Başlangıç

 

Hedef Kitle

Bu doküman; ödeme servisi deneyimi olan, e-ticaret sitelerinde ve/ya dahili ödeme platformunun entegrasyonunu yapacak olan teknik personel için hazırlanmıştır. ERP sistemlerinde online ödeme için Paratika kullanılmıştır.

 

Üye İş Yeri / Müşteri Destek Birimine Ulaşım

Ödeme işlemleri ya da bağlantınıza ilişkin sorunlar için +90 212 3190625 numaralı telefondan ya da info@paratika.com.tr adresinden Üye İş Yeri / Müşteri Desteği ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Telefon: +90 212 3190625
e-Posta: bilgi@paratika.com.tr

 

Paratika nedir?

Paratika, Asseco SEE Türkiye tarafından geliştirilmiş olan bir online ödeme çözümüdür. Payten Turkey. Hem üye iş yerleri hem de üye iş yerlerinden işlem yapan müşteriler için güvenli, esnek, kolay ve kullanışlı bir ödeme deneyimi sunar. Müşteriler (Kart Hamilleri) ödeme sayfalarında bulunan güvenli e-cüzdan ve esnek ödeme özelliklerinden faydalanırken, üye iş yerleri ödemeleri kredi kartı verilerine dokunmaksızın yönetir ve PCI DSS uygunluklarını korur; bu sayede dolandırıcılık riskleri ortadan kaldırılır ve mali açıdan hassas olan verilerin güvenli şekilde depolanması sağlanır.

Güvenlik Standartları

Daha fazla bilgi edinmek için PCI DSS Veri Güvenliği Standartları

 

Güvenlik

Paratika sağlam ve güvenli bir iletişim protokolü üstüne inşa edilmiştir. Paratika API, standart HTTP(s) Post istekleri ile birlikte gönderilen bir talimatlar dizisidir, bakınız HTTPS Post istekleri. Sunucu tarafında, Verisign tarafından sağlanan sertifika kullanılmaktadır. SSL şifrelemesi sayesinde sunucularımızın sizinle iletişim kurması ve verilerinizin şifrelenmiş şekilde iletilmesi garanti edilmektedir. İstemci SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bir istek alındığında şifreleme seviyesi kontrol edilir. Doğrudan TLSv1.1 ve üstü desteklenir.

 

Desteklenen Diller

API desteği, HTTP Post yöntemlerini uygulayan tüm platformları ve dilleri desteklemektedir.

 

Cevap Mesajı Anlamlandırma

Paratika cevaplarında varsayılan format JSON ’dur. Paratika cevaplarını işleyebilmek için JSON ayrıştırma araçları kullanılabilir.

 

Test Ortamı

API test ortamı kullanıma açıktır ve bu dokümanda yer alan tüm API işlem türleri yanda verilen link kullanılarak test edilebilir. Tüm API istekleri HTTP POST yöntemi kullanılarak bu URL adresine gönderilecektir.

Paratika API Test Ortam URL Bilgisi

					https://test.paratika.com.tr/paratika/api/v2
				
 

Entegrasyon Ortamı

API entegrasyon ortamı kullanıma açıktır ve bu dokümanda yer alan tüm API işlem türleri yanda verilen link kullanılarak test edilebilir. Tüm API istekleri HTTP POST yöntemi kullanılarak bu URL adresine gönderilecektir.

Paratika API Entegrasyon Ortam URL Bilgisi

					https://entegrasyon.paratika.com.tr/paratika/api/v2
				
 

İstek & Cevap (Request & Response)

 

Paratika API İstekleri

Paratika API ortamına bir istekte bulunmak için ilgili POST HTTP isteğinin Paratika API Endpoint URL adresine gönderilmesi gerekir. API URL’e gönderilen her bir HTTP POST isteği, isteğin tipine bağlı olarak ilgili “parametre-değer” ikilisi olarak kodlanmalıdır.

 

Paratika API Cevapları

Paratika API Cevabı JSON veri formatı kullanır ve destekler. Her bir api cevabı, RESPONSECODE ve RESPONSEMSG parametrelerini içermektedir. İlgili işlemin başarılı sonuçlanıp sonuçlanmadığına göre, bu parametreler belli değerler içerecektir. Eğer hata söz konusu ise; (RESPONSECODE 00 değilse), ERROR ve ERRORCODE parametreleri de cevaba eklenecektir.

RESPONSECODE ve RESPONSEMESSAGE Alanları için Olası Değerler

Cevap Kodu Cevap Mesajı Açıklama
00 Onaylı İşlem başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir
98 Genel Hata Action failed due to general error. A general error can be a runtime error during action processing or a payment gateway error that is not yet mapped in our error set.
99 Reddedildi Bu cevap koduna (99) sahip hatalar, işlem sırasında kullanılan ödeme sistemi / sanal POS tarafında oluşan hatalardır. Bu durumlarda hata detaylarını da inceleyerek sanal pos sağlayıcı banka ya da ödeme sistemi sağlayıcısı ile iletişime geçmek gerekir.

Pagination

TO BE PROVIDED

TO BE PROVIDED

 

Doğrulama

API isteklerinde kullanıcı bilgilerinizi vererek kendinizi doğrulamanız beklenmektedir. API kullanıcı bilgilerinizi Paratika’da “Hesabım” linkinden güncelleyebileceğiniz gibi, gereken değişiklikleri Müşteri Destek ekibimize de iletebilirsiniz. Her bir API kullanıcısının kendi email adresi ve şifresi vardır. Paratika sistemine API üzerinden erişim ve işlem yapma yetkisi veren bu email adresi ve şifre bilgisinin kullanıcı tarafından gizli tutulması ve iyi saklanması gerekmektedir.

Tüm API istekleri HTTPS üzerinden yapılmalıdır. Standard HTTP üzerinden yapılan istekler başarısızlıka sonuçlanacaktır. Doğrulama her bir API isteğinde yeniden yapılmaktadır.

API İsteği Doğrulama (Authentication) Parametreleri

					MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]

				
 

Entegrasyon Modelleri

 

Barındırılan Ödeme Sayfası (HP)

Bu model, ödeme akışı için Asseco SEE ortamlarında barındırılan Paratika ortak ödeme sayfalarını kullanır. Kart verisine dokunmadan yapılacak olan işlemde, işlem sonucu son adımda üye iş yeri sistemine aktarılır. Ortak ödeme sayfası kullanılarak gerçekleştirilen işlemler MO/TO ya da 3D Secure kullanımlı olarak yapılabilir.

Adım 1:

Üye iş yeri Web sitesi ortak ödeme sayfası modeli belirterek bir satış talebi yapar. Paratika ödeme sayfasında görüntülenecek ya da işlem aşamasında kullanılabilecek tüm Sipariş / Fatura / Üye iş yeri / Ürün / Kargo detayları da bu aşamada kabul edilir.

Adım 2:

Ödeme talebi sonucunda geçerli bir oturum anahtarı oluşturulur ve geri üye iş yeri sistemine gönderilir. Üye iş yeri Web Sitesi bu oturum anahtarını alır ve kart sahibi Paratika Ödeme Sayfaları'na yönlendirilir.

Adım 3:

Bu adımda üye iş yeri, kart sahibini Paratika ortak ödeme sayfalarına yönlendirir. Ortak ödeme sayfalarında açılan kart tanımlama, kayıtlı kart listesi, ürün detayları, taksit tablo panellerini kullanarak kart sahibi ödeme işlemini gerçekleştirme isteğini gönderir.

Adım 4:

Paratika finansal işlemi gerçekleştirerek işlem sonucunda kart sahibini üye iş yerinin ilk adımda belirttiği dönüş URL'ine gönderir.

Bu son adımda kart sahibi tarafında oluşabilecek tarayıcı sorunları, işlemden vazgeçme, elektrik ya da internet kesintisi gibi durumlarda üye iş yeri işlem akıbetini API model sorgularını kullanarak öğrenebilir. İşlem başarılı olmuşsa üye iş yeri tarafında ilgili aksiyonlar alınır. Başarılı olmadığı durumlarda ise kart sahibi ilgili ödeme için tekrar ortak ödeme sayfalarına yönlendirilebilir.

