERR20025 Sanal POS hatası: Kayıt oluşturulamadı
ERR20026 Sanal POS tarafında işlem bulunamadı
ERR20027 Sanal POS hatası: Banka reddetti
ERR20028 Sanal POS hatası: Original is denied
ERR20029 Sanal POS hatası: Original not found
ERR20030 Sanal POS tarafında switch bazlı format hatası
ERR20032 Sanal POS tarafında genel yönlendirme hatası
ERR20033 Belirtilen kredi kartının geçerlilik süresi bitmiştir
ERR20034 İşlemde sahtecilik (fraud) şüphesi
ERR20036 Sanal POS hatası: Kısıtlanmış kart
ERR20037 Sanal POS hatası: Banka (Issuer) kartı geri çağrıyor
ERR20038 Sanal POS hatası: İzin verilen PIN deneme sayısı aşıldı
ERR20040 Sanal POS hatası: İade işlemi gün sonundan önce yapılamaz
ERR20041 Sanal POS hatası: Kayıp kart, karta el koyunuz
ERR20043 Sanal POS hatası: Çalıntı kart, karta el koyunuz
ERR20045 Puan kullanılan işlemlerde iade desteklenmemektedir. Lütfen bankanızla iletişime geçiniz.
ERR20051 Belirtilen kredi kartının limiti bu işlem için yeterli değildir
ERR20052 Sanal POS hatası: Çek hesabı bulunamadı
ERR20053 Sanal POS hatası: Tasarruf hesabı bulunamadı
ERR20054 Kartın kullanım süresi geçmiş
ERR20055 Sanal POS hatası: Hatalı / Geçersiz PIN değeri
ERR20056 Sanal POS hatası: Kart bilgisi bulunamadı
ERR20057 Kart sahibine bu işlem yetkisi verilmemiştir
ERR20058 Terminale bu işlem izni verilmemiştir
ERR20059 İşlemde sahtecilik (fraud) şüphesi vardır
ERR20061 Sanal POS hatası: Beklenen işlem tutar sınırı aşıldı
ERR20062 Belirtilen kredi kartı kısıtlanmıştır
ERR20063 Sanal POS tarafında güvenlik ihlali durumu
ERR20065 Sanal POS hatası: Beklenen işlem sınırı aşıldı
ERR20075 Sanal POS hatası: İzin verilen PIN deneme sayısı aşıldı
ERR20076 Sanal POS anahtar eşzamanlama hatası
ERR20077 Sanal POS hatası: Geçersiz / Tutarsız bilgi gönderildi
ERR20080 Geçersiz tarih bilgisi
ERR20081 Sanal POS şifreleme hatası
ERR20082 Geçersiz / Hatalı CVV değeri
ERR20083 PIN değeri doğrulanamıyor
ERR20084 Geçersiz / Hatalı CVV değeri
ERR20085 Sanal POS tarafında reddedildi (Genel)
ERR20086 Doğrulanamadı
ERR20091 Banka / Sanal POS şu an işlem gerçekleştiremiyor
ERR20092 Zaman aşımı nedeniyle teknik iptal gerçekleşitiriliyor
ERR20093 Kartınız e-ticaret işlemlerine kapalıdır. Bankanızı arayınız.
ERR20096 Sanal POS tarafında genel hata
ERR20098 Çoklu iptal (Duplicate reversal)
ERR20099 Lütfen yeniden deneyiniz, sorun devam ederse bankanızla iletişime geçiniz.
ERR200YK Kart kara listede bulunuyor
ERR200SF Detaylar için sanal POS cevabındaki HOSTMSG alanını kontrol ediniz.
ERR200GK Sanal POS hatası: Bu terminalde yanabcı kartlar için yetki bulunmamaktadır.
ERR30001 Bu işlem Threat Metrix (TMX) tarafından reddedilmiştir. İlgili detaylar için lütfen işlem loglarını ve TMX portal kayıtlarını inceleyiniz.
ERR30002 3D işlemi başarılı şekilde sonlanmadı.
ERR30004 Bu istek fraud (sahtecilik) kuralları tarafından reddedilmiştir.
ERR30005 Banka tarafından yanıt alınmadı.
 

Ek hata cevap parametreleri

İşlemin gerçekleşmemesi durumunda gerçek hatayı açıklayıcı ya da detaylandırıcı nitelikte Sanal POS / Ödeme Sistemi tarafından iletilen mesajlar 2 tane ek cevap parametresi içinde iletilmektedir PGTRANERRORCODE ve PGTRANERRORTEXT . İletilen bu bilgiler özellikle banka tarafında az rastlanan ve genel hata durumlarını açıklayan cevap bilgileridir.

 

Hatalı cevap örnekleri

Hata durumu içeren bazı API cevap örnekleri yan tarafta bulunabilir.

Örnek 1:

Paratika hatası: Satış işlemi (SALE) sırasında geçersiz bir kart anahtarı (CARDTOKEN) kullanılması durumunda oluşan hata.

					{ 
  "errorCode" : "ERR10027", 
  "responseCode" : "99", 
  "errorMsg" : "Geçersiz kart bilgisi (TOKEN) belirtilmiş", 
  "responseMsg" : "Declined",
  "violatorParam" : ""
}            
				

Örnek 2:

Sanal POS / Dış Ödeme Sistemi hatası: Kredi kartında yetersiz limit sebebiyle oluşan hata.

					{
  "errorCode":"ERR20051",
  "responseCode":"99",
  "errorMsg":"Belirtilen kredi kartının limiti bu işlem için yeterli değildir",
  "responseMsg":"Declined",
  "violatorParam":""
}						
				

Örnek 3:

Genel Hata: Bu üye iş yerine tanımlı olan herhangi bir ödeme sisteminin bulunmaması durumunda gerçekleşen hata.

					{
  "errorCode":"ERR20099",
  "responseCode":"99",
  "errorMsg":"Lütfen yeniden deneyiniz, sorun devam ederse bankanızla iletişime geçiniz.",
  "responseMsg":"Declined",
  "violatorParam":""
}						
				

Örnek 4:

Hatasız işlem.

					{
  "apiMerchantId" : "6008138000",
  "paymentSystem" : "Teb test ps",
  "pgTranDate" : "20141215 17:22:54",
  "merchantPaymentId" : "session-a7bAS3AddR5PApN",
  "pgTranId" : "14349RW4Q89120700",
  "pgTranRefId" : "4398417187960",
  "pgOrderId" : "session-a7bRkDJK091pN",
  "responseCode" : "00",
  "responseMsg" : "Approved"
}						
				
 

Bildirimler

Paratika, ilgili tüccara finansal işlemlerle ilgili olayları bildirmek için kullanılan yerleşik bir mekanizmaya sahiptir. Daha spesifik olarak Paratika, belirli bir olay hakkında bir tüccara aşağıdaki durumlarda bildirim mesajları gönderir:

 • Onaylanmış bir işlem Gerçekleştirilen
Bu bildirim hizmeti, Paratika, banka ödeme ağ geçidinden, bu işlemin onaylandığını onaylayan belirli bir işlem için başlatılan istek için bir yanıt aldığında onaylanan işlemler için tetiklenir.
Tüccarın bitiş noktasında bildirim göndermeye çalışılırken 5 saniye bir zaman aşımına uğradığını unutmayın.

 

Nasıl çalışır?

Bir satıcı, bir dinleyici bitiş noktası oluşturmalı ve bu bitiş noktasına işaret eden URL, bu satıcının profiline eklenmelidir. Paratika, daha sonra yukarıdaki listeden bahsedilen belirli bir olay meydana geldiğinde tüccara bildirim gönderir.
Böyle bir zaman olayı meydana geldiğinde, Paratika sağda gösterilen ilgili parametreleri içeren URL'ye güvenli bir FORM POST gönderir.

Gönderilen örnek parametreler

					NOTIFICATIONTYPE: TRANSACTIONAPPROVED
CHANNEL: [MERCHANTBUSINESSID]
CUSTOMER: [CUSTOMERID]
CUSTOMERNAME: [CUSTOMERNAME]  
AMOUNT: [AMOUNT]
TRANSACTIONTYPE: [TRANSACTIONTYPE]
CURRENCY: [CURRENCY]
STATUS: [STATUS]
MERCHANTPAYMENTID: [MERCHANTPAYMENTID]
PGTRANSACTIONID: [PGTRANSACTIONID]
INSTALLMENTCOUNT: [INSTALLMENTCOUNT]
EFTCODE: [INSTALLMENTCOUNT]
				
 

Metadata

Paratika sisteminde bazı önemli anahtar data alanları şunlardır:

 

İşlem

Her bir finansal istek Paratika sisteminde bir “işlem”e karşılık gelir. Mutabakat ise bu işlemlerin kaydı üzerinden yapılır.

İşlemlerin belli tipleri ve durumları vardır. Lütfen yan tarafta verilen tanımlara göz atınız.

İşlem Tipleri

					/* Sale */ SALE,
/* Pre-authorization */	PREAUTH,
/* Post-authorization */ POSTAUTH,
/* Refund */ REFUND,
/* Partial Refund */ PTREFUND,
/* Credit, Free refund */ CREDIT,
/* Void action */ VOID
				

İşlem Durumları

					/* In Progress, Created */ IP,
/* CAncelled by CardHolder during approval */ CA,
/* FAiled / Declined (Response from the integrated vPOS) */	FA,
/* APproved (Response from the integrated vPOS) */ AP,
/* VoiDed (As secondary process) (Response from the integrated vPOS) */ VD,
/* Needs manual review (Response from the integrated vPOS exists) */ MR
			 
				
				
 

Diğer Kullanım Özellikleri

Paratika API'nin diğer kullanım alanlarını ve örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Ödeme Sayfası Bağlantısı (URL) Kullanımı

Ödeme sayfası bağlantısı (URL) kullanımı SMS, mobil uygulama bildirimleri, push mesajlar , e-mail gibi kanallar ile ödemenin yapılacağı linkin müşteri ile paylaşıldığı bir ödeme opsiyonudur. Bu akışta üye iş yeri bir ödeme sayfası linki oluşturarak bu linki ilgili müşteri ile paylaşır. Müşteri kendisine ulaşan ödeme sayfası linkine tıklayarak ödeme sayfasına gider. Bu sayfada ödeme yapacağı tutarı, karşılığında alacağı ürünleri görür. Kart bilgilerini sayfadaki forma girer ve işlemini tamamlar.

Ödeme sayfası bağlantısı oluşturmak isteyen üye iş yeri öncelikli olarak Paratika API üzerinden ilgili parametreler ile bir SESSIONTOKEN isteğinde bulunur. Üye iş yeri başarılı bir şekilde oluşturulan oturum anahtarı bilgisi ile satış ya da ön otorizasyon yapacağı ödeme sayfası linkini oluşturur ve ilgili müşteriyle bu linki paylaşır. Müşteri linkin geçerlilik süresi dolmadan linke tıklayıp işlemi tamamlamalıdır. Geçerlilik süresi dolan linkler "Sonlandırılmış oturum (session) bilgisi." hata sayfasına yönlendirilirken geçersiz bir oturum anahtarı ile oluşturulan linkler ise "Geçersiz oturum (session) bilgisi." sayfasına yönlendirilir. Linklerin geçerlilik süresi SESSIONTOKEN isteğindeki SESSIONEXPIRY parametresi ile belirlenir ve bu parametrenin varsayılan değeri 7gündür.

Başarılı bir şekilde sonlanan işlemlerin cevabı ise SESSIONTOKEN isteğinde gönderilen RETURNURL parametresindeki adrese POST edilir.