Barındırılan Ödeme Sayfası (HP) Akışı

 

Direct POST - MOTO

Bu entegrasyon modelinde ortak ödeme sayfalarında farklı olarak son kullanıcı görsel arabirim servisi Paratika tarafından yapılmaz. Tüm kullanıcı görsel arabirimlerini (user interfaces) kendi ortamlarında barındırmak, versiyonlamak ve yönetmek isteyen üye iş yerleri bu modeli kullanabilirler. %100 PCI DSS uyumluluğunu mümkün kılan bu modelde, aşağıda anlatıldığı şekilde üye iş yeri sisteminde / sayfasında sunulan form direkt olarak Paratika ortamlarına HTTP POST kullanılarak hassas veriye dokunmadan işlem desteği sağlanır. Üye iş yerleri müşterilerine kayıtlı kartlarla işlem yaptırabildiği gibi, yeni kartlarla da işlem imkanı sunar.

Adım 1:

Üye iş yeri sistemi gerekli tüm işlem / sipariş detaylarını vererek oturum anahtarı isteğini gönderir. Bu adımdaki verilerin hiçbiri hassas veri kapsamında bulunmaz.

Adım 2:

Oturum anahtarı isteği (Session token request) işlenerek tüm verilerin geçerli olması durumunda üye iş yeri kullanımına açılan oturum anahtarı paylaşılır.

Adım 3:

Elde edilen oturum anahtarı bilgisiyle üye iş yeri web sayfasında form gösterilir. Bu form kodu örneği için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

Extra Puan Adimi:

Üye is yeri Paratika Direct Post metodlarinda puan kullanimi için SESSIONTOKEN, CARDPAN,CARDEXPIRY ile puan sorgulama islemi yapmalidir. QUERYPOINTS dönüs degerine göre örnek form içindeki points alani doldurulmali. Puan ile satis örneklerine buradan ulasabilirsiniz. Ardindan puanli satis isteginin ilgili ödeme sistemine iletilmesi için SESSIONTOKEN ve BIN parametreleri ile QUERYPAYMENTSYSTEMS sorgusu yapilmali ve dönüs degerinde yer alan ödeme sistemi adi örnek form içinde paymentSystem alaninda gönderilmelidir.

Adım 4:

Kart sahibi, üye iş yeri sayfasında (ya da HTTP destekleyen herhangi bir mobil / masaüstü uygulama da olabilir) gösterilen formda gerekli alanları doldurarak işlem isteğini yapar. Üye iş yeri bu formdaki tüm alanları direkt olarak Paratika sistemine POST eder.

Adım 5:

Paratika tüm işlem detaylarını ve ödeme formundan gelen bilgileri kullanarak finansal işlemi gerçekleştirir. Bu süreçte kart sahibi Paratika tarafından servis edilen herhangi bir görsel arabirim görmeyecektir. Gerçekleştirilen bu işlem MOTO bir işlem niteliği taşır.

Adım 6:

Paratika bu işlem isteğini ilgili banka ya da ödeme sistemi terminaline taşıyarak işlemi gerçekleştirir. Daha sonra bu işlem sonucu ilk adımda belirtilen üye iş yeri dönüş URL adresine gönderilir.

Aşağıdaki HTML Test formundaki TMX Javascript kısmının gönderilmesi zorunludur.

Direct POST (MOTO) Test Formu

Direkt POST MOTO AkışıDirect POST Cevap Parametreleri

Parametre İsmi Get Value Açıklama
merchantPaymentId request.getParameter('merchantPaymentId') Get from sessionToken
apiMerchantId request.getParameter('apiMerchantId') Get from sessionToken
paymentSystem request.getParameter('paymentSystem') Get from card Number PIN
paymentSystemType request.getParameter('paymentSystemType') Payment System Type information
paymentSystemEftCode request.getParameter('paymentSystemEftCode') Eft code of the payment system
pgTranId request.getParameter('pgTranId') Transaction Id which come from bank side
pgTranDate request.getParameter('pgTranDate') Transaction date at bank side
pgTranRefId request.getParameter('pgTranRefId') Transaction Reference Id which is come from bank side
pgTranApprCode request.getParameter('pgTranApprCode') Transaction Approval Code which is come from bank side
pgOrderId request.getParameter('pgOrderId') PgOrderId which is the order id at bank side
customerId request.getParameter('customerId') customerId which is the customer Id merchant side
sessionToken request.getParameter('sessionToken') Return the session token which is created at sessionToken action
cardToken request.getParameter('cardToken') Returned if transaction make with card Token
random request.getParameter('random') Random value which is used at veriyfing the SD_SHA512 hash value
sdSha512 request.getParameter('sdSha512') Used for hash verification secretKey is the private merchant key defined once for each merchant, formula :SHA512 encodeHexString((merchantPaymentId+'|'+customerId+'|'+sessionToken+'|'+responseCode+'|'+randomKey+'|'+secretKey))
SD_SHA512 request.getParameter('SD_SHA512') Deprecated / Legacy - Do not use! Used for hash verification. secretKey is the private merchant key defined once for each merchant, formula :SHA512(sessionToken + merchantPaymentId + responseCode + responseMsg + random + secretKey)
pgTranErrorText request.getParameter('pgTranErrorText') Return only in error case; contains bank transaction error message
pgTranErrorCode request.getParameter('pgTranErrorCode') Return only in error case; contains bank transaction error code
pgTranErrorCode request.getParameter('pgTranErrorCode') Return only in error case; contains bank transaction error code
errorCode request.getParameter('errorCode') Return only in error case; contains Paratika error code
errorMsg request.getParameter('errorMsg') Return only in error case; contains Paratika error message
responseCode request.getParameter('responseCode') Response code of the Paratika
responseMsg request.getParameter('responseMsg') Response message of the Paratika

Sample response for Direct Post Non 3D

					
merchantPaymentId: PaymentId-FbnzDdx04fZu
apiMerchantId: 700100000
paymentSystem: My İşbank VPOS Account (Test)
paymentSystemType: ISBANK
paymentSystemEftCode: 0064
pgTranDate: 20170113 12:20:35
pgTranId: 17013MUjC07014059
pgTranRefId: 701300002882
pgTranApprCode: 733185
pgOrderId: PaymentId-FbnzDdx04fZu
sessionToken: FOEMQGVTVWOQCJRSS6DARRRV62RQK2FIKUY7ZMXKBNX6SOUJ
random: -349886350
customerId: Customer-QjOnxH8Z
SD_SHA512: bff497614a8767e3176fede4f3f8274225a8f619469a1c5eafe2e785fbc438aeb5345c51be30d976d53db5b73adf026347db1144c52cbc2133364aa13e933d45
sdSha512: 7f1485a24f1790e0791fe9de5ec33d4e98057578f77a4c39fdd4bd874079d6e3af9271da020c57ed8acd7642ec801ad80dae0c574462a58a6722fbfa361a0b65
responseCode: 00
responseMsg: Approved
           
				
 

Direct POST - 3D Güvenli

Bu entegrasyon modelinde ortak ödeme sayfalarında farklı olarak, son kullanıcı görsel arabirim servisi Paratika tarafından yapılmaz. Tüm kullanıcı görsel arabirimlerini (user interfaces) kendi ortamlarında barındırmak, versiyonlamak ve yönetmek isteyen üye iş yerleri bu modeli kullanabilirler. %100 PCI DSS uyumluluğunu mümkün kılan bu modelde, aşağıda anlatıldığı şekilde üye iş yeri sisteminde / sayfasında sunulan form direkt olarak Paratika ortamlarına HTTP POST kullanılarak hassas veriye dokunmadan işlem desteği sağlanır. Üye iş yerleri müşterilerine kayıtlı kartlarla işlem yaptırabildiği gibi, yeni kartlarla da işlem imkanı sunar. Buradan gerçekleştirilen işlemler 3D Güvenli olma özelliği taşır.

Adım 1:

Üye iş yeri sistemi gerekli tüm işlem / sipariş detaylarını vererek oturum anahtarı isteğini gönderir. Bu adımdaki verilerin hiçbiri hassas veri kapsamında bulunmaz.

Adım 2:

Oturum anahtarı isteği (Session token request) işlenerek tüm verilerin geçerli olması durumunda üye iş yeri kullanımına açılan oturum anahtarı paylaşılır.

Adım 3:

Elde edilen oturum anaharı bilgisiyle üye iş yeri web sayfasında form gösterilir. Bu form kodu örneği için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

Extra Puan Adimi:

Üye is yeri Paratika Direct Post metodlarinda puan kullanimi için SESSIONTOKEN, CARDPAN,CARDEXPIRY ile puan sorgulama islemi yapmalidir. QUERYPOINTS dönüs degerine göre örnek form içindeki points alani doldurulmali. Puan ile satis örneklerine buradan ulasabilirsiniz. Ardindan puanli satis isteginin ilgili ödeme sistemine iletilmesi için SESSIONTOKEN ve BIN parametreleri ile QUERYPAYMENTSYSTEMS sorgusu yapilmali ve dönüs degerinde yer alan ödeme sistemi adi örnek form içinde paymentSystem alaninda gönderilmelidir.

Adım 4:

Kart sahibi, üye iş yeri sayfasında (ya da HTTP destekleyen herhangi bir mobil / masaüstü uygulama da olabilir) gösterilen formda gerekli alanları doldurarak işlem isteğini yapar. Üye iş yeri bu formdaki tüm alanları direkt olarak Paratika sistemine POST eder.

Adım 5:

Paratika tüm işlem detaylarını ve ödeme formundan gelen bilgileri kullanarak finansal işlemi gerçekleştirir. Bu süreçte kart sahibi Paratika tarafından servis edilen herhangi bir görsel arabirim görmeyecektir. Gerçekleştirilen bu işlem 3D Secure güvenli bir işlem niteliği taşır.

Adım 6:

Paratika kart sahibini 3D Secure güvenlikli işlem için ACS (Access Control Server) sayfalarına yönlendirir.

Adım 7:

ACS (Access Control Server) birimi, 3D doğrulama servis sayfalarını gösterir ve bu adımda kart sahibinin mobil telefonuna bu işlem için oluşturulan güvenli otorizasyon kodu SMS olarak gönderilir.

Adım 8:

ACS sunucusu (Access Control Server) kullanıcıyı doğrulayarak ilgili Paratika arabirimlerine gönderir.

Adım 9:

Bu işlem sonucu, Paratika sistemi tarafından ilk adımda belirtilen üye iş yeri dönüş URL adresine gönderilir.

Aşağıdaki HTML Test formundaki TMX Javascript kısmının gönderilmesi zorunludur.

Direct POST (3D Güvenli) Test Formu

Kartsız Direct POST - 3D Güvenli

Aşağıda belirtilen kartsız ödeme yöntemleri üzerinden entegrasyon sağlamak için "Kartsız DIRECT POST (3D Güvenli) Test Formu" örneğini baz alınız.
 • Maximum Mobil

Kartsız DIRECT POST (3D Güvenli) Test Formu

Direct POST (3D Güvenli) AkışıSample response for Direct Post 3D

					
merchantPaymentId: PaymentId-FVKAjOiFHeuE
apiMerchantId: 700100000
paymentSystem: ISBANK TEST
paymentSystemType: ISBANK
paymentSystemEftCode: 0064
pgTranDate: 20170112 14:13:13
pgTranId: 17012ONNI07013454
pgTranRefId: 701200002832
pgTranApprCode: 733185
pgOrderId: PaymentId-FVKAjOiFHeuE
customerId: Customer-u1Q4G1oG
amount: 11.76
installment: 1
sessionToken: VYD7AXJ6C446GIN55V6KKOB677VRTOZHG5HTSMP3EJCMEQYF
random: tpN2ynMYAn
SD_SHA512: 0f2b4945aefc71f547107898c2002c40d9d4a1508f7f00ee894138f6bc247ebc1238ead5aa01b6ba09bc7932a5957235b7837cc0270781d0a45055fe31648b61
sdSha512: 099e32f8df3130457d2b1595b069794ef6ed08c85a679f72336c5371e91087b223536b317fc43643ae0da06ea29e985a3c8185ab611606308760b0c260aa412f
responseCode: 00
responseMsg: Approved
           
				

 

Direct Post 3D Kimlik Doğrulama

Bu entegrasyon modeli, 3D kimlik doğrulama sürecinin SALE / Preauth API Çağrısından ayrı olarak tamamlandığı senaryoya dayanmaktadır. Üye İşyeri, kart sahibinin kart bilgilerini girdiği ve gönderdiği bir sayfa sunar, 3D kimlik doğrulama sürecinin başladığı yer burasıdır. Kimlik doğrulama sürecinden gelen cevaba göre üye işyeri API üzerinden yetkilendirme yapar.

Adım 1:

Üye iş yeri Web sitesi, oturum tanımlamak için geçerli bir anahtar değeri elde etmek amacı ile bir oturum anahtarı (Session Token) isteğinde bulunur.

Adım 2:

Ödeme oturumu isteği işlenir; bir oturum anahtarı (Session Token) oluşturulur ve API yanıtında satıcı sistemine geri gönderilir.

Adım 3:

Üye iş yeri sistemi, verilen güvenli oturum anahtarını (Session Token) kullanarak ödeme ve cüzdan sayfasını açar.

Adım 4:

Kart sahibi sayfayla etkileşime girer ve Gönder düğmesine tıklar. Üye iş yeri sistemi bu sayfadan aldığı tüm bilgileri MSU sistemine gönderir.

Adım 5:

MSU, işyeri sayfasından POST talebini alır ve 3D kimlik doğrulama akışına devam etmek için 3D ACS'ye (Erişim Kontrol Sunucusu) yönlendirir.

Adım 6:

ACS, kart sahibinin kimlik doğrulaması için cep telefonuna gönderilen doğru (dinamik) kodu girmesi gereken 3D Güvenlik Sayfasını açar.

Adım 7:

MSU, 3D Kimlik Doğrulamasının başarılı ya da başarısız yanıtını işler.

Adım 8:

3D Kimlik Doğrulama işleminin son yanıtı, satıcının sayfasına iletilir. Üye iş yerinin daha sonra API aracılığıyla yetkilendirme (Sale / Preauth) verdiğinde, gönderilen formdaki sonucu dinlemesi ve ayrıştırması beklenir.

3D Kimlik Doğrulama Direct Post Test Formu


Kart Bilgi Formu ile 3D Kimlik Doğrulama

			
<form action="https://test.paratika.com.tr/paratika/api/v2/post/auth3d/[SECURE_SESSION_TOKEN]" method="post">
	<input type="text" name="cardOwner" placeholder="Card Owner" maxlength="32" />
	<input type="text" name="pan" placeholder="PAN" maxlength="19" />
	<select name="expiryMonth">
		<option value="01">January</option>
		<option value="02">February</option>
	</select> 
	<select name="expiryYear">
		<option value="2019">2019</option>
		<option value="2020">2020</option>
		<option value="2021">2021</option>
	</select>
	<input type="password" name="cvv" placeholder="CVV" maxlength="4" />
	<input type="checkbox" name="saveCard" />
	<input type="text" name="cardName" placeholder="Card Name"/>
	<input type="text" name="cardCutoffDay" placeholder="Card Cutoff Day"/>
	<input type="text" name="installmentCount" placeholder="Installment Count"/>
	<input type="hidden" name="points" />
	<input type="submit" value="Submit" />
</form>
			
		

Kart Token Form ile 3D Kimlik Doğrulama

			
<form action="https://test.paratika.com.tr/paratika/api/v2/post/auth3d/[SECURE_SESSION_TOKEN]" method="POST">
	<input name="pan" type="text" size="20" />
	<input name="cardOwner" type="text" size="20" />
	<input name="expiryMonth" type="text" size="2"/>
	<input name="expiryYear" type="text" size="4"/>
	<input name="cvv" type="text" size="4"/>
	<input name="cardCutoffDay" type="text" size="2"/>
	<input name="callbackUrl" value="[merchant-return-url-handler]" />
	<input type="submit" value="Complete Payment"/>
</form>

veya ödeme mevcut bir token alınmış kartla yapılacaksa
			
<form action="https://test.paratika.com.tr/paratika/api/v2/post/auth3d/[SECURE_SESSION_TOKEN]" method="POST">
	<input name="cardToken" type="text" placeholder="Card Token"size="20" />
	<input name="cvv" type="text" placeholder="CVV" size="4" />
	<input type="submit" value="Complete Payment"/>
</form>
			
		
Direct Post 3D & 3D Kimlik Doğrulama benzer süreçlerdir. Aralarındaki tek fark, Direct Post 3D'nin hem 3D Kimlik Doğrulamayı hem de Sale/Preauth'u yalnızca bir adımda bitirmesidir. 3D Kimlik Doğrulama ise sadece 3D Kimlik Doğrulama yapar. İlk olarak, 3D doğrulama tamamlanır ve ardından satıcı, 3D doğrulamanın başlatıldığı SESSION TOKEN ile (Sale/Preauth) gerçekleştirir.
Alışveriş kredi işlemleri için direct pos kullanılabilmesi için aşağıdaki linkteki parametrelere göre SESSIONTOKEN oluşturulmalıdır.
SESSIONTOKEN

Direct Post 3D Kimlik Doğrulama Akışı3D Kimlik Doğrulama (Direct Post) için Örnek Cevap

					
sessionToken: 3URSNNY5C6ZATI656WIPXZXDSTAN3PNGLTXLY75H7FNBA7UJ
auth3DToken: AUTH3DTOKEN
responseCode: 00
responseMsg: Approved
mdStatus: 1
mdErrorMsg: Authenticated
           
				
 

API & HPP URLs

API URL: https://entegrasyon.paratika.com.tr/paratika/api/v2
Hosted Payment Page URL (HPP): https://entegrasyon.paratika.com.tr/payment/[SECURE_SESSION_TOKEN]
DirectPost 3D URL: https://entegrasyon.paratika.com.tr/paratika/api/v2/post/sale3d/[SECURE_SESSION_TOKEN]
DirectPost Non3D URL: https://entegrasyon.paratika.com.tr/merchant/post/sale/[SECURE_SESSION_TOKEN]

 

Hata Yönetimi

Bir isteğin hata ile sonuçlanması durumunda; dönüş cevabı içerisinde ERROR ve ERRORCODE parametreleri bulunacaktır. Genel olarak meydana gelebilecek iki tür hata bulunmaktadır: Sistem hatalar ve ödeme geçidinden kaynaklanan hatalar.