Adım 1:

Paratika API üzerinden SESSIONTOKEN isteği ile bir session token oluşuturulur. ([SESSIONTOKEN])

Adım 2:

Bu session token kullanılarak ödeme sayfası linki oluşturulur. (Örn. https://test.paratika.com.tr/merchant/payment/[SESSIONTOKEN])

Adım 3:

Link ilgili müşteriye mail, SMS, bildirim vs. olarak gönderilir.

Adım 4:

Müşteri linke tıklayarak ödeme sayfasına gider ve ödeme işlemini gerçekleştirir.

Adım 5:

Ödeme işleminin sonucu SESSIONTOKEN isteğindeki RETURNURL parametresi ile belirtilen adrese POST edilir.

 

Test Kartları

Burada farklı bankalar için test kartları bulabilirsiniz
Nestpay bankaları için 3D Secure şifresi "a" dır.

Banka API Üye İş Yeri ID API İsim API Üye İş Yeri Şifresi 3D Anahtarı
AKBANK 100658785 api TEST1111 123456
TEB 400658785 api TEST1111 123456
HALKBANK 500658785 api TEST1111 123456
FINANSBANK 600658785 api TEST1111 123456
ISBANK 700658785 api TEST1111 123456
SEKERBANK 220658785 api TEST1111 123456

Test Kartları

					
					
Banka Kart Numarası S.K.T CVV 3D Güvenli Şifre
AKBANK-VISA 4355084355084358 12/2030 000 a
AKBANK-MASTER 5571135571135575 12/2030 000 a
TEB-VISA 4402934402934406 12/2030 000 a
TEB-MASTER 5101385101385104 12/2030 000 a
HALKBANK-VISA 4920244920244921 12/2030 001 a
HALKBANK-MASTER 5404355404355405 12/2030 001 a
FINANSBANK-VISA 4022774022774026 12/2030 000 a
FINANSBANK-MASTER 5456165456165454 12/2030 000 a
ISBANK-VISA 4508034508034509 12/2030 000 a
ISBANK-MASTER 5406675406675403 12/2030 000 a
ANADOLUBANK-VISA 4258464258464253 12/2030 000 a
ANADOLUBANK-MASTER 5222405222405229 12/2030 000 a
HSBC 5100051016005572 01/2020 742 a
INGBANK-VISA 4555714555714556 12/2030 000 a
INGBANK-MASTER 5400245400245409 12/2030 000 a
GARANTI 5342614723204016 01/2017 753
GARANTI 4282209027132016 06/2020 165 123456
KUVEYTTURKV2 4025903160410013 07/2020 123
VAKIBANK 4938410114062912 01/2020 956 GS1905vb03
VAKIBANK 4029400185669885 06/2022 237 12ABCDEF
VAKIBANK 4289450189088488 04/2023 060 12ABCDEF
VAKIBANK 4029400140415945 06/2020 136 KSK1912vb01
YKB 4506347048543223 08/2019 000
YKB 4048097006508842 02/2020 000
YKB 4048097007190236 02/2020 000
YKB 4506347022052795 02/2020 000
 

Finansal İşlemler

Paratika sisteminde yer alan tüm işlem tipleri aşağıdaki gibidir:

 

Satış

Satış işlemi, müşterinin kredi kartından ödemenin anında tahsil edildiği bir işlemdir.

İstek parametreleri:
ACTION:
SALE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
CUSTOMER:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
AMOUNT:
decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
CURRENCY:
string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
CUSTOMEREMAIL:
string, conditional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERNAME:
string, conditional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERPHONE:
string, conditional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERIP:
string, conditional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
CUSTOMERUSERAGENT:
string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
CUSTOMERBIRTHDAY:
date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] Müşteri Doğum Günü.
TCKN:
string, optional Max length: 16 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
CARDTOKEN:
string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
CARDPAN:
string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
CARDEXPIRY:
string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
NAMEONCARD:
string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
CARDCVV:
string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
SAVECARD:
string, optional Max length: 3 Bu parametre değeri 'yes' olarak gönderildiğinde ödeme sayfasında kart otomatik olarak kaydedilecektir. Save Card parametresi API entegrasyon modeli için kullanılamaz
CARDSAVENAME:
string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
INSTALLMENTS:
integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
POINTS:
string, optional Max length: 500

Sale by points can be used via points argument of sale action. This parameter gets its argument as a json format and parse it according to payment system.

  AKBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"XCBCHIPPARA", "value":"10"}]
 • MULTIPLE POINTS USAGE: [{"name":"XCBCHIPPARA", "value":"10"},{"name":"PCBCHIPPARA", "value":"10"},{"name":"CCBCHIPPARA", "value":"10"}]

  ISBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"MAXIPUAN","value":"1"}]

  FINANSBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • You can use points if and only if PARAPUAN equal to AMOUNT
 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PARAPUAN","value":"10"}]

  TEB BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • You can use points if and only if KULLANBONUS equal to AMOUNT
 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"KULLANBONUS","value":"10"}]

  HALKBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"ODUL", "value":"10"}]

  AKTIFBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"KULLANPUAN","value":"10"}]

  GARANTI BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"FBB","value":"5160.02"},{"name":"BNS","value":"91462.68"}]

  YAPI KREDI BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PUAN","value":"10.00"}]

  HSBC BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"ODUL","value":"10.00"}]

  VAKIFBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PUAN","value":"283567.72"}]

  SEKERBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSON String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"KULLANBONUS","value":"10"}]

  DENIZBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSON String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"BONUSAMOUNT","value":"10.00"}]
BILLTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
BILLTOCITY:
string, optional Max length: 32 Bill To City
BILLTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
BILLTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Bill To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
SHIPTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
SHIPTOCITY:
string, optional Max length: 32 Ship To City
SHIPTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Ship To Postal Code
SHIPTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Ship To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
FASTSHIPPING:
string, optional Max length: 3 Bu parametre teslimat / kargolama işleminin hızlı / acil seçeneğiyle yapılıp yapılmadığını gösterir. Hızlı teslimat seçeneği kullanılmışsa üye iş yeri tarafından "yes" olarak gönderilmelidir. Tüm geçerli değerleri görün (2)
EXTRA:
string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. \r\nBu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler şunlardır: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: L for logged in customer; A for anonymous, F for the first shopping with memebership. OR it can be 0, 1, 2 for those cases), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl ödemenin hangi URL adres ile devam edeceğini belirtmektedir., PREAUTH=YES parametresi ödemenin satış olarak başlatılsa bile ön otorizasyon şeklinde işleneceğini belirtir.
EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED"}

Diğer banka parametreleri


 • MAXIMUMMOBIL - Maximum Mobil sekmesini Paratika'nın varsayılan ödeme sayfasında kullanmak için Maximum Mobil ödeme sistemi ismini aşağıdaki gibi gönderiniz
  {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
 • GIROGATE ödeme yöntemler. Ödeme yöntemlerinden biri "YES" olarak gönderilirse, doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılır. Olabilecek değerler: YES / NO.
  • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
  • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
  • QIWI: {"QIWI": "YES"}
  • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
  • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
  • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
  • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
  • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
  • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
  • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
  • EPS: {"EPS": "YES"}
  • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
  • P24: {"P24": "YES"}
  • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
  • ELO: {"ELO": "YES"}
  • SEPA: {"SEPA": "YES"}
  • UPOP: {"UPOP": "YES"}
SHIPTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
BILLTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
BUYERTYPE:
string, optional Max length: 1 Default value: 'A' Üye / Anonim kullanıcı bayrağı Tüm geçerli değerleri görün ()
SELLERID:
string, optional Max length: 1024 Satıcı başına benzersiz değer.
COMMISSIONAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
DISCOUNTAMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 ORDERITEMS içerisinde belirtilen toplam tutardan düşülecek indirim tutarını belirtir. Eğer bu alanda bir değer yollanırsa, AMOUNT alanı ORDERITEMS toplamı ile DISCOUNTAMOUNT indirim tutarı farkına eşit olmalıdır. (AMOUNT = ORDERITEMS - DISCOUNTAMOUNT)
FORGROUP:
string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 description
NOTIFICATIONURL:
string, optional Max length: 255 description
SELLERPAYMENTAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
THREATMETRIXSESSIONID:
string, optional Max length: 128 description
TMXSESSIONQUERYINPUT:
string, optional Max length: 100000 Session query input that can be retrieved from Threat Metrix. A request needs to be sent at https://h-api.online-metrix.net/api/session-query, with those parameters: org_id (provided by Paratika), api_key (provided by Paratika), session_id (unique identifier, stored in the session, can be retrieved from QUERYSESSION), service_type (value should be 'session-policy'), event_type (value should be 'payment'), policy (provided by Paratika). e.g. https://h-api.online-metrix.net/api/session-query?org_id=[org_id]&api_key=[api_key]&session_id=[session_id]&service_type=session-policy&event_type=payment&policy=[policy]
CUSTOMERTYPE:
string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (4)

Örnek İstek

					
ACTION: SALE
AMOUNT: 18.75
CURRENCY: TRY
MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-3gMvdMzXMj2q
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]
CUSTOMER: Customer-Lsw7mJAm
CUSTOMERNAME: Name Lsw7mJAm
CUSTOMEREMAIL: Lsw7mJAm@email.com
CUSTOMERIP: 127.0.0.1
CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
NAMEONCARD: Name Lsw7mJAm
CUSTOMERPHONE: +901638874658
CUSTOMERBIRTHDAY: 01-01-2001
BILLTOADDRESSLINE: Road
BILLTOCITY: Istanbul
BILLTOCOUNTRY: Turkey
BILLTOPOSTALCODE: 1103
BILLTOPHONE: 123456789
SHIPTOADDRESSLINE: Road
SHIPTOCITY: Ankara
SHIPTOCOUNTRY: Turkey
SHIPTOPOSTALCODE: 1105
SHIPTOPHONE: 987654321
CARDPAN: 5456165456165454
CARDEXPIRY: 12.2020
CARDCVV: 000
		 
				

Örnek Cevap

					{
 "action" : "SALE",
 "merchant" : "10000000",
 "amount" : 18.75,
 "currency" : "TRY",
 "apiMerchantId" : "600600000",
 "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
 "paymentSystemType" : "FINANS",
 "paymentSystemEftCode" : "0111",
 "pgTranDate" : "20160729 12:18:53",
 "merchantPaymentId" : "PaymentId-3gMvdMzXMj2q",
 "pgTranId" : "16211MS3D00124776",
 "pgTranRefId" : "621112352883",
 "pgOrderId" : "PaymentId-3gMvdMzXMj2q",
 "responseCode" : "00",
 "responseMsg" : "Approved",
 "tmxSessionQueryOutput" : ""
}            
				
 

Preauth

Ön Otorizasyon işlemi müşterinin kredi kartında söz konusu tutara bloke koyan bir işlemdir. Bu şekilde bloke edilen tutar, Son Otorizasyon işlemi yapılana kadar karttan tahsilat yapmaz. Ön otorizasyon işlemi ile konulan blokenin süresi bankaya göre değişebilmektedir . Bu süre üç gün kadar kısa olabileceği gibi birkaç ay kadar uzun da olabilir. Üye iş yeri olarak kendi finansal güvenliğiniz için, ön otoriazyou onay alan siparişlerin teslimatında hızlı davranmanızı ve bu işlemleri en kısa zamanda son otorizasyonla kapatmanızı öneririz.