 

Merkezi Hatalar

Merkezi hatalar genellikle geçersiz ya da yanlış verilen parametre değerlerinden kaynaklanmaktadır. Bu hataların kodu ERR100xx formatındadır.

Hata Kodu Açıklama
ERR10010 İstekte zorunlu parametrelerden biri bulunamadı
ERR10011 Aynı parametre bir defadan fazla olarak gönderilmiş
ERR10012 Bu değer için azami büyüklük değeri aşıldı.
ERR10013 Bu değer için geçersiz veri tipi belirtilmiş
ERR10014 Geçersiz güvenlik algoritması belirtilmiş
ERR10015 Geçersiz üye iş yeri bilgisi belirtilmiş
ERR10016 Geçersiz tutar bilgisi belirtilmiş
ERR10017 Geçersiz para birimi belirtilmiş
ERR10018 Geçersiz dil seçimi
ERR10019 Genel hata
ERR10020 Geçersiz kullanıcı bilgileri
ERR10021 Boş parametre belirtilmiş, tüm parametreleri kontrol edin
ERR10022 Sipariş edilen ürünlerin toplam tutarı gerçek tutarla örtüşmüyor
ERR10023 Ödeme tutarı hesaplanan tutarla örtüşmüyor
ERR10024 Geçersiz vergi tutarı belirtilmiş
ERR10025 Belirtilen durumda vergi tutarı sıfır olmalıdır
ERR10026 Geçersiz entegrasyon modeli belirtilmiş
ERR10027 Geçersiz kart bilgisi (TOKEN) belirtilmiş
ERR10028 Belirtilen ödeme sistemi (sanal POS) bulunamadı
ERR10029 Belirtilen ödeme tipi (kampanya) bulunamadı
ERR10030 Belirtilen işlem bulunamadı
ERR10031 Bu işlem iade edilemez
ERR10032 Geçersiz iade tutarı belirtilmiş ya da bu işlem daha önce iade edilmiş
ERR10033 Bu işlem iptal edilemez
ERR10034 Belirtilen ödeme bulunamadı
ERR10035 Bu işlem için ön otorizasyon kaydı bulunmamaktadır
ERR10036 Geçersiz son otorizasyon (POSTAUTH) tutarı belirtilmiş
ERR10037 Belirtilen Kart Sahibi (Müşteri) kayıtlı değil
ERR10038 İlgili ödeme onay beklemektedir
ERR10039 Geçersiz ödeme durumu belirtilmiş
ERR10040 Geçersiz alt işlem (SUBACTION) belirtilmiş
ERR10041 Belirtilen kart daha önce eklenmiş
ERR10042 Kart daha önceden silinmiş
ERR10043 Geçersiz zaman aralığı belirtilmiş
ERR10044 Geçersiz tarih formatı belirtilmiş
ERR10045 Belirtilen kart numarası geçersizdir
ERR10046 Belirtilen kredi kartı geçerlilik tarihi geçersizdir
ERR10047 Kullanıcının API servislerini kullanma yetkisi bulunmamaktadır
ERR10048 Başarılı Bir İşlem zaten bu üye iş yeri sipariş numarası ile var
ERR10049 Geçersiz üye iş yeri grup numarası
ERR10050 Geçersiz HASH değeri
ERR10051 Herhangi bir ödeme sistemi (sanal pos) tanımı yok. Lütfen, kontrol ediniz.
ERR10052 Desteklenmeyen para birimi:
ERR10053 Kullanıcının bu üye iş yeri üzerinde işlem yapma yetkisi yok
ERR10054 Ödeme geçerlilik süresi maksimum limitin üstündedir.
ERR10055 Ödeme geçerlilik süresi minimum limitin altındadır.
ERR10056 Geçersiz API isteği belirtilmiş
ERR10057 Kart BIN bilgisi geçersiz
ERR10058 Kart daha önce etkinleştirilmiş
ERR10059 Kart daha önce kullanım dışı bırakılmış
ERR10060 Geçersiz IP Adresi
ERR10062 Belirtilen kart henüz aktive edilmemiştir.
ERR10063 Bu işlem sadece LetsBodrum kart ile yapılabilir.
ERR10064 Lütfen LetsBodrum kart veya Türkiye İş Bankası kredi kartı kullanınız.
ERR10065 Belirtilen kart numarası daha önceden tanımlanmış.
ERR10066 Belirtilen zaman bilgisi geçersiz ya da tutarsızdır
ERR10067 Belirtilen period değeri çok yüksek
ERR10068 Geçersiz tekrar düzeni parametresi
ERR10069 Zamanlayıcı (Quartz) hatası oluştu
ERR10070 Başlangı tarihi gelecekteki bir tarih olmalıdır
ERR10071 Geçersiz tekrarlı ödeme durum parametresi belirtilmiş
ERR10072 Tekrarlı ödeme planı zaten etkin durumda
ERR10073 ERR10073
ERR10074 Tekrarlı ödeme planının zaten süresi geçmiş
ERR10075 Üye iş yeri görsel (logo) bilgisi hatalı
ERR10076 Geçersiz tekrarlı ödeme durum parametresi
ERR10078 İşlem kilitlidir
ERR10079 Bu kart sistemde kayıtlıdır.
ERR10080 Lütfen, Üye İş Yeri Sipariş numarasını veya Ödeme Oturumu(Token) veriniz
ERR10081 Geçersiz işlem durumu
ERR10082 Kullanıcının bu işlem için yetkisi yoktur.
ERR10083 Geçersiz statü
ERR10084 Faiz veya indirim oranı sıfır değeri olmalıdır
ERR10085 Geçerli bitiş tarihi ,geçerli başlangıç tarihten daha büyük olamaz
ERR10086 Geçerli bitiş tarihi şimdiki tarihten daha büyük olmalıdır
ERR10087 Taksit sayı numarası zaten bu ödeme sistemi ile bir ödeme tipi var
ERR10088 Taksit bilgisi 1-12 arasında bir değer olmalıdır.
ERR10089 Tekrarlı ödemeye ait kart silinemez.
ERR10090 İşlem başarısız
ERR10091 Ödeme sistemi devre dışı bırakıldığı için işlem gerçekleştiremiyor. Lütfen Üye İş Yeri Süper Yöneticisiyle iletişime geçiniz.
ERR10092 Geçersiz offset değeri
ERR10093 Geçersiz limit değeri
ERR10094 Tanımlı bir kart bulunamadı.
ERR10095 Kayıtlı bulunan tekrarlayan ödeme planlarından dolayı kart silinemez.
ERR10096 Geçersiz oturum (session) bilgisi.
ERR10097 Sonlandırılmış oturum (session) bilgisi.
ERR10098 Bu oturum anahtarının yapılmak istenen işleme yetkisi yoktur.
ERR10099 Bu işlem başka bir üye iş yerine ait.
ERR10100 Bu ödeme için birden fazla başarılı işlem vardır. Lütfen PGTRANID parametresini kullanınız.
ERR10101 Geçersiz URL parametresi belirtilmiştir.
ERR10102 Geçersiz BIN değeri belirtilmiştir.
ERR10103 İşlem isteği Inact RT servisi tarafından raporlanan fraud olasılığı nedeniyle reddedilmiştir.
ERR10104 Kullanılabilir komisyon şeması bulunmamaktadır.
ERR10105 Mevcut Ödeme Sistemi havuzda bulunmamaktadır
ERR10106 İşlem tutarı üye iş yeri hesabına geçmemiştir, iade yapılamaz.
ERR10107 Bu ödeme zaten yapılmıştır, verilen Üye İş Yeri Sipariş Numarası ile yeni ödeme oturumu oluşturulamaz.
ERR10108 Üye iş yeri onaylanmamış
ERR10109 Ödeme havuzu üye iş yeri için henüz onaylanmamıştır.
ERR10110 Kullanilan ödeme sistemi kampanya kullanımını desteklememektedir.
ERR10111 Puan sorgulama ödeme sistemi tarafından desteklenmemektedir.
ERR10112 Hatali puan formatı lütfen API Dokümantasyonundan puan kullanım formatını kontrol ediniz.
ERR10113 Kullanilan ödeme sistemi puan kullanımını desteklememektedir.
ERR10115 Üye iş yeri tarafından desteklenmeyen taksit sayısı belirtilmiştir.
ERR10116 Bu işlem kullanımda olmayan üye iş yeri bilgileriyle gerçekleştirilemez.
ERR10117 Bu sipariş numarası sonlanan bir oturumda kullanılmıştır lütfen farklı bir sipariş numarası ile oturum anahtarı oluşturun.
ERR10118 İstek ile mevcut sipariş numarasına ait oturumun tutar, kur, oturum tipi, url dönüş değeri ya da yapılmak istenen işlem değerlerinden biri uyuşmamaktadır.
ERR10119 Tam ve ya noktalı kısımda limit aşımı
ERR10120 Bu plan koduna ait bir tekrarlı ödeme bulunuyor
ERR10121 Geçersiz tekrarlı ödeme kodu
ERR10122 Sonlanmış durumdaki tekrarlı ödeme güncellenemez.
ERR10123 Geçersiz işlem tipi
ERR10125 Mutabakat sorgusu için en az bir parametre geçilmeli.
ERR10126 Birden fazla işlem bulundu.
ERR10127 Ödeme sistemi puan parametresi hatalı, işlemin gönderileceği ödeme sisteminde gönderilen puan parametresi tanımlı değildir.
ERR10128 Geçersiz parametre değeri
ERR10129 Parçalı puan kullanımı bu ödeme sistemi tarafından desteklenmemektedir
ERR10130 İşlem fraud süphesiyle reddedilmiştir. Detaylı bilgi için destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. (TMX rejected)