İstek parametreleri:
ACTION:
PREAUTH, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
CUSTOMER:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
AMOUNT:
decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
CURRENCY:
string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
CARDTOKEN:
string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
CARDPAN:
string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
CARDEXPIRY:
string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
NAMEONCARD:
string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
CUSTOMEREMAIL:
string, conditional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERNAME:
string, conditional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERPHONE:
string, conditional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERIP:
string, conditional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
CUSTOMERUSERAGENT:
string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
CUSTOMERBIRTHDAY:
date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] Müşteri Doğum Günü.
TCKN:
string, optional Max length: 16 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
INSTALLMENTS:
integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
CARDCVV:
string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
SAVECARD:
string, optional Max length: 3 Bu parametre değeri 'yes' olarak gönderildiğinde ödeme sayfasında kart otomatik olarak kaydedilecektir. Save Card parametresi API entegrasyon modeli için kullanılamaz
CARDSAVENAME:
string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
BILLTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
BILLTOCITY:
string, optional Max length: 32 Bill To City
BILLTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
BILLTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Bill To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
SHIPTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
SHIPTOCITY:
string, optional Max length: 32 Ship To City
SHIPTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Ship To Postal Code
SHIPTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Ship To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
FASTSHIPPING:
string, optional Max length: 3 Bu parametre teslimat / kargolama işleminin hızlı / acil seçeneğiyle yapılıp yapılmadığını gösterir. Hızlı teslimat seçeneği kullanılmışsa üye iş yeri tarafından "yes" olarak gönderilmelidir. Tüm geçerli değerleri görün (2)
EXTRA:
string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. \r\nBu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler şunlardır: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: L for logged in customer; A for anonymous, F for the first shopping with memebership. OR it can be 0, 1, 2 for those cases), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl ödemenin hangi URL adres ile devam edeceğini belirtmektedir., PREAUTH=YES parametresi ödemenin satış olarak başlatılsa bile ön otorizasyon şeklinde işleneceğini belirtir.
EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED"}

Diğer banka parametreleri


 • MAXIMUMMOBIL - Maximum Mobil sekmesini Paratika'nın varsayılan ödeme sayfasında kullanmak için Maximum Mobil ödeme sistemi ismini aşağıdaki gibi gönderiniz
  {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
 • GIROGATE ödeme yöntemler. Ödeme yöntemlerinden biri "YES" olarak gönderilirse, doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılır. Olabilecek değerler: YES / NO.
  • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
  • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
  • QIWI: {"QIWI": "YES"}
  • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
  • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
  • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
  • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
  • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
  • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
  • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
  • EPS: {"EPS": "YES"}
  • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
  • P24: {"P24": "YES"}
  • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
  • ELO: {"ELO": "YES"}
  • SEPA: {"SEPA": "YES"}
  • UPOP: {"UPOP": "YES"}
SHIPTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
BILLTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
BUYERTYPE:
string, optional Max length: 1 Default value: 'A' Üye / Anonim kullanıcı bayrağı Tüm geçerli değerleri görün ()
SELLERID:
string, optional Max length: 1024 Satıcı başına benzersiz değer.
COMMISSIONAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
SELLERPAYMENTAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
DISCOUNTAMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 ORDERITEMS içerisinde belirtilen toplam tutardan düşülecek indirim tutarını belirtir. Eğer bu alanda bir değer yollanırsa, AMOUNT alanı ORDERITEMS toplamı ile DISCOUNTAMOUNT indirim tutarı farkına eşit olmalıdır. (AMOUNT = ORDERITEMS - DISCOUNTAMOUNT)
FORGROUP:
string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
NOTIFICATIONURL:
string, optional Max length: 255 description
THREATMETRIXSESSIONID:
string, optional Max length: 128 description
TMXSESSIONQUERYINPUT:
string, optional Max length: 100000 Session query input that can be retrieved from Threat Metrix. A request needs to be sent at https://h-api.online-metrix.net/api/session-query, with those parameters: org_id (provided by Paratika), api_key (provided by Paratika), session_id (unique identifier, stored in the session, can be retrieved from QUERYSESSION), service_type (value should be 'session-policy'), event_type (value should be 'payment'), policy (provided by Paratika). e.g. https://h-api.online-metrix.net/api/session-query?org_id=[org_id]&api_key=[api_key]&session_id=[session_id]&service_type=session-policy&event_type=payment&policy=[policy]
CUSTOMERTYPE:
string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (4)

Örnek İstek

					ACTION: PREAUTH
AMOUNT: 18.73
CURRENCY: TRY
MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-a1aJk7isjUFa
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD
MERCHANT: [MERCHANT]
CUSTOMER: Customer-8UtUjDuF
CUSTOMERNAME: Name 8UtUjDuF
CUSTOMEREMAIL: 8UtUjDuF@email.com
CUSTOMERIP: 127.0.0.1
CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
NAMEONCARD: Name 8UtUjDuF
CUSTOMERPHONE: +903150474176
CUSTOMERBIRTHDAY: 01-01-2001
BILLTOADDRESSLINE: Road
BILLTOCITY: Istanbul
BILLTOCOUNTRY: Turkey
BILLTOPOSTALCODE: 1103
BILLTOPHONE: 123456789
SHIPTOADDRESSLINE: Road
SHIPTOCITY: Ankara
SHIPTOCOUNTRY: Turkey
SHIPTOPOSTALCODE: 1105
SHIPTOPHONE: 987654321
CARDPAN: 4022774022774026  
CARDEXPIRY: 12.2020
CARDCVV: 000
SELLERID: seller01; seller02
COMMISSIONAMOUNT: 50,55;35,62
      
				

Örnek Cevap

					{
 "action" : "PREAUTH",
 "merchant" : "10000000",
 "amount" : 18.73,
 "currency" : "TRY",
 "apiMerchantId" : "600600000",
 "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
 "paymentSystemType" : "FINANS",
 "paymentSystemEftCode" : "0111",
 "pgTranDate" : "20160729 12:28:16",
 "merchantPaymentId" : "PaymentId-a1aJk7isjUFa",
 "pgTranId" : "16211McQE00102144",
 "pgTranRefId" : "621112352885",
 "pgOrderId" : "PaymentId-a1aJk7isjUFa",
 "responseCode" : "00",
 "responseMsg" : "Approved",
 "tmxSessionQueryOutput" : ""
}           
				
 

Postauth

Son Otorizasyon(Post Otorizasyon), Ön Otorizasyon işlemi kullanılarak daha önceden rezerve edilen belirli bir tutarın müşterinin kredi kartından tahsil edildiği bir işlemidir. Son Otorizasyon (Post Otorizasyon) işlemine, Ön Otorizasyon işlemi için belirtilenden daha yüksek bir tutar girdiğiniz takdirde Son Otorizasyon(Post Otorizasyon) işlemi reddedilebilir. Ön Otorizasyon yapılandan daha küçük bir tutar girilmesi halinde otorizasyonda yalnızca müşterinin kartında işlem için bulunanınkinden daha düşük miktarlardaki bakiyeleri yakalamak üzere ayarlama yapılır. Son Otorizasyon(Post Otorizasyon) işlemleri ön otorizasyon alındıktan sonra belirli bir süre içerisinde tamamlanmalıdır. Bu süre, kart düzenleyenin politikasına göre 3 gün ile 75 gün arasında değişiklik gösterir.

İstek parametreleri:
ACTION:
POSTAUTH, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
PGTRANID:
string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
AMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 Default value: '0' İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
ORDERITEMS:
string, optional Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.

Örnek İstek

					ACTION: POSTAUTH
MERCHANT: [MERCHANT]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPAYMENTID: paratika-1352728431091
ORDERITEMS: [
{
	"productCode": "T00D3AITCC",
	"quantity": 2
},
{
	"productCode": "B00D9AVYBM",
	"amount": 150
}
				

Parçalı son otorizasyon yapmak istiyorsanız, ORDERITEMS parametresini POSTAUTH isteğinde gönderebilirsiniz. Tutar girilen sipariş kalemleri üzerinden hesaplanacaktır. Ya ürün adedi ya da tutarını belirtmeniz gerekmektedir.

Örnek Cevap

					{
  "action"  : "POSTAUTH",
  "merchant" : "testmerchant",
  "amount"  :  "17.22",
  "currency" : "TRY",
  "pgTranId": "12317QR6A12524",
  "merchantPaymentId": "paratika-1352728431091",
  "responseMsg": "Approved",
  "responseCode": "00",
  "pgTranRefId": "231700000252",
  "pgOrderId": "ORDER-12317QQDG12490",
  "apiMerchantId":"700100000",
  "paymentSystem":"ISBANK TEST",
  "pgTranDate":"20140927 14:51:27"
}            
				
 

İptal

İptal işlemi kendisinden başka her işlemi iptal etmek için kullanılır. İptal işleminin başarılı olması için, bu işlemin, kartı düzenleyen banka (Issuer) tarafındaki “gün sonu mutabakat” sürecinde yer almamış olması geremektedir. Gün Sonu Mutabakatı, tüm işlemlerin mutabakatı için iş gününün sonunda gerçekleştirilen süreçtir. Bu işlem tam olarak, söz konusu ödeme tutarının, kredi kartı hamilinin hesabından üye iş yerinin banka hesabına aktarıldığında gerçekleşir. Bu nedenle, “gün sonu mutabakatının” bir parçası olarak halihazırda işlem görmüş bir satış ya da son otorizasyon işlemini iptal etmek istemeniz gibi bir durumda, iptal edilen istek için bir başarısız hata kodu alırsınız. Bu durumda, “iptal” işlemi yerine “ücret iadesi” seçeneğini kullanmanız gerekir.

İstek parametreleri:
ACTION:
VOID, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
PGTRANID:
string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.

Örnek İstek

					ACTION: VOID
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]
PGTRANID: 14339MfqD01014997  
REFLECTCOMMISSION : 
				

Örnek Cevap

					{
  "merchantPaymentId":"session-QKFRg437iRrg",
  "pgTranId":"14339MfqD01014997",
  "pgTranRefId":"433912398111",
  "pgOrderId":"session-QKFRg437iRrg",
  "responseCode":"00",
  "responseMsg":"Approved"
}            
				
 

İade

Bir Ücret İadesi işlemi, sistemdeki mevcut bir siparişe yönelik bakiyelerin müşterinin kredi kartına iadesini sağlar. Tamamlanmış bir ödeme işleminini iade etmek için, o işlemin numarasına ihtiyaç duyulur. Bu numara rapor ekranlarından temin edilebilir. Bir Tüm ödeme tutarının iadesini gerçekleştirdiğinizde ödeme tutarı asıl tutara sıfırlanacaktır.

İstek parametreleri:
ACTION:
REFUND, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
AMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
CURRENCY:
string, optional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
PGTRANID:
string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
NOTIFICATIONURL:
string, optional Max length: 255 description
ORDERITEMS:
string, optional Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.
REFLECTCOMMISSION:
string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description Tüm geçerli değerleri görün (2)

Örnek İstek

					ACTION: REFUND
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]
CURRENCY: TRY
AMOUNT: 17.17
PGTRANID: 14339MjuG01015018
REFLECTCOMMISSION: No
				

Örnek Cevap

					{
  "merchantPaymentId":"session-deQdckAmzHK4",
  "pgTranId":"14339MkiG01015022",
  "pgTranRefId":"433912398115",
  "pgOrderId":"session-deQdckAmzHK4",
  "responseCode":"00",
  "responseMsg":"Approved",
  "refundType":"FULL"
}            
				
 

Session

 

Session Token

Oturum anahtarı tarayıcı ve ya API bazlı entegrasyon modellerinde kullanılabilir. Sistem geçerli oturum anahtarı istegine API'ye sınırlı zaman aralığında(tanımlı olarak 7 gün. İstek içerisinde değiştirebilir) erişim hakkı tanımaktadır. Oturum anahtarı isteği her oturum için tekil bir üye iş yeri sipariş numarası beklemektedir. Aşağadaki kurallara uygun şekilde oturum anahtarı aynı üye iş yeri sipariş numarası ile kullanılabilir:

 • Üye iş yeri bu sipariş numarası ile sonlandırılmış(basarılı veya iptal edilmiş) bir işleme sahip degil ise.
 • Oturum anahtarının geçerlilik süresi dolmamış ise.
 • Aynı sipariş numarası ile yeni oluşturulacak oturum anahtarında ana oturum degişkenleri(amount, customer,currency,sessionType and returnUrl) değişmedi ise
 • üye iş yeri aynı sipariş numarası ile yukaridaki maddelere göre oturum anahtarı isteği gönderebilir.

  Threat Metrix Fraud Tool


  In order to integrate ThreatMetrix device intelligence with your website, you need to insert profiling tags on web pages where you will profile visitor devices and check page integrity. To do that, you will need:

  • UNIQUE_SESSION_ID, you can get it from making a QUERYSESSION, in response you will have this value stored in threatMetrixSessionId,
  • ORG_ID, contact Paratika to get this information

  				
  <!--
    NOTE
    * Replace UNIQUE_SESSION_ID with a uniquely generated handle
    * PAGEID is only needed for TDCloud, replace PAGEID with an unique ID for that page, if omitted, default is 1 for production
    * For production replace h.online-metrix.net with a local URL and configure your web server to redirect to h.online-metrix.net. When using whitewolf, if a web server is configured, HOST should be the host of your web server, if not configured the HOST should be h.online-metrix.net
    * Replace PARATIKA_HOST with the appropriate host
      Test:    test.paratika.com.tr
      Production: vpos.paratika.com.tr
  -->
  <script type="text/javascript" src="https://PARATIKA_HOST/paratika/static/external/whitewolf-v3.js"></script>
  <script type="text/javascript">
  	whitewolf.run(HOST, ORG_ID, UNIQUE_SESSION_ID);
  </script>
  <noscript>
    <iframe
      style="width: 100px; height: 100px; border: 0; position: absolute; top: -5000px;"
      src="https://h.online-metrix.net/tags?org_id=ORG_ID&session_id=UNIQUE_SESSION_ID&pageid=PAGEID">
    </iframe>
  </noscript>
  				
  			
  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SESSIONTOKEN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTYPE:
  string, required Max length: 15 Ödeme ve Cüzdan için oturum tipi (PAYMENTSESSION or WALLETSESSION) Tüm geçerli değerleri görün (2)
  RETURNURL:
  string, required Max length: 256 Başarılı veya başarısız ödeme ardından dönüş URL değeri.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  CUSTOMER:
  string, required Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, required Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERNAME:
  string, required Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, required Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERBIRTHDAY:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] Müşteri Doğum Günü.
  CUSTOMERIP:
  string, required Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
  CUSTOMERUSERAGENT:
  string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
  ORDERITEMS:
  string, required Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.
  TCKN:
  string, optional Max length: 16 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  SESSIONEXPIRY:
  string, optional Max length: 5 Default value: '168h' Tanımlı oturum geçerlilik süresi, varsayılan geçerlilik süresi 7 gündür ( 7x24 saat ).
  LANGUAGE:
  string, optional Max length: 2 Default value: 'tr' Ödeme süresince kullanılacak sayfa dili.
  SHIPPINGCOST:
  decimal, optional Max length: 30 Shipping cost of payment
  BILLTOADDRESSLINE:
  string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
  BILLTOCITY:
  string, optional Max length: 32 Bill To City
  BILLTOPOSTALCODE:
  string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
  BILLTOCOUNTRY:
  string, optional Max length: 32 Bill To Country
  ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
  SHIPTOADDRESSLINE:
  string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
  SHIPTOCITY:
  string, optional Max length: 32 Ship To City
  SHIPTOPOSTALCODE:
  string, optional Max length: 32 Ship To Postal Code
  SHIPTOCOUNTRY:
  string, optional Max length: 32 Ship To Country
  ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
  FASTSHIPPING:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' Bu parametre teslimat / kargolama işleminin hızlı / acil seçeneğiyle yapılıp yapılmadığını gösterir. Hızlı teslimat seçeneği kullanılmışsa üye iş yeri tarafından "yes" olarak gönderilmelidir. Tüm geçerli değerleri görün (2)
  EXTRA:
  string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. \r\nBu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler şunlardır: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: L for logged in customer; A for anonymous, F for the first shopping with memebership. OR it can be 0, 1, 2 for those cases), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl ödemenin hangi URL adres ile devam edeceğini belirtmektedir., PREAUTH=YES parametresi ödemenin satış olarak başlatılsa bile ön otorizasyon şeklinde işleneceğini belirtir.
  EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED"}

  Diğer banka parametreleri


  • MAXIMUMMOBIL - Maximum Mobil sekmesini Paratika'nın varsayılan ödeme sayfasında kullanmak için Maximum Mobil ödeme sistemi ismini aşağıdaki gibi gönderiniz
   {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
  • GIROGATE ödeme yöntemler. Ödeme yöntemlerinden biri "YES" olarak gönderilirse, doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılır. Olabilecek değerler: YES / NO.
   • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
   • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
   • QIWI: {"QIWI": "YES"}
   • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
   • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
   • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
   • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
   • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
   • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
   • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
   • EPS: {"EPS": "YES"}
   • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
   • P24: {"P24": "YES"}
   • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
   • ELO: {"ELO": "YES"}
   • SEPA: {"SEPA": "YES"}
   • UPOP: {"UPOP": "YES"}
  SHIPTOPHONE:
  string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
  BILLTOPHONE:
  string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
  DISCOUNTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 ORDERITEMS içerisinde belirtilen toplam tutardan düşülecek indirim tutarını belirtir. Eğer bu alanda bir değer yollanırsa, AMOUNT alanı ORDERITEMS toplamı ile DISCOUNTAMOUNT indirim tutarı farkına eşit olmalıdır. (AMOUNT = ORDERITEMS - DISCOUNTAMOUNT)
  SELLERID:
  string, optional Max length: 1024 Satıcı başına benzersiz değer.
  COMMISSIONAMOUNT:
  string, optional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTAMOUNT:
  string, optional Max length: 512 description
  TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 description
  TOTALSELLERPAYMENTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 description
  THREATMETRIXSESSIONID:
  string, optional Max length: 128 description
  TMXSESSIONQUERYINPUT:
  string, optional Max length: 100000 Session query input that can be retrieved from Threat Metrix. A request needs to be sent at https://h-api.online-metrix.net/api/session-query, with those parameters: org_id (provided by Paratika), api_key (provided by Paratika), session_id (unique identifier, stored in the session, can be retrieved from QUERYSESSION), service_type (value should be 'session-policy'), event_type (value should be 'payment'), policy (provided by Paratika). e.g. https://h-api.online-metrix.net/api/session-query?org_id=[org_id]&api_key=[api_key]&session_id=[session_id]&service_type=session-policy&event_type=payment&policy=[policy]
  CUSTOMERTYPE:
  string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (4)

  PAYMENTSESSION için İstek Örneği

  					ACTION: SESSIONTOKEN  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  AMOUNT: 11.21
  CURRENCY: TRY
  MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-FuldmrwwiOpb
  RETURNURL: https://neon-app.asseco-see.com.tr/msu.merchant/index.jsp
  CUSTOMER: Customer-jNPz2qSI
  CUSTOMERNAME: Name jNPz2qSI
  CUSTOMEREMAIL: jNPz2qSI@email.com
  CUSTOMERIP: 127.0.0.1
  CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
  NAMEONCARD: Name jNPz2qSI
  CUSTOMERPHONE: 6381053412
  ORDERITEMS: [ 
      { 
        "productCode": "T00D3AITCC",
        "name": "Galaxy Note 3", 
        "description": "Description of Galaxy Note 3", 
        "quantity": 2, 
        "amount": 449.99
      }, 
      { 
        "productCode": "B00D9AVYBM",
        "name": "Samsung Galaxy S III", 
        "description": "Samsung Galaxy S III (S3) Triband White (Boost Mobile)", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 149.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00NQGP5M8",
        "name": "Apple iPhone 6", 
        "description": "Apple iPhone 6, Gold, 64 GB (Unlocked) by Apple", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 139.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00U8KSUIG",
        "name": "Samsung Galaxy S6", 
        "description": "Samsung Galaxy S6 SM-G920F 32GB (FACTORY UNLOCKED) 5.1 QHDBlack-InternationalVersion", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 129.95 
      } 
  ]
  
  DISCOUNTAMOUNT: 2.50
  BILLTOADDRESSLINE: Road
  BILLTOCITY: Istanbul
  BILLTOCOUNTRY: Turkey
  BILLTOPOSTALCODE: 1103
  BILLTOPHONE: 123456789
  SHIPTOADDRESSLINE: Road
  SHIPTOCITY: Ankara
  SHIPTOCOUNTRY: Turkey
  SHIPTOPOSTALCODE: 1105
  SHIPTOPHONE: 987654321
  SESSIONTYPE: PAYMENTSESSION
  SELLERID: seller01; seller02
  COMMISSIONAMOUNT: 50.55;35.62
  		
  

  If "productCode" ORDERITEMS is not sent, it will be generated. If sent, it must be unique.

  PAYMENTSESSION için Örnek Cevap

  					{
   "sessionToken" : "HCZVQH5FIR5QBHBQCT6AMUJLVHEHXCMSQ2HA5I6WCGQKQNQX",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				

  WALLETSESSION için İstek Örneği

  					ACTION: SESSIONTOKEN  
  AMOUNT: 17.82
  CURRENCY: TRY
  MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-DkOxtbUcP7gF
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER] 
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  RETURNURL: https://neon-app.asseco-see.com.tr/msu.merchant/index.jsp
  CUSTOMER: Customer-PJYbATmL
  CUSTOMERNAME: Name PJYbATmL
  CUSTOMEREMAIL: PJYbATmL@email.com
  CUSTOMERIP: 127.0.0.1
  CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
  NAMEONCARD: Name PJYbATmL
  CUSTOMERPHONE: 8487817375
  ORDERITEMS: [ 
      { 
        "productCode": "T00D3AITCC", 
        "name": "Galaxy Note 3", 
        "description": "Description of Galaxy Note 3", 
        "quantity": 2, 
        "amount": 449.99
      }, 
      { 
        "productCode": "B00D9AVYBM", 
        "name": "Samsung Galaxy S III", 
        "description": "Samsung Galaxy S III (S3) Triband White (Boost Mobile)", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 149.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00NQGP5M8", 
        "name": "Apple iPhone 6", 
        "description": "Apple iPhone 6, Gold, 64 GB (Unlocked) by Apple", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 139.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00U8KSUIG", 
        "name": "Samsung Galaxy S6", 
        "description": "Samsung Galaxy S6 SM-G920F 32GB (FACTORY UNLOCKED) 5.1 QHDBlack-InternationalVersion", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 129.95 
      } 
  ] 
  BILLTOADDRESSLINE: Road
  BILLTOCITY: Istanbul
  BILLTOCOUNTRY: Turkey
  BILLTOPOSTALCODE: 1103
  BILLTOPHONE: 123456789
  SHIPTOADDRESSLINE: Road
  SHIPTOCITY: Ankara
  SHIPTOCOUNTRY: Turkey
  SHIPTOPOSTALCODE: 1105
  SHIPTOPHONE: 987654321
  SESSIONTYPE: WALLETSESSION
  
  
  

  WALLETSESSION için Örnek Cevap

  					{
   "sessionToken" : "HZ3JBAFJ72AJTWRR75JOKWTFHMVHG7Y6UH6VTAGABLMV7LID",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Aksiyonları

   