ERR10131 Komisyon masrafları, satıcı komisyon tutarını aşamaz.
ERR10132 Ödeme isteğinde pazaryeri parametrelerini kullanmaya yetkiniz bulunmamaktadır. Lütfen Paratika destek hattıyla iletişime geçiniz.
ERR10133 İstenen işlem güncellenemez.
ERR10134 Ödeme sistemi tipi ya da EFT kodu bulunamadı.
ERR10135 EXTRA parametresi decode edilemiyor.
ERR10136 Bu üye iş yeri için ortak ödeme sayfası (HPP) kullanılamaz.
ERR10137 Query Campaign Not Supported By PaymentSystem
ERR10138 3D işlem yaparken hata oluştu.
ERR10139 Üye İşyeri Entegrasyon Modeli Hatalı
ERR10140 İşlem tipi bu ödeme sistemi tarafından desteklenmiyor.
ERR10141 Beklenemedik ödeme sistemi entegrasyonu hatası
ERR10142 Geçersiz Yönlendirme Adresi
ERR10143 ÖDENMİŞ veya İPTAL EDİLMİŞ ödeme
ERR10144 Üye iş yerinin yabancı banka kartları ile işlem yapma yetkisi yoktur
ERR10145 Tekrarlı ödeme bulunamadı.
ERR10146 Tekrarlı ödeme kartı bulunamadı.
ERR10147 3D doğrulama olmaksızın kart ekleme yetkiniz yoktur. Lütfen HPP entegrasyon modelini kullanarak kart ekleyiniz ya da Paratika destek ekibinden yardım alınız.
ERR10148 Tekrarlı ödeme planı zaten bu kart daha önce eklenmiş.
ERR10149 Bu işlem için desteklenmeyen para birimi
ERR10150 İndirim tutarı sipariş tutarından yüksek olamaz.
ERR10151 Satıcı bulunamadı
ERR10152 Bu id ile satıcı mevcuttur.
ERR10153 İade işlemi Paratika Finans ekibi tarafından red edilmiştir
ERR10154 İşlem 3D kısıtlamasıyla başarısız olmuştur.
ERR10155 Satıcı deaktive durumdadir. Bu işlem yapılamaz.
ERR10156 Unsupported Currency Conversion
ERR10157 Aktivasyon tarihi gelecek tarih olmalıdır
ERR10158 Geçersiz varsayılan komisyon oranı
ERR10159 Geçersiz ödeme sistemi bazlı komisyon oranı
ERR10160 Eksik parametre
ERR10161 Ödeme sistemi havuzda bulunamadı
ERR10162 Sadece 2 ile 12 arasındaki tüm taksitler parametrede sağlanmalıdır
ERR10163 Save card parametresi API entegrasyon modeli için kullanılamaz
ERR10164 Bu isimde havuzda kartsız işlem destekleyen ödeme sistemi bulunamadı
ERR10165 Komisyon şeması bulunamadı
ERR10166 ERR10166
ERR10167 Invalid sellerId - do not use semicolon
ERR10168 Bu kart markası desteklenmemektedir
ERR10169 Taksit bu kart markası için uygun değildir
ERR10170 Girilen değer geçerli aralığın dışında. Minimum değer 1 olmalı, maksimum değer için lütfen Paratika Operasyon Ekibi'yle iletişime geçiniz.
ERR10171 Belirtilen MCC bulunamadı.
ERR10172 Belirtilen MCC daha önce eklenmiş
ERR10173 Ürün komisyon tutarları TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT parametresinde belirtilen komisyon tutarıyla uyuşmamaktadır.
ERR10174 Üye İşyeri Ürün Tipi ve Komisyon Yükümlülüğü satıcılı satışı kullanabilmek için doğru şekilde güncellenemedi.
ERR10175 Wrong commission applier type.
ERR10176 Invalid Seller Payment Amount
ERR10177 Invalid Marketplace Integration Model
ERR10178 Ödeme kalemlerinin satıcı ödeme tutarlarının toplamı TOTALSELLERPAYMENTAMOUNT parametresiyle örtüşmemektedir.
ERR10179 Komisyon uygulama tipi, CA(komisyon miktari), komisyon değeri ile aynı anda gönderilemez.
ERR10180 Yatırımcı tipiniz için kullanmak istediğiniz kart tipi için geçersiz
ERR10181 Sipariş öğelerinde hatalı üye işyeri bilgisi.
ERR10182 Sipariş kalemi bulunamadı
ERR10183 Sipariş kalemleri, sadece session token ile oluşturulan birincil işlemler için desteklenmektedir
ERR10184 Ürün adedini ya da tutarını belirtmeniz gerekmektedir
ERR10185 Item quantity or amount exceeded
ERR10186 Tutar, orijinal istek tutarından daha büyük olamaz.
ERR10187 Ödeme isteğinde pazaryeri parametrelerini kullanmaya yetkiniz bulunmamaktadır. Lütfen Paratika destek hattıyla iletişime geçiniz.
ERR10188 Ödeme tarihi, işlem tarihinden önce olamaz. Lütfen isteği kontrol ediniz.
ERR10189 Invalid or Missing EXTRA parameter value
ERR10190 Üretici kart şablonu, bu ödeme sistemi tarafından desteklenmemektedir.
ERR10191 VKN ve TCKN değerleri birlikte kullanılamaz. Lütfen sadece birini kullanınız.
ERR10192 Please send ACCOUNTOWNERNAME and ACCOUNTOWNERLASTNAME only or COMMERCIALTITLE only.
ERR10193 Satıcı ödeme vadesi, Üye İş Yeri ödeme vadesine eşit veya daha yüksek olmalıdır.
ERR10194 Lütfen Kuveyt Türk sanal posu için alt bayi tanımlarını yapınız.
ERR10195 Satıcı işleminde ürün bulunamadı
ERR10196 Ödeme tarihi işlem tarihinden önce olamaz.
ERR10197 Bu email adresi ve isme ait başvuru bulunamadı.
ERR10198 Bu isim ve email ile bir başvuru mevcut
ERR10199 Hatalı telefon numarası
ERR10200 Hatalı web adresi
ERR10201 Yanlış Ortak Başvuru Formatı
ERR10202 Hatalı üye iş yeri başvurusu sağlandı
ERR10203 Hatalı Başvuru Finans Datası sağlandı
ERR10204 Geçersiz başvuru döküman verisi tedarik edildi
ERR10205 Hatalı Başvuru Satş Destek Datası sağlandı
ERR10206 Geçersiz Uygulama Risk Yönetimi Verisi tedarik edildi
ERR10207 OTP kodu bulunamadı
ERR10208 Aynı isimde bir BIN Kuralı mevcut, lütfen farklı isimle bir BIN Kuralı tanımlayınız.
ERR10209 Aynı konfigürasyon ile bir BIN Kuralı mevcut, lütfen farklı konfigürasyonlar içeren bir BIN Kuralı ekleyiniz.
ERR10210 BIN Kuralı taksit sayısı rakamlardan oluşmalıdır
ERR10211 Bin Kuralı taksit sayısı geçerli aralığın dışında
ERR10212 BIN kuralı, verilen bin kuralı adıyla bulunamadı
ERR10213 Bin Kural alt limiti, üst limitten büyük olamaz.
ERR10214 Girilen değer minimum uzunluğu geçmiyor
ERR10215 BKM hata
ERR10216 Başvuru dökümanı kayıtlıdır, farklı isimli bir döküman giriniz.
ERR10217 Başvuru dökümanı ismi bulunamadı.
ERR10218 Maksimum Başvuru dökümanı sayısı aşıldı.
ERR10219 Geçersiz VKN.
ERR10220 Geçersiz IBAN TRY.
ERR10221 Link ile ödeme oturumu sonlandırıldı
ERR10222 Aynı konfigürasyon ile bir BIN Kuralı ve Ödeme Sistemi Havuz kaydı mevcut
ERR10223 Konfigürasyon ile bir BIN Kuralı ve Ödeme Sistemi Havuz kaydı bulunamadı
ERR10224 ERR10224
ERR10225 BIN aynı anda hem yabancı hem de ülkesi Türkiye olamaz
ERR10226 ERR10226
ERR10227 CARDPANTYPE parametresini INSURANCE olarak kullanmaya yetkiniz yoktur
ERR10228 Hatalı CARDPAN formatı. CARDPAN İlk8/Son4/TCKN-VKN-YKN formatında olmalıdır
ERR10229 NAMEONCARD, CARDEXPIRY ve CARDPANCVV parametrelerini CARDPANTYPE parametresi ile aynı anda kullanamazsınız
ERR10230 CARDTOKEN parametresini CARDPANTYPE parametresi ile aynı anda kullanamazsınız
ERR10231 SAVECARD parametresini CARDPANTYPE parametresi ile aynı anda kullanamazsınız
ERR10232 Yabancı kart numarası ile işlem yapılamaz
ERR10233 Geçersiz e-posta
ERR10234 Alışveriş kredisi hizmeti, ödeme sistemi tarafından desteklenmemektedir.
ERR10235 Satıcı Ödeme Tarihi Uyumsuzluğu
ERR10236 Vadeli Tarih Uyumsuz
ERR10237 INSTALLMENTSUPPORT için yanlış giriş değeri
ERR10238 İndirim tutarı için geçersiz veri
ERR10239 PPOS işlemleri için geçersiz işlem
ERR10240 Yanlış İmza Yetkilisi Formatı
ERR10241 Alışveriş Kredisi için girilen parametre değerleri ile PAYMENTSYSTEMTYPE değeri örtüşmelidir
 