  Tekrarlı Ödeme Planı Ekleme

  RECURRINGPLAN aksiyonu, belli bir tutar için ayrı ayrı ayarlanmış zamanlarda planlanmış ödemeler grubuna dair olan aksiyonları içerir.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  INSTANTPAYMENT:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description Tüm geçerli değerleri görün (2)
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMERNAME:
  string, optional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, required Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, optional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  FIRSTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 İlk tekrarlı ödeme tutarı.
  RECURRINGAMOUNT:
  decimal, required Max length: 30 Tekrarlı ödeme tutarları.
  RECURRENCECOUNT:
  decimal, required Max length: 2 Default value: '1' Tekrarlı ödeme planındaki tekrar sayısı.
  FREQUENCY:
  string, required Max length: 4 Tekrarlı ödeme sıklığı. Gün için D, ay için M, yıl için Y kullanılmalıdır. (Örn.: 5D, 3M, 1Y).
  STARTDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgli ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  RECURRINGPLAN için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANADD  
  INSTANTPAYMENT: YES		
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  CUSTOMER: merchant-2yQZyloV
  CUSTOMERNAME: CustomerName 2yQZyloV
  CUSTOMEREMAIL: 2yQZyloV@email.com
  CARDPAN: 4242420000004242
  CARDEXPIRY: 12.2020
  NAMEONCARD: Test User
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf
  FIRSTAMOUNT: 1.00
  RECURRINGAMOUNT: 100.00
  RECURRENCECOUNT: 5
  FREQUENCY: 5D
  CURRENCY: TRY
  STARTDATE: 01-10-2015
  PAYMENTSYSTEM: GarantiPOS   
  
  

  RECURRINGPLAN için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "recurringPlanCode" : "Code-JSjAuDXf"
  }
  				

  Tekrarlı Ödeme Planı Güncelleme

   

  Tekrarlı Ödeme Planı Güncelleme

  RECURRINGPLANEDIT isteği bir tekrarlı ödeme planı veya bir tekrarlı ödemenin belirli özelliklerini güncellemek için kullanılır.
  Bu istek ile tekrarlı ödeme planının,

  • Durumu
  • Kart Bilgileri
  • Tekrarlı ödeme tutarı
  • Öeme sistemi
  ve bir tekrarlı ödemenin,
  • Durumu
  • Başlangıç tarihi
  • Tutarı
  güncellenebilir.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANEDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  RECURRINGSTATUS:
  string, optional Max length: 16 Tekrarlı ödeme durum bilgisi.
  RECURRINGAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 Tekrarlı ödeme tutarları.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgli ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  RECURRENCE:
  decimal, optional Max length: 2 Düzenlenecek tekrarlı ödeme.
  STARTDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  AMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.

  RECURRINGPLAN için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANEDIT  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  CARDPAN: 
  CARDEXPIRY: 
  NAMEONCARD: 
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf
  RECURRINGAMOUNT: 50.00
  RECURRINGSTATUS: INACTIVE
  RECURRENCECOUNT:
  STARTDATE: 
  AMOUNT:
  PAYMENTSYSTEM:   
  
  

  RECURRINGPLAN için Örnek Cevap

  					{
   "action" : "RECURRINGPLANEDIT",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Kartı Planı Aksiyonları

   

  Tekrarlı Ödeme Planı Kartı Ekleme

  RECURRINGPLANCARDADD action lets you to add card and relate it to recurring plan.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANCARDADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.

  RECURRINGPLANCARDADD için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANCARDADD  
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDPAN: 4242420000004242
  CARDEXPIRY: 12.2020
  NAMEONCARD: Test User
  CARDSAVENAME: Test Name
  CARDTOKEN: 
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf  
  
  

  RECURRINGPLANCARDADD için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "cardToken" : "T45FWSAXNHZPC4NYCGVQSYY4INTCCPB3GC5MJ2HGD2YKLCG6"
  }
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Kartı Sil

  RECURRINGPLANCARDDELETE action lets you to remove relation between card and recurring plan.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANCARDDELETE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  CARDTOKEN:
  string, required Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  RECURRINGPLANCARDDELETE için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANCARDDELETE  
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDTOKEN: [CARDTOKEN]
  RECURRINGPLANCODE: [RECURRINGPLANCODE]
  
  

  RECURRINGPLANCARDDELETE için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  e-Cüzdan Aksiyonları

   

  Kart Güncelleme

  
  				EWALLETEDITCARD
  				aksiyonu, mevcut bir kart anahtarı vererek bu kartı düzenleyebilmenizi sağlar. Değiştirilmesine izin verilen tek alanlar kartın son kullanma tarihi ve kaydetme adıdır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  EWALLETEDITCARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, required Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CARDEXPIRY:
  string, optional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, optional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.

  Örnek İstek

  					MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  ACTION: EWALLETEDITCARD
  CARDTOKEN: ZP7BJ24P5HTA4EKKHMOAEAPWJWSWKMCKQ54EWK37IBAEUPPN
  CARDSAVENAME: My Card Name (New)
  CARDEXPIRY: 12.2020   
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "cardToken":"ZP7BJ24P5HTA4EKKHMOAEAPWJWSWKMCKQ54EWK37IBAEUPPN",
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved"
  }            
  				
   

  Kart Silme

  
  				EWALLETDELETECARD
  				aksiyonu ile kayıtlı müşteri kartlarınızı silebilirsiniz. Bir kart sistemden silindikten sonra sorgulanamaz, güncellenemez ya da bununla herhangi bir şekilde ödeme yapılamaz. Kart silmek için, aşağıdaki alanların Paratika’ya gönderilmesi gerekmektedir:
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  EWALLETDELETECARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, required Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  Örnek İstek

  					ACTION: EWALLETDELETECARD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDTOKEN: ZP7BJ24P5HTA4EKKHMOAEAPWJWSWKMCKQ54EWK37IBAEUPPN
  				

  SampleRespons

  					{
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved"
  }            
  				
   

  Satıcı Aksiyonları

   

  Satıcı Ekle

  The SELLERADD action lets you add a seller. You should give the required parameters also optional parameters like TCKN.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SELLERADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SELLERID:
  string, required Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  NAME:
  string, required Max length: 512 İsim
  LASTNAME:
  string, required Max length: 512 description
  EMAIL:
  string, required Max length: 512 description
  MOBILENUMBER:
  string, required Max length: 64 description
  TCKN:
  string, optional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  IBAN:
  string, optional Max length: 34 description
  ACCOUNTOWNERNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  ACCOUNTOWNERLASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTDUEDAY:
  integer, optional Max length: 2 description
  COMMERCIALTITLE:
  string, optional Max length: 512 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLYTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLYTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLIERTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLIERTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONVALUE:
  decimal, optional Max length: 30 description
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 16 description
  SELLERURL:
  string, optional Max length: 256 description

  SELLERADD için İstek Örneği

  					ACTION: SELLERADD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: [SELLER ID]
  NAME: [SELLER NAME]
  LASTNAME: [SELLER LASTNAME]
  EMAIL: [seller@email.com]
  MOBILENUMBER: [1234567890]
  TCKN: [012345678911]
  SELLERPAYMENTDUEDAY: [2]
  
  

  SELLERADD için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "seller" : {
    "sellerId" : "Seller-vd6ShJUF",
    "name" : "Seller01",
    "lastName" : "LastName-XKGo",
    "email" : "seler01@email.com",
    "mobileNumber" : "+900408866157",
    "status" : "WA",
    "sellerpaymentdueday" : "2",
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "MSU Test Merchant",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    }
   }
  }
  				
   

  Satıcıyı Güncelle

  SELLEREDIT işlemi mevcut satıcı kayıtlarını güncellemenizi sağlar. Seller ID ve Üye işyeri ID gerekli parametrelerini sağlayarak isim, soyisim, telefon numarası, e-posta, TCKN ve satıcı durumu alanlarını güncelleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SELLEREDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SELLERID:
  string, required Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  NAME:
  string, optional Max length: 512 İsim
  LASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  EMAIL:
  string, optional Max length: 512 description
  MOBILENUMBER:
  string, optional Max length: 64 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  TCKN:
  string, optional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  IBAN:
  string, optional Max length: 34 description
  ACCOUNTOWNERNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  ACCOUNTOWNERLASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTDUEDAY:
  integer, optional Max length: 2 description
  COMMERCIALTITLE:
  string, optional Max length: 512 description
  COMMISSIONAPPLYTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLYTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLIERTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLIERTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONVALUE:
  decimal, optional Max length: 30 description
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 16 description
  SELLERURL:
  string, optional Max length: 256 description

  SELLEREDIT için İstek Örneği

  					ACTION: SELLEREDIT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: [SELLER ID]
  NAME: []
  LASTNAME: []
  EMAIL: []
  MOBILENUMBER: []
  TCKN: []
  STATUS: []
  SELLERPAYMENTDUEDAY: []
  
  

  SELLEREDIT için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "seller" : {
    "sellerId" : "Seller-vd6ShJUF",
    "name" : "Seller01",
    "lastName" : "LastName-XKGo",
    "email" : "seler01@email.com",
    "mobileNumber" : "+900408866157",
    "status" : "OK",
    "sellerpaymentdueday" : "2"
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "MSU Test Merchant",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    }
   }
  }
  		
   

  Satıcı Ödeme Tarihi Güncellemesi

  Satıcının işleminin ödeme tarihini güncelle

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  UPDATESELLERPAYMENTDATE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  PGTRANID:
  string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  SELLER:
  string, required Max length: 4096 description

  UPDATESELLERPAYMENTDATE için İstek Örneği

  					ACTION: UPDATESELLERPAYMENTDATE
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  MERCHANTPAYMENTID: [MERCHANTPAYMENTID]
  PGTRANID: [21127PnXF19482]
  SELLER: [ URLEncoded [{"sellerId": "seller-id", "sellerPaymentDate": "25.06.2025"}] ]
  
  

  UPDATESELLERPAYMENTDATE için Örnek Cevap

  					{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved"
  }
  				
   

  Currency Actions

   

  Currency Exchange

  Currency Exchange

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  CURRENCYEXCHANGE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  FROMCURRENCY:
  string, required Max length: 3 description Tüm geçerli değerleri görün (33)
  TOCURRENCY:
  string, required Max length: 3 description Tüm geçerli değerleri görün (33)
  AMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.