Ödeme Sistemleri (vPOS) Kaynaklı Hatalar

Paratika API yapısı, banka tarafında kullanılmakta olan ödeme geçidinden kaynaklanan hatalar için farklı bir dizi hata kodu kullanmaktadır. Bu hata dizisi ISO-8583 ’e ait 39. alan cevap değerlerinden türetilmiştir. Bu hataların kod formatı ERR200xx şeklindedir.

Hata Kodu Açıklama
ERR20001 Manuel onay için bankanızla iletişime geçiniz
ERR20002 Sahte onay, bankanızla iletişime geçiniz
ERR20003 Geçersiz üye iş yeri ya da servis sağlayıcı
ERR20004 Karta el koyunuz
ERR20005 İşleme onay verilmedi
ERR20006 Hata (Sanal POS ya da banka tarafında sadece kayıt güncelleme cevapları bulundu)
ERR20007 Karta el koyunuz - Özel nedenler
ERR20008 Sahte onay, bankanızla iletişime geçiniz
ERR20009 İşlem yapılan banka kartına taksit uygulanmamaktadır.
ERR20011 Sahte onay (VIP), bankanızla iletişime geçiniz
ERR20012 Sanal POS ya da banka tarafında geçersiz işlem
ERR20013 Sanal POS hatası: Geçersiz tutar bilgisi
ERR20014 Geçersiz hesap ya da kart numarası belirtilmiş
ERR20015 Böyle bir banka (issuer) bulunamadı
ERR20019 Sanal POS hatası: Tekrar deneyiniz
ERR20020 Sanal POS hatası: Geçersiz / Hatalı tutar
ERR20021 Banka / Sanal POS tarafında işlem yapılamıyor
ERR20025 Sanal POS hatası: Kayıt oluşturulamadı
ERR20026 Sanal POS tarafında işlem bulunamadı
ERR20027 Sanal POS hatası: Banka reddetti
ERR20028 Sanal POS hatası: Original is denied
ERR20029 Sanal POS hatası: Original not found
ERR20030 Sanal POS tarafında switch bazlı format hatası
ERR20032 Sanal POS tarafında genel yönlendirme hatası
ERR20033 Belirtilen kredi kartının geçerlilik süresi bitmiştir
ERR20034 İşlemde sahtecilik (fraud) şüphesi
ERR20036 Sanal POS hatası: Kısıtlanmış kart
ERR20037 Sanal POS hatası: Banka (Issuer) kartı geri çağrıyor
ERR20038 Sanal POS hatası: İzin verilen PIN deneme sayısı aşıldı
ERR20040 Sanal POS hatası: İade işlemi gün sonundan önce yapılamaz
ERR20041 Sanal POS hatası: Kayıp kart, karta el koyunuz
ERR20043 Sanal POS hatası: Çalıntı kart, karta el koyunuz
ERR20045 Puan kullanılan işlemlerde iade desteklenmemektedir. Lütfen bankanızla iletişime geçiniz.
ERR20051 Belirtilen kredi kartının limiti bu işlem için yeterli değildir
ERR20052 Sanal POS hatası: Çek hesabı bulunamadı
ERR20053 Sanal POS hatası: Tasarruf hesabı bulunamadı
ERR20054 Kartın kullanım süresi geçmiş
ERR20055 Sanal POS hatası: Hatalı / Geçersiz PIN değeri
ERR20056 Sanal POS hatası: Kart bilgisi bulunamadı
ERR20057 Kart sahibine bu işlem yetkisi verilmemiştir
ERR20058 Terminale bu işlem izni verilmemiştir
ERR20059 İşlemde sahtecilik (fraud) şüphesi vardır
ERR20061 Sanal POS hatası: Beklenen işlem tutar sınırı aşıldı
ERR20062 Belirtilen kredi kartı kısıtlanmıştır
ERR20063 Sanal POS tarafında güvenlik ihlali durumu
ERR20065 Sanal POS hatası: Beklenen işlem sınırı aşıldı
ERR20075 Sanal POS hatası: İzin verilen PIN deneme sayısı aşıldı
ERR20076 Sanal POS anahtar eşzamanlama hatası
ERR20077 Sanal POS hatası: Geçersiz / Tutarsız bilgi gönderildi
ERR20080 Geçersiz tarih bilgisi
ERR20081 Sanal POS şifreleme hatası
ERR20082 Geçersiz / Hatalı CVV değeri
ERR20083 PIN değeri doğrulanamıyor
ERR20084 Geçersiz / Hatalı CVV değeri
ERR20085 Sanal POS tarafında reddedildi (Genel)
ERR20086 Doğrulanamadı
ERR20091 Banka / Sanal POS şu an işlem gerçekleştiremiyor
ERR20092 Zaman aşımı nedeniyle teknik iptal gerçekleşitiriliyor
ERR20093 Kartınız e-ticaret işlemlerine kapalıdır. Bankanızı arayınız.
ERR20096 Sanal POS tarafında genel hata
ERR20098 Çoklu iptal (Duplicate reversal)
ERR20099 Lütfen yeniden deneyiniz, sorun devam ederse bankanızla iletişime geçiniz.
ERR200YK Kart kara listede bulunuyor
ERR200SF Detaylar için sanal POS cevabındaki HOSTMSG alanını kontrol ediniz.
ERR200GK Sanal POS hatası: Bu terminalde yanabcı kartlar için yetki bulunmamaktadır.
ERR30001 Bu işlem Threat Metrix (TMX) tarafından reddedilmiştir. İlgili detaylar için lütfen işlem loglarını ve TMX portal kayıtlarını inceleyiniz.
ERR30002 3D işlemi başarılı şekilde sonlanmadı.
ERR30004 Bu istek fraud (sahtecilik) kuralları tarafından reddedilmiştir.
ERR30005 Banka tarafından yanıt alınmadı.
 

Ek hata cevap parametreleri

İşlemin gerçekleşmemesi durumunda gerçek hatayı açıklayıcı ya da detaylandırıcı nitelikte Sanal POS / Ödeme Sistemi tarafından iletilen mesajlar 2 tane ek cevap parametresi içinde iletilmektedir PGTRANERRORCODE ve PGTRANERRORTEXT . İletilen bu bilgiler özellikle banka tarafında az rastlanan ve genel hata durumlarını açıklayan cevap bilgileridir.

 

Hatalı cevap örnekleri

Hata durumu içeren bazı API cevap örnekleri yan tarafta bulunabilir.

Örnek 1:

Paratika hatası: Satış işlemi (SALE) sırasında geçersiz bir kart anahtarı (CARDTOKEN) kullanılması durumunda oluşan hata.

					{ 
  "errorCode" : "ERR10027", 
  "responseCode" : "99", 
  "errorMsg" : "Geçersiz kart bilgisi (TOKEN) belirtilmiş", 
  "responseMsg" : "Declined",
  "violatorParam" : ""
}            
				

Örnek 2:

Sanal POS / Dış Ödeme Sistemi hatası: Kredi kartında yetersiz limit sebebiyle oluşan hata.

					{
  "errorCode":"ERR20051",
  "responseCode":"99",
  "errorMsg":"Belirtilen kredi kartının limiti bu işlem için yeterli değildir",
  "responseMsg":"Declined",
  "violatorParam":""
}						
				

Örnek 3:

Genel Hata: Bu üye iş yerine tanımlı olan herhangi bir ödeme sisteminin bulunmaması durumunda gerçekleşen hata.

					{
  "errorCode":"ERR20099",
  "responseCode":"99",
  "errorMsg":"Lütfen yeniden deneyiniz, sorun devam ederse bankanızla iletişime geçiniz.",
  "responseMsg":"Declined",
  "violatorParam":""
}						
				

Örnek 4:

Hatasız işlem.

					{
  "apiMerchantId" : "6008138000",
  "paymentSystem" : "Teb test ps",
  "pgTranDate" : "20141215 17:22:54",
  "merchantPaymentId" : "session-a7bAS3AddR5PApN",
  "pgTranId" : "14349RW4Q89120700",
  "pgTranRefId" : "4398417187960",
  "pgOrderId" : "session-a7bRkDJK091pN",
  "responseCode" : "00",
  "responseMsg" : "Approved"
}						
				
 

Bildirimler

Paratika, ilgili firmaya finansal işlemlerle ilgili olayları bildirmek için kullanılan yerleşik bir mekanizmaya sahiptir. Daha spesifik olarak Paratika, belirli bir olay hakkında bir firmaya aşağıdaki durumlarda bildirim mesajları gönderir:

 • Onaylanmış bir işlem Gerçekleştirilen
Bu bildirim hizmeti, Paratika, banka ödeme ağ geçidinden, bu işlemin onaylandığını onaylayan belirli bir işlem için başlatılan istek için bir yanıt aldığında onaylanan işlemler için tetiklenir.
Tüccarın bitiş noktasında bildirim göndermeye çalışılırken 5 saniye bir zaman aşımına uğradığını unutmayın.

 

Nasıl çalışır?

Bir satıcı, bir dinleyici bitiş noktası oluşturmalı ve bu bitiş noktasına işaret eden URL, bu satıcının profiline eklenmelidir. Paratika, daha sonra yukarıdaki listeden bahsedilen belirli bir olay meydana geldiğinde firmaya bildirim gönderir.
Böyle bir zaman olayı meydana geldiğinde, Paratika sağda gösterilen ilgili parametreleri içeren URL'ye güvenli bir FORM POST gönderir.

Gönderilen örnek parametreler

					NOTIFICATIONTYPE: TRANSACTIONAPPROVED
CHANNEL: [MERCHANTBUSINESSID]
CUSTOMER: [CUSTOMERID]
CUSTOMERNAME: [CUSTOMERNAME]  
AMOUNT: [AMOUNT]
TRANSACTIONTYPE: [TRANSACTIONTYPE]
CURRENCY: [CURRENCY]
STATUS: [STATUS]
MERCHANTPAYMENTID: [MERCHANTPAYMENTID]
PGTRANSACTIONID: [PGTRANSACTIONID]
INSTALLMENTCOUNT: [INSTALLMENTCOUNT]
EFTCODE: [INSTALLMENTCOUNT]
				
 

Metadata

Paratika sisteminde bazı önemli anahtar data alanları şunlardır:

 

İşlem

Her bir finansal istek Paratika sisteminde bir “işlem”e karşılık gelir. Mutabakat ise bu işlemlerin kaydı üzerinden yapılır.

İşlemlerin belli tipleri ve durumları vardır. Lütfen yan tarafta verilen tanımlara göz atınız.

İşlem Tipleri

					/* Sale */ SALE,
/* Pre-authorization */	PREAUTH,
/* Post-authorization */ POSTAUTH,
/* Refund */ REFUND,
/* Partial Refund */ PTREFUND,
/* Credit, Free refund */ CREDIT,
/* Void action */ VOID
				

İşlem Durumları

					/* In Progress, Created */ IP,
/* CAncelled by CardHolder during approval */ CA,
/* FAiled / Declined (Response from the integrated vPOS) */	FA,
/* APproved (Response from the integrated vPOS) */ AP,
/* VoiDed (As secondary process) (Response from the integrated vPOS) */ VD,
/* Needs manual review (Response from the integrated vPOS exists) */ MR
			 
				
				
 

Diğer Kullanım Özellikleri

Paratika API'nin diğer kullanım alanlarını ve örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Ödeme Sayfası Bağlantısı (URL) Kullanımı

Ödeme sayfası bağlantısı (URL) kullanımı SMS, mobil uygulama bildirimleri, push mesajlar , e-mail gibi kanallar ile ödemenin yapılacağı linkin müşteri ile paylaşıldığı bir ödeme opsiyonudur. Bu akışta üye iş yeri bir ödeme sayfası linki oluşturarak bu linki ilgili müşteri ile paylaşır. Müşteri kendisine ulaşan ödeme sayfası linkine tıklayarak ödeme sayfasına gider. Bu sayfada ödeme yapacağı tutarı, karşılığında alacağı ürünleri görür. Kart bilgilerini sayfadaki forma girer ve işlemini tamamlar.

Ödeme sayfası bağlantısı oluşturmak isteyen üye iş yeri öncelikli olarak Paratika API üzerinden ilgili parametreler ile bir SESSIONTOKEN isteğinde bulunur. Üye iş yeri başarılı bir şekilde oluşturulan oturum anahtarı bilgisi ile satış ya da ön otorizasyon yapacağı ödeme sayfası linkini oluşturur ve ilgili müşteriyle bu linki paylaşır. Müşteri linkin geçerlilik süresi dolmadan linke tıklayıp işlemi tamamlamalıdır. Geçerlilik süresi dolan linkler "Sonlandırılmış oturum (session) bilgisi." hata sayfasına yönlendirilirken geçersiz bir oturum anahtarı ile oluşturulan linkler ise "Geçersiz oturum (session) bilgisi." sayfasına yönlendirilir. Linklerin geçerlilik süresi SESSIONTOKEN isteğindeki SESSIONEXPIRY parametresi ile belirlenir ve bu parametrenin varsayılan değeri 7gündür.

Başarılı bir şekilde sonlanan işlemlerin cevabı ise SESSIONTOKEN isteğinde gönderilen RETURNURL parametresindeki adrese POST edilir.

Adım 1:

Paratika API üzerinden SESSIONTOKEN isteği ile bir session token oluşuturulur. ([SESSIONTOKEN])

Adım 2:

Bu session token kullanılarak ödeme sayfası linki oluşturulur. (Örn. https://test.paratika.com.tr/merchant/payment/[SESSIONTOKEN])

Adım 3:

Link ilgili müşteriye mail, SMS, bildirim vs. olarak gönderilir.