  Sample Request For CURRENCYEXCHANGE

  					ACTION: CURRENCYEXCHANGE
  MERCHANTUSER: apiuser@testmerchant.com  
  MERCHANTPASSWORD: Pluto321`  
  MERCHANT: 10000000   
  FROMCURRENCY: USD  
  TOCURRENCY: TRY  
  AMOUNT: 10.00 
  
  

  Sample Response For CURRENCYEXCHANGE

  				{
  	"fromCurrency": "USD",
  	"toCurrency": "TRY",
  	"amount": "10.00",
  	"convertedAmount": "60.62"
  }
  				
   

  Satıcıyı Güncelle

  SELLEREDIT işlemi mevcut satıcı kayıtlarını güncellemenizi sağlar. Seller ID ve Üye işyeri ID gerekli parametrelerini sağlayarak isim, soyisim, telefon numarası, e-posta, TCKN ve satıcı durumu alanlarını güncelleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SELLEREDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SELLERID:
  string, required Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  NAME:
  string, optional Max length: 512 İsim
  LASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  EMAIL:
  string, optional Max length: 512 description
  MOBILENUMBER:
  string, optional Max length: 64 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  TCKN:
  string, optional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  IBAN:
  string, optional Max length: 34 description
  ACCOUNTOWNERNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  ACCOUNTOWNERLASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTDUEDAY:
  integer, optional Max length: 2 description
  COMMERCIALTITLE:
  string, optional Max length: 512 description
  COMMISSIONAPPLYTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLYTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLIERTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLIERTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONVALUE:
  decimal, optional Max length: 30 description
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 16 description
  SELLERURL:
  string, optional Max length: 256 description

  SELLEREDIT için İstek Örneği

  					ACTION: SELLERADD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: [SELLER ID]
  NAME: []
  LASTNAME: []
  EMAIL: []
  MOBILENUMBER: []
  TCKN: []
  STATUS: []
  
  

  SELLEREDIT için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "seller" : {
    "sellerId" : "Seller-vd6ShJUF",
    "name" : "Seller01",
    "lastName" : "LastName-XKGo",
    "email" : "seler01@email.com",
    "mobileNumber" : "+900408866157",
    "status" : "OK",
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "MSU Test Merchant",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    }
   }
  }
  				
   

  Müşteri Komisyon Aksiyonları

   

  Müşteri Komisyonu Güncelleme

  
  				EDITCUSTOMERCOMMISSION
  				aksiyonu müşteri maliyet yansıtma şablon bilgisinin düzenlenmesini sağlar.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  EDITCUSTOMERCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CURRENCYCOMMISSIONS:
  string, required Max length: 200000 description
  ACTIVATIONDATE:
  date, required Max length: 32 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC) standardında aktivasyon tarihi

  Örnek İstek

  					
  ACTION: EDITCUSTOMERCOMMISSION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  DEFAULTCOMMISSION: [DEFAULTCOMMISSION]
  PAYMENTSYSTEMBASEDCOMMISSIONLIST: [PAYMENTSYSTEMBASEDCOMMISSIONLIST]
  ACTIVATIONDATE: [dd-MM-yyyy HH:mm]
  					
  				

  Örnek Cevap

  				
  {
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
  			
   

  Sorgulama İşlemleri

   

  İşlem Sorgulama

  
  			
  				İşlem Sorgulama
  			
  			aksiyonu belli bir siparş/ödeme numarası (MerchantPaymentID) bilgisini vererek bu numara altındaki başarılı işlemlerin ya da işlem numarasını (PGTRANID) vererek belli bir işleme ait detayların görüntülenmesini sağlar. Bu detaylar ödemenin durumu, ödeme sistemi/vpos sağlayıcı banka, taksit sayısı ve faiz oranı vs gibi bilgiler olacaktır.
  		

  Bankaların işlemlere cevap verme süresi azami 90 saniyedir. Üye işyeri olarak bu sürenin altında bir zaman aşımı değeri belirleyecekseniz, işlemin bankadaki durumunu öğrenmek için QUERYTRANSACTION servisini kullanmanız önemlidir.Bankadan işleme geç cevap gelmesi veya gelmemesi durumunda bu servisi entegre etmeniz önemlidir.Bu servis sayesinde işlemin MSU daki durumunu öğrenir ve ERP sistemlerinizi doğru güncelleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYTRANSACTION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  PGTRANID:
  string, optional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  TRANSACTIONSTATUS:
  string, optional Max length: 18 İslem durum bilgisi.
  STARTDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  ENDDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için bitiş değeridir.
  OFFSET:
  string, optional Max length: 4 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  string, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  CUSTOMER:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, optional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERNAME:
  string, optional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, optional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  SELLERID:
  string, optional Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYTRANSACTION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  PGTRANID: 18285OQZD14766
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "transactionCount" : "1",
   "totalTransactionCount" : "1",
   "transactionList" : [ {
    "pgTranTraceAudit" : "828514893296",
    "pgTranReturnCode" : "00",
    "pgOrderId" : "10000000-PaymentId-mQ15HqoF7d8f",
    "pgTranApprCode" : "294906",
    "pgTranId" : "18285OQZD14766",
    "pgTranRefId" : "828514893296",
    "timePsSent" : "2018-10-12 14:16:26.815",
    "timePsReceived" : "2018-10-12 14:16:27.967",
    "timeCreated" : "2018-10-12 14:16:26.474",
    "amount" : 80,
    "transactionStatus" : "AP",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
    "panLast4" : "4026",
    "transactionType" : "SALE",
    "installmentCount" : 1,
    "cardOwnerMasked" : "N*** G***",
    "customerId" : "Customer-GUZUbLrQ",
    "bin" : "402277",
    "sellers" : [ {
     "sellerId" : "tigran",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "benjamin",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "aurela",
     "commissionAmount" : 20
    }, {
     "sellerId" : "alfred",
     "commissionAmount" : 4.5
    }, {
     "sellerId" : "john",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "alketa",
     "commissionAmount" : 5.5
    }, {
     "sellerId" : "nora",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "kate",
     "commissionAmount" : 10
    } ]
   } ]
  }            
  				
   

  Taksit Sorgulama

  
  			QUERYINSTALLMENT
  			isteği alındığında sistemde tanımlı ve kart sahibinin kullanımına açık olan taksit seçeneklerin bilgisi dönülmektedir.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYINSTALLMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  BIN:
  string, optional Max length: 6 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 6 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgli ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  PAYMENTSYSTEMTYPE:
  string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (24)

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYINSTALLMENT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  		      
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "paymentSystemEftCode" : "0111",
   "paymentSystemNetwork" : "CARD_FNS",
   "paymentSystemList" : [ {
    "name" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
    "paymentSystem" : 1,
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   }, {
    "name" : "My Sanalakpos Account (Test)",
    "paymentSystem" : 2,
    "paymentSystemEftCode" : "0046",
    "paymentSystemNetwork" : "AXESS",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   }, {
    "name" : "My Halkbank Sanalpos Account (Test)",
    "paymentSystem" : 3,
    "paymentSystemEftCode" : "0012",
    "paymentSystemNetwork" : "PARAF",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   }, {
    "name" : "ISBANK TEST",
    "paymentSystem" : 4,
    "paymentSystemEftCode" : "0064",
    "paymentSystemNetwork" : "MAXIMUM",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   } ]
  }           
  				
   

  Kart Sorgulama

  
  			QUERYCARD
  			aksiyonu kullanılarak belli bir müşteri (kart sahibi) için kaydedilmiş olan kart token değerleri ya da belli bir token’a ait kart detayları bilgileri alınabilir.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, optional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
  CUSTOMER:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
  OFFSET:
  integer, optional Max length: 4 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  integer, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYCARD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CUSTOMER: merchant20140920
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved",
    "cardCount":"1",
    "totalCardCount":"1",
    "cardList":[{
       "cardToken":"YGQHGWH4L3V3T6M2W6HHZ6FGJCZ5EKI5SBFGHHZORD55P6YV", 
       "cardOwner":"NAME SURNAME", 
       "panLast4":"0520", 
       "customer":"merchant20140920", 
       "cardBin":"540667", 
       "cardbrand":"MC", 
       "cardType":"CREDIT", 
       "cardLevel":"CLASSIC", 
       "cardNetwork":"MAXIMUM", 
       "cardIssuer":"T. IS BANKASI A.S.", 
       "cardVirtual":"NO", 
       "cardCountryIso":"TUR", 
       "cardPaymentSystem":"ISBANK TEST", 
       "cardExpiry":"01.2023", 
       "cardName":"ISBANKASI", 
       "pan":"540667***0520" 
    }]
  }            
  				
   

  Kart Vade Sorgulama

  
  				QUERYCARDEXPIRY
  				aksiyonu içinde bulunulan ay ve gelecek ay içerisinde geçerliliği dolacak olan kartların sorgulanmada kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCARDEXPIRY, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  CUSTOMER:
  string, required Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  OFFSET:
  string, optional Max length: 4 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  string, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYCARDEXPIRY
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CUSTOMER: merchant20140920
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved",
    "cardCount":"1",
    "totalCardCount":"1",
    "cardList":[{
      "cardToken" : "YGQHGWH4L3V3T6M2W6HHZ6FGJCZ5EKI5SBFGHHZORD55P6YV",
      "cardOwner" : "NAME SURNAME",
      "panLast4" : "0520",
      "customer" : "merchant20140920",
      "cardBin" : "540667",
      "cardExpiry" : "04.2015",
      "pan" : "540667***0520"
    }]
  }            
  				
   

  Oturum Sorgulama

  
  			QUERYSESSION
  			aksiyonu geçerli bir oturumun bilgilerinin sorgulamada kullanılır.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYSESSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, required Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYSESSION
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]	
  			
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "session" : {
    "token" : "EMEVAXFGO7G4UWRTJD3R5QJ5ZOQJLY4YWLAOQJRKE7A2Z36L",
    "apiAction" : "SESSIONTOKEN",
    "merchantPaymentId" : "PaymentId-bl94pcHQ1mpO",
    "firstAmount" : 18.63,
    "amount" : 18.63,
    "currency" : "TRY",
    "returnUrl" : "https://neon-app.asseco-see.com.tr/msu.merchant/index.jsp",
    "language" : "tr",
    "redirectWaitingTime" : 0,
    "itemTotalAmount" : 18.63,
    "shippingCost" : 0,
    "shippingContact" : {
     "address" : "Road",
     "city" : "Ankara",
     "country" : "Turkey",
     "postalCode" : "1105",
     "phone" : "987654321"
    },
    "billingContact" : {
     "address" : "Road",
     "city" : "Istanbul",
     "country" : "Turkey",
     "postalCode" : "1103",
     "phone" : "123456789"
    },
    "fastShipping" : false,
    "extra" : "{\"IframeDomainUrl\":\"https://www.google.com/\"}",
    "allowedUrl" : "https://www.google.com/"
   },
   "merchant" : {
    "businessId" : "***",
    "name" : "MSU Test Merchant",
    "tradingName" : "Trading name",
    "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
    "phone" : "+902123650505",
    "fax" : "+902123650555",
    "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/",
    "additionalDetails" : "Asseco SEE",
    "secretKey" : "***",
    "paymentPolicy" : "THD_ALL",
    "domains" : "www.domain.com,https://www.google.com/,alketa.com",
    "preInformationText" : "

  NA

  ", "remoteSalesAgreement" : "

  NA

  ", "useHpp" : true, "integrationModel" : "API" }, "customer" : { "id" : "Customer-CVnUJCST", "email" : "CVnUJCST@email.com", "phone" : "+906613328056", "name" : "Name CVnUJCST", "birthday" : "2001-01-01", "lastLogin" : "16.10.2017 14:24" }, "orderItems" : [ { "code" : "u91f4", "name" : "seat belt", "description" : "seat belt description ...", "amount" : 9.01, "quantity" : 1 }, { "code" : "1rnxq8", "name" : "lace", "description" : "lace description ...", "amount" : 3.39, "quantity" : 1 }, { "code" : "bdvhiv", "name" : "television", "description" : "television description ...", "amount" : 4.5, "quantity" : 1 }, { "code" : "5cwai", "name" : "mp3 player", "description" : "mp3 player description ...", "amount" : 1.6, "quantity" : 1 }, { "code" : "vhlt5d", "name" : "bookmark", "description" : "bookmark description ...", "amount" : 0.13, "quantity" : 1 } ] }
   

  BIN Sorgulama

  
  			QUERYBIN
  			Talep BIN bilgi almak için kullanılabilir
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYBIN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  BIN:
  string, conditional Max length: 6 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 6 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMS
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  BIN: 511452
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "bin" : {
    "bin" : "450803",
    "cardBrand" : "VISA",
    "cardType" : "CREDIT",
    "cardLevel" : "BUSINESS",
    "cardNetwork" : "MAXIMUM",
    "issuer" : "T. IS BANKASI A.S.",
    "virtual" : "NO",
    "countryIsoA3" : "TUR"
   }
  } 	
  				
   

  Ödeme sistemlerini Sorgulama

  Ödeme sistemlerini Sorgulama QUERYPAYMENTSYSTEMS Talep tüm ödeme sistemlerini almak için kullanılabilir

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAYMENTSYSTEMS, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  BIN:
  string, conditional Max length: 6 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 6 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMS
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  BIN: 511452
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "installmentPaymentSystem" : {
    "name" : "ISBANK TEST",
    "paymentSystem" : 1,
    "paymentSystemEftCode": "0064",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "2",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "3",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    } ]
   },
   "oneShotPaymentSystem" : {
    "name" : "My Sanalakpos Account (Test)",
    "paymentSystem" : 1,
    "paymentSystemEftCode" : "0046",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "1",
     "customerCostCommissionRate" : 0.3
    } ]
   }
  } 	
  				
   

  PAN Sorgulama

  
  			QUERYPAN
  			aksiyonu belli bir kart pan bilgisi verilerek BIN bilginin sorgulanmasında kullanılır.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDPAN:
  string, required Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAN
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDPAN: 5406670000000009
  				

  Sample response

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "bin" : {
    "bin" : "540667",
    "cardBrand" : "MC",
    "cardType" : "CREDIT",
    "cardLevel" : "CLASSIC",
    "cardNetwork" : "MAXIMUM",
    "issuer" : "T. IS BANKASI A.S.",
    "virtual" : "NO",
    "countryIsoA3" : "TUR"
   }
  } 	
  				

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAN
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  CARDPAN: 5406670000000009
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "bin" : {
    "bin" : "540667",
    "cardBrand" : "MC",
    "cardType" : "CREDIT",
    "cardLevel" : "CLASSIC",
    "cardNetwork" : "MAXIMUM",
    "issuer" : "T. IS BANKASI A.S.",
    "virtual" : "NO",
    "countryIsoA3" : "TUR"
   }
  } 	
  			
  		
  	
   

  Üye İş Yeri İçerik Sorgulama

  
  			QUERYMERCHANTCONTENT
  			aksiyonu, üye iş yerinin sattığı ürünller için verilmiş olan ID bilgisinin sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYMERCHANTCONTENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTCONTENTID:
  string, optional Max length: 16 Üye iş yeri tekil içerik belirtecidir.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYMERCHANTCONTENT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANTCONTENTID: 00AXVTSiHX99Z
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "merchantContentList" : [ {
    "merchantContentType" : "tac",
    "language" : "tr",
    "merchant" : "009testID001",
    "displayed" : "true",
    "content" : "test"
   } ]
  }	
  				
   

  Puan Sorgulama

  
  			QUERYPOINTS
  			aksiyonu belli bir kart için mevcut olan puanların banka sisteminden sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPOINTS, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDCVV:
  string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
  INSTALLMENTS:
  integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgli ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					
    ACTION: QUERYPOINTS
    MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
    MERCHANT: [MERCHANT] 
    MERCHANTPAYMENTID: session-vMMSSxDCxL9o
    MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
    AMOUNT: 15.25  
    CURRENCY: TRY  
    CUSTOMER: merchant-7CtRNVbX  
    CARDEXPIRY: 12.2020  
    NAMEONCARD: NameOnCard
    CARDCVV: 000  
    CARDPAN: 4355084355084358
    PAYMENTSYSTEM: GarantiPOS 
  				
  				

  Akbank için Örnek Cevap

  					
  						{
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 15.25,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "100100000",
   "paymentSystem" : "My Sanalakpos Account (Test)",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "session-vMMSSxDCxL9o",
   "pgTranId" : "15182NCJB01021266",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "session-vMMSSxDCxL9o",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "PCBCHIPPARABAKIYE",
    "value" : "000000009856"
   }, {
    "name" : "CCBCHIPPARABAKIYE",
    "value" : "000000083118"
   }, {
    "name" : "XCBCHIPPARABAKIYE",
    "value" : "000000029196"
   }, {
    "name" : "CCBCHIPPARAACIKLAMA",
    "value" : "ccb chip para aciklama"
   }, {
    "name" : "PCBCHIPPARAACIKLAMA",
    "value" : "pcb chip para aciklama"
   }, {
    "name" : "XCBCHIPPARAACIKLAMA",
    "value" : "xcb chip para aciklama"
   }, {
    "name" : "ERRORCODE",
    "value" : ""
   } ]
  }
  					
  				

  İş Bankası için Örnek Cevap

  					
  						{
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 12.58,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "700100000",
   "paymentSystem" : "My İşbank VPOS Account (Test)",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "session-nmR4PEmEihOO",
   "pgTranId" : "15182PonE07021429",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "session-nmR4PEmEihOO",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "NUMCODE",
    "value" : "00"
   }, {
    "name" : "HOSTMSG",
    "value" : "TOPLAMMAXIPUAN: 50.00 TL"
   }, {
    "name" : "HOSTDATE",
    "value" : "0701-154039"
   }, {
    "name" : "MAXIPUAN",
    "value" : "50.00"
   }, {
    "name" : "ERRORCODE",
    "value" : ""
   } ]
  }
  					
  				

  Finanbank için Örnek Cevap

  					
  						{
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 17.31,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "600100000",
   "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "session-GHmNvtjCKMos",
   "pgTranId" : "15182PrjH00128947",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "session-GHmNvtjCKMos",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "NUMCODE",
    "value" : "00"
   }, {
    "name" : "PARAPUANTRL",
    "value" : "000000002631"
   }, {
    "name" : "SEYAHATAVANSPUANTRL",
    "value" : ""
   }, {
    "name" : "SEYAHATAVANSPUANVADETARIHI",
    "value" : ""
   }, {
    "name" : "PARAPUAN",
    "value" : "000000002631"
   }, {
    "name" : "CAVVRESULTCODE",
    "value" : "3"
   }, {
    "name" : "ERRORCODE",
    "value" : ""
   } ]
  }
  					
  				

  Sample response for VakifBank

  					
  {
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 17.27,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "000100000012656",
   "paymentSystem" : "Vakifbank",
   "paymentSystemType" : "VAKIFBANK",
   "paymentSystemEftCode" : "0015",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-YwOuiloCfCHK",
   "pgTranId" : "bf2a7eef537a4e1bad0ca5be00f07519",
   "pgTranRefId" : "000075283460",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "PUAN",
    "value" : "283567.72"
   } ]
  }
  					
  		

  HSBC için Örnek Cevap

  					
  {
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "10000000",
   "amount" : 11.22,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "9916570",
   "paymentSystem" : "HSBC",
   "paymentSystemType" : "HSBC",
   "paymentSystemEftCode" : "0123",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-7Yx5s2QSMRvP",
   "pgTranId" : "",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "ODUL",
    "value" : "5612.47"
   } ]
  }
  					
  		
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Sorgulama

  
  		QUERYRECURRINGPLAN
  		aksiyonu tekrarlı ödeme planı kodu veya belli bir başlangıç/bitiş tarih aralığı verilerek tekrarlı ödeme plan(ların)ın detaylarının sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYRECURRINGPLAN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, optional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, optional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, optional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  STARTDATE:
  date, conditional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  ENDDATE:
  date, conditional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için bitiş değeridir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, conditional Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  CARDPAN:
  string, optional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CUSTOMER:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYRECURRINGPLAN
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf
  				

  Sample response

  					{
   "action" : "QUERYRECURRINGPLAN",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "recurringPlan" : {
    "recurringPlanCode" : "Code-wAasdfMW",
    "firstAmount" : 0,
    "recurringAmount" : 100,
    "startDate" : "01-10-2015 00:00",
    "scheduledEndDate" : "04-10-2015 00:00",
    "recurrenceCount" : 2,
    "completedRecurrence" : 0,
    "frequency" : "3D",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSytem" : "My Finans Webpos Online Account",
    "status" : "ACTIVE"
   },
   "recurringPaymentList" : [ {
    "startDate" : "01-10-2015 00:00",
    "status" : "PENDING",
    "executionDate" : "",
    "recurrence" : 1,
    "amount" : 100,
    "tryCount" : 0
   }, {
    "startDate" : "04-10-2015 00:00",
    "status" : "PENDING",
    "executionDate" : "",
    "recurrence" : 2,
    "amount" : 100,
    "tryCount" : 0
   } ],
    "merchant" : {
    "businessId" : "[MERCHANT_BUSINESS_ID]",
    "name" : "[MERCHANTNAME]",
    "address" : "[MERCHANTADDRESS]",
    "phone" : "[MERCHANTPHONE]",
    "fax" : "[MERCHANTFAX]",
    "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/",
    "additionalDetails" : "Asseco South Eastern Europe",
    "secretKey" : "[SECRETKEY]",
    "referrer" : "https://www.example.com"
   },
   "customer" : {
    "id" : "MRCH_CUST_ID_123",
    "email" : "customerEmail-DA1y5O0U",
    "phone" : "11111111111111",
    "name" : "CustomerNameDA1y5O0U",
    "lastLogin" : "30.01.2015 16:11"
   },
   "card" : {
    "cardToken" : "CBCANDT5NRAJK2DCKYWZ2LZ6XIPCXXMPOBEKXEXSCD4YZN6O",
    "cardOwner" : "Name oa9iDQNM",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-oa9iDQNM",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020"
   }
  }            
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Kartı Sorgulama

  
  		QUERYRECURRINGPLANCARD
  		request will return the details of cards for a specified recurring plan by using RECURRINGPLANCODE.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYRECURRINGPLANCARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYRECURRINGPLANCARD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RECURRINGPLANCODE: [Code-UPAG0PzB]
  				

  Sample response

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "cardList" : [ {
    "cardToken" : "BKSJWIERRJQFODRQ27AEI3JLLNLVDZ64Z74I6D2Q6GJ73YBN",
    "cardOwnerMasked" : "N*** A*******",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-AtdW4XGx",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "545616***5454"
   }, {
    "cardToken" : "T45FWSAXNHZPC4NYCGVQSYY4INTCCPB3GC5MJ2HGD2YKLCG6",
    "cardOwnerMasked" : "N*** V*******",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-Vdsj1bTN",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "545616***5454"
   }, {
    "cardToken" : "RF4DIKGLC65GLBTJWUJJDJAERGKTZ27NN7PPEE7NEPWBJGVP",
    "cardOwnerMasked" : "N*** f*******",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-f2EWrLZE",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "545616***5454"
   }, {
    "cardToken" : "Z6VJJMIYBNWDVIXUC3547D356FX5DZZT5KVIZBA4Z3GYAVN5",
    "cardOwnerMasked" : "d***",
    "panLast4" : "9159",
    "customer" : "Customer-f2EWrLZE",
    "cardBin" : "409070",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "409070***9159"
   } ]
  }            
  				
   

  Kampanya Sorgulama

  
  			QUERYCAMPAIGN
  			aksiyonu kullanılarak kampanyalara ulaşılabilirsiniz.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCAMPAIGN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  BIN:
  string, conditional Max length: 6 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 6 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYCAMPAIGN
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  BIN: 511452
  				

  Örnek Cevap

  					{ 
   "responseCode" : "00", 
   "responseMsg" : "Approved", 
   "campaignCodeList" : [ { 
    "campaignName" : "Artı iki", 
    "campaignCode" : "KOICODE", 
    "installment" : "2", 
    "totalInstallment" : "4", 
    "installmentAmount" : "10", 
    "currency" : "TRY", 
    "paymentSystemType" : "YKB", 
    "campaignType" : "ADDITIONALINSTALLMENT" 
   }, { 
    "campaignName" : "Ertelet", 
    "campaignCode" : "KOICODE2", 
    "installment" : "4", 
    "totalInstallment" : "2", 
    "installmentAmount" : "10", 
    "currency" : "TRY", 
    "paymentSystemType" : "YKB", 
    "campaignType" : "POSTPONE" 
   } ] 
  }	
  				
   

  Online Kampanya Sorgulama

  
  			QUERYCAMPAIGNONLINE
  			request can be used to get card holders' campaigns if they are available to merchants. Query made from bank side and a financial transaction.
  		