Adım 4:

Müşteri linke tıklayarak ödeme sayfasına gider ve ödeme işlemini gerçekleştirir.

Adım 5:

Ödeme işleminin sonucu SESSIONTOKEN isteğindeki RETURNURL parametresi ile belirtilen adrese POST edilir.

 

Test Kartları

Burada farklı bankalar için test kartları bulabilirsiniz
Nestpay bankaları için 3D Secure şifresi "a" dır.

Test Kartları

					
					
Banka Kart Numarası S.K.T CVV 3D Güvenli Şifre
Ziraat-VISA 4546711234567894 12/2026 000 a
Ziraat-MASTER 5401341234567891 12/2026 000 a
AKBANK-VISA 4355084355084358 12/2030 000 a
AKBANK-MASTER 5571135571135575 12/2030 000 a
TEB-VISA 4402934402934406 12/2030 000 a
TEB-MASTER 5101385101385104 12/2030 000 a
HALKBANK-VISA 4920244920244921 12/2030 001 a
HALKBANK-MASTER 5404355404355405 12/2030 001 a
FINANSBANK-VISA 4022774022774026 12/2030 000 a
FINANSBANK-MASTER 5456165456165454 12/2030 000 a
ISBANK-VISA 4508034508034509 12/2030 000 a
ISBANK-MASTER 5406675406675403 12/2030 000 a
ANADOLUBANK-VISA 4258464258464253 12/2030 000 a
ANADOLUBANK-MASTER 5222405222405229 12/2030 000 a
HSBC 5100051016005572 01/2020 742 a
INGBANK-VISA 4555714555714556 12/2030 000 a
INGBANK-MASTER 5400245400245409 12/2030 000 a
QNBFINANS-TROY 9792350046201275 07/2027 993
GARANTI-TROY 9792052565200010 01/2027 327
YKB-TROY 6501617060023449 12/2026 000
YKB-TROY 6501617025774490 12/2026 000
YKB-TROY 6501617063597076 12/2026 000
TURKIYE FINANS-TROY 9792182023832743 10/2028 878 a
SEKERBANK-TROY 6501750104751517 12/2027 516 a
AKBANK-TROY 9792072000017956 12/2027 000 a
ABANK-TROY 36577312700094 12/2027 000 a
YKB-VISA 4506344103118942 12/2025 000
YKB-VISA 4506347023253988 12/2025 000
YKB-VISA 4506347028991897 12/2025 000
YKB-VISA 4506347026523718 12/2025 000
YKB-MASTER 5400617004770430 12/2025 000
YKB-MASTER 5400617020092306 12/2025 000
YKB-MASTER 5400617030400291 12/2025 000
GARANTI-VISA 4824892919057014 12/2025 067
GARANTI-MASTER 5378297758742014 05/2025 467
KUVEYTTURK-MASTER 5188961939192544 06/2025 929 123456
VAKIFBANK-VISA 4938460158754205 01/2024 715 123456
VAKIFBANK-VISA 4119790155203496 04/2024 579 123456
VAKIFBANK-MASTER 5400617020092306 12/2025 Yok 123456
 

Finansal İşlemler

Paratika sisteminde yer alan tüm işlem tipleri aşağıdaki gibidir:

 

Satış

Satış işlemi, müşterinin kredi kartından ödemenin anında tahsil edildiği bir işlemdir.

İstek parametreleri:
ACTION:
SALE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
CUSTOMER:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
AMOUNT:
decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
CURRENCY:
string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
CUSTOMEREMAIL:
string, conditional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERNAME:
string, conditional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERPHONE:
string, conditional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERIP:
string, optional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
CUSTOMERUSERAGENT:
string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
CUSTOMERBIRTHDAY:
date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] Müşteri Doğum Günü.
TCKN:
string, optional Max length: 16 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
AUTH3DTOKEN:
string, optional Max length: 16 description
CARDTOKEN:
string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
CARDPANTYPE:
string, optional Max length: 32 Card Pan Type parametresi, yapacağımız işlemde kullanıcağımız kart tipini belirlemek için kullanırız Tüm geçerli değerleri görün (1)
CARDPAN:
string, conditional Max length: 26 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
CARDEXPIRY:
string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
NAMEONCARD:
string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
CARDCVV:
string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
SAVECARD:
string, optional Max length: 3 Bu parametre değeri 'yes' olarak gönderildiğinde ödeme sayfasında kart otomatik olarak kaydedilecektir. Save Card parametresi API entegrasyon modeli için kullanılamaz
CARDSAVENAME:
string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
INSTALLMENTS:
integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
POINTS:
string, optional Max length: 500

Sale by points can be used via points argument of sale action. This parameter gets its argument as a json format and parse it according to payment system.

  AKBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"XCBCHIPPARA", "value":"10"}]
 • MULTIPLE POINTS USAGE: [{"name":"XCBCHIPPARA", "value":"10"},{"name":"PCBCHIPPARA", "value":"10"},{"name":"CCBCHIPPARA", "value":"10"}]

  ISBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"MAXIPUAN","value":"1"}]

  FINANSBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • You can use points if and only if PARAPUAN equal to AMOUNT
 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PARAPUAN","value":"10"}]

  TEB BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • You can use points if and only if KULLANBONUS equal to AMOUNT
 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"KULLANBONUS","value":"10"}]

  HALKBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"ODUL", "value":"10"}]

  AKTIFBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"KULLANPUAN","value":"10"}]

  GARANTI BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"FBB","value":"5160.02"},{"name":"BNS","value":"91462.68"}]

  YAPI KREDI BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PUAN","value":"10.00"}]

  HSBC BANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be json String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"ODUL","value":"10.00"}]

  VAKIFBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSOn String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PUAN","value":"283567.72"}]

  SEKERBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSON String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"KULLANBONUS","value":"10"}]

  DENIZBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSON String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"BONUSAMOUNT","value":"10.00"}]

  ZIRAATBANK SALE BY POINTS SAMPLE

 • POINTS must be JSON String, you can use POINTS argument in SALE method like below
 • POINTS : [{"name":"PUANSORGU","value":"PUANSORGU"},{"name":"KULLANPUAN","value":"10"}]
BILLTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
BILLTOCITY:
string, optional Max length: 32 Bill To City
BILLTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
BILLTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Bill To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
SHIPTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
SHIPTOCITY:
string, optional Max length: 32 Ship To City
SHIPTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Ship To Postal Code
SHIPTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Ship To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
FASTSHIPPING:
string, optional Max length: 3 Bu parametre teslimat / kargolama işleminin hızlı / acil seçeneğiyle yapılıp yapılmadığını gösterir. Hızlı teslimat seçeneği kullanılmışsa üye iş yeri tarafından "yes" olarak gönderilmelidir. Tüm geçerli değerleri görün (2)
EXTRA:
string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. Bu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: giriş yapmış kullanıcı için L; anonim için A, Üyelik ile ilk alışverişte F. Ya da bu durumlar için 0, 1, 2 olabilir), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl Etki Alanı URL'si, ödemenin hangi URL adresinden işleneceğini belirtir. PREAUTH=YES parametresi satış olarak başlansa dahi ödemenin ön provizyon olarak işleme alınacağını belirtir. IGNORECUSTOMERCOMMISSION(values : YES/NO).
EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED", "IGNORECUSTOMERCOMMISSION" : "YES"}

Other bank parameters


 • MAXIMUMMOBIL - Varsayılan HPP'de Maximum Mobil sekmesine sahip olmak için aşağıdaki gibi Maximum Mobil ödeme sistemi adını içerir
  {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
 • GIROGATE Ödeme metodları. Ödeme yöntemlerinden birinin "YES" olarak gönderilmesi durumunda kimlik doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. Olası değerler: YES/NO.
  • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
  • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
  • QIWI: {"QIWI": "YES"}
  • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
  • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
  • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
  • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
  • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
  • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
  • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
  • EPS: {"EPS": "YES"}
  • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
  • P24: {"P24": "YES"}
  • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
  • ELO: {"ELO": "YES"}
  • SEPA: {"SEPA": "YES"}
  • UPOP: {"UPOP": "YES"}
 • ISBANK - imece kart işlemlerini yaparken tarım şablonu bilgilerini İş Bankası'na göndermek için aşağıdaki gibi ekstraları eklenmelidir.
  {"IMCKOD