  Request parameters:
  ACTION:
  QUERYCAMPAIGNONLINE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  INSTALLMENTS:
  integer, required Max length: 2 İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDCVV:
  string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CUSTOMERIP:
  string, optional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
  CUSTOMERUSERAGENT:
  string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
  EXTRA:
  string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. \r\nBu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler şunlardır: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: L for logged in customer; A for anonymous, F for the first shopping with memebership. OR it can be 0, 1, 2 for those cases), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl ödemenin hangi URL adres ile devam edeceğini belirtmektedir., PREAUTH=YES parametresi ödemenin satış olarak başlatılsa bile ön otorizasyon şeklinde işleneceğini belirtir.
  EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED"}

  Diğer banka parametreleri


  • MAXIMUMMOBIL - Maximum Mobil sekmesini Paratika'nın varsayılan ödeme sayfasında kullanmak için Maximum Mobil ödeme sistemi ismini aşağıdaki gibi gönderiniz
   {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
  • GIROGATE ödeme yöntemler. Ödeme yöntemlerinden biri "YES" olarak gönderilirse, doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılır. Olabilecek değerler: YES / NO.
   • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
   • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
   • QIWI: {"QIWI": "YES"}
   • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
   • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
   • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
   • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
   • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
   • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
   • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
   • EPS: {"EPS": "YES"}
   • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
   • P24: {"P24": "YES"}
   • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
   • ELO: {"ELO": "YES"}
   • SEPA: {"SEPA": "YES"}
   • UPOP: {"UPOP": "YES"}
  PAYMENTSYSTEMTYPENAME:
  string, optional Max length: 100 description
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Sample request

  					
   ACTION: QUERYCAMPAIGNONLINE
   MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
   MERCHANT: [MERCHANT] 
   MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-pqkzBsVhLD3K
   MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
   AMOUNT: 15.92
   INSTALLMENTS : 3  
   CURRENCY: TRY  
   CUSTOMER: merchant-7CtRNVbX  
   CARDEXPIRY: 12.2020  
   NAMEONCARD: NameOnCard
   CARDCVV: 000  
   CARDPAN: 5406670000000009 
  				
  				

  Sample response for Isbank

  					
  {
   "action" : "QUERYCAMPAIGNONLINE",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 15.92,
   "installment" : "1",
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "700658785",
   "paymentSystem" : "Türkiye İş Bankası Sanal POS",
   "paymentSystemType" : "ISBANK",
   "paymentSystemEftCode" : "0064",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-pqkzBsVhLD3K",
   "pgTranId" : "16180OzcC07010161",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "PaymentId-pqkzBsVhLD3K",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "campaigns" : [ {
    "campaignCode" : "000001",
    "campaignName" : "kampanya1",
    "campaignExtra" : ""
   }, {
    "campaignCode" : "000002",
    "campaignName" : "kampanya2",
    "campaignExtra" : ""
   }, {
    "campaignCode" : "000003",
    "campaignName" : "kampanya3",
    "campaignExtra" : ""
   } ]
  }
  					
  				
   

  Query Payment System Data

  
  			Query Payment System Data
  			QueryPSData
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAYMENTSYSTEMDATA, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  INSTALLMENTS:
  integer, required Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  EFTCODE:
  string, optional Max length: 4 description
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  BIN:
  string, conditional Max length: 6 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 6 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  PAYMENTSYSTEMTYPE:
  string, conditional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (24)
  CURRENCY:
  string, optional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMDATA
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  INSTALLMENTS: 1  
  PAYMENTSYSTEMTYPE: FINANS
  				

  Örnek Cevap

  					
  {
   "paymentSystemType" : "FINANS",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  } 					
  				
   

  Üye İşyeri Komisyonunu Sorgulama

  
  			QUERYMERCHANTCOMMISSION
  			aksiyonu üye iş yeri komisyon şema bilgisinin sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYMERCHANTCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYMERCHANTCOMMISSION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "paymentDueInDays": "30",
    "merchantPaymentDayIndexes": "0;3;4",
    "paymentSystemBased": "YES",
    "defaultCommission": {
      "installmentList": [
        {
          "count": "1",
          "merchantCostCommissionRate": 1
        },
        {
          "count": "2",
          "merchantCostCommissionRate": 2
        },
        {
          "count": "3",
          "merchantCostCommissionRate": 3
        },
        {
          "count": "4",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "5",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "6",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "7",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "8",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "9",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "10",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "11",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "12",
          "merchantCostCommissionRate": 50
        },
        {
          "count": "crNotOnUs",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        },
        {
          "count": "crOnNetwork",
          "merchantCostCommissionRate": 0
        }
      ]
    },
    "paymentSystemBasedCommissionList": [
      {
        "paymentSystemName": "My Sanalakpos Account (Test)",
        "installmentList": [
          {
            "count": "1",
            "merchantCostCommissionRate": 0.4
          },
          {
            "count": "2",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "3",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "4",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "5",
            "merchantCostCommissionRate": 0.29
          },
          {
            "count": "6",
            "merchantCostCommissionRate": 0.29
          },
          {
            "count": "7",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "8",
            "merchantCostCommissionRate": 0.38
          },
          {
            "count": "9",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "10",
            "merchantCostCommissionRate": 0.39
          },
          {
            "count": "11",
            "merchantCostCommissionRate": 0.39
          },
          {
            "count": "12",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "crNotOnUs",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          },
          {
            "count": "crOnNetwork",
            "merchantCostCommissionRate": 0
          }
        ]
      }
    ],
    "distinctPaymentSystemId": [
      "your-payment-system-id",
      "DEFAULT"
    ],
    "paymentSystemNames": {
      "your-payment-system-id": "My Sanalakpos Account (Test)",
      "DEFAULT": "DEFAULT"
    },
       "classifiedCommissionList": [
      {
        "currency": "EUR",
        "currencyCommissions": [
          {
            "id": "00BYLHh9UyDE",
            "commissionKey": "CR8",
            "commissionValue": 0,
            "currency": "EUR",
            "dueDate": 0,
            "paymentSystemCurrencyCommissions": [
              {
                "id": "00BYLHh9Uxzm",
                "paymentSystemId": "your-payment-system-id",
                "commissionValue": 0,
                "dueDate": 0,
                "validated": false,
                "version": 0
              },
              {
                "id": "00BYLHh9Uxzl",
                "paymentSystemId": "DEFAULT",
                "commissionValue": 0,
                "dueDate": 0,
                "validated": false,
                "version": 0
              }
            ],
            "active": true,
            "validated": false,
            "version": 0
          },
          {
            "id": "00BYLHh9UyCG",
            "commissionKey": "CR2",
            "commissionValue": 0,
            "currency": "EUR",
            "dueDate": 0,
            "paymentSystemCurrencyCommissions": [
              {
                "id": "00BYLHh9UyE0",
                "paymentSystemId": "DEFAULT",
                "commissionValue": 0,
                "dueDate": 0,
                "validated": false,
                "version": 0
              },
              {
                "id": "00BYLHh9UyDz",
                "paymentSystemId": "your-payment-system-id",
                "commissionValue": 0,
                "dueDate": 0,
                "validated": false,
                "version": 0
              }
            ],
            "active": true,
            "validated": false,
            "version": 0
          },
          {
            "id": "00BYLHh9UyC3",
            "commissionKey": "CR1",
            "commissionValue": 0,
            "currency": "EUR",
            "dueDate": 0,
            "paymentSystemCurrencyCommissions": [
              {
                "id": "00BYLHh9UyDZ",
                "paymentSystemId": "your-payment-system-id",
                "commissionValue": 0,
                "dueDate": 0,
                "validated": false,
                "version": 0
              },
              {
                "id": "00BYLHh9UyDa",
                "paymentSystemId": "DEFAULT",
                "commissionValue": 0,
                "dueDate": 0,
                "validated": false,
                "version": 0
              }
            ],
            "active": true,
            "validated": false,
            "version": 0
          },
          ...
        ]
      }
  }	
  				
   

  Müşteri Komisyonunu Sorgulama

  
  			QUERYCUSTOMERCOMMISSION
  			aksiyonu müşteri komisyon şema bilgisinin sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCUSTOMERCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  ACTIVATIONDATE:
  date, optional Max length: 32 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC) standardında aktivasyon tarihi
  ACTIVATIONDATEINMILLISECONDS:
  string, optional Max length: 19 description

  Örnek İstek

  			ACTION: QUERYCUSTOMERCOMMISSION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  ACTIVATIONDATE: [dd-MM-yyyy HH:mm] 
  			
  		

  Örnek Cevap

  			
  				{
   "activationDate" : "25-03-2019 18:20",
   "paymentSystemBased" : "YES",
   "defaultCommission" : {
    "installmentList" : [ {
     "count" : "2",
     "customerCostCommissionRate" : 2.55
    }, {
     "count" : "3",
     "customerCostCommissionRate" : 3.2
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 4.5
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 5.1
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 5.99
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 6.12
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 6.77
    }, {
     "count" : "9",
     "customerCostCommissionRate" : 6.89
    }, {
     "count" : "10",
     "customerCostCommissionRate" : 6.99
    }, {
     "count" : "11",
     "customerCostCommissionRate" : 7.99
    }, {
     "count" : "12",
     "customerCostCommissionRate" : 8.22
    } ]
   },
   "paymentSystemBasedCommissionList" : [ {
    "paymentSystemName" : "Test Payment System Name",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "2",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "3",
     "customerCostCommissionRate" : 0.51
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 6.35
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 8.76
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 10.11
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 12.33
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 14.05
    }, {
     "count" : "9",
     "customerCostCommissionRate" : 16.23
    }, {
     "count" : "10",
     "customerCostCommissionRate" : 18.22
    }, {
     "count" : "11",
     "customerCostCommissionRate" : 19.33
    }, {
     "count" : "12",
     "customerCostCommissionRate" : 19.97
    } ]
   } ]
  }
  			
  		
   

  Sipariş Kalemini Sorgula

  
  		QUERYORDERITEM
  		belirtilen üye işyeri ödeme numarası için ödeme kalemlerinin listesini döner.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYORDERITEM, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  PGTRANID:
  string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYORDERITEM
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANTPAYMENTID : [MERCHANTPAYMENTID]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  
  				

  Örnek Cevap

  					
  					{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "orderItemList": [
      {
        "code": "ljwsd",
        "name": "keyboard",
        "description": "keyboard description ...",
        "sellerId": "MySeller",
        "quantity": 1,
        "productCategoryCode": 4722,
        "amount": 100,
        "sellerPaymentAmount": 10
      },
      {
        "code": "ljwsd",
        "name": "keyboard",
        "description": "keyboard description ...",
        "sellerId": "MySeller",
        "quantity": 1,
        "productCategoryCode": 4722,
        "amount": 100,
        "sellerPaymentAmount": 10
      },
      {
        "code": "ljwsd",
        "name": "keyboard",
        "description": "keyboard description ...",
        "sellerId": "MySeller",
        "quantity": 1,
        "productCategoryCode": 4722,
        "amount": 100,
        "sellerPaymentAmount": 10
      }
    ]
  }           
  	
  	
   

  Satıcı Sorgulama

  
  			QUERYSELLER
  			belirli bir satıcı için kaydedilen tüm satıcıları veya belirli satıcı kimliği değerine dayanarak belirli satıcının ayrıntılarını almak için istek kullanılabilir.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYSELLER, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SELLERID:
  string, optional Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 64 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYSELLER
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: seller-id
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "sellers" : [ {
    "sellerId" : "seller-id",
    "name" : "seller-name",
    "lastName" : "seller-lastname",
    "email" : "seller@email.com",
    "mobileNumber" : "+902123650505",
    "status" : "OK",
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "Paratika",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    },
    "iban" : "TR330006100519786457841326",
    "accountOwnerName" : "seller-owner-name",
    "accountOwnerLastName" : "seller-owner-lastname"
   } ]
  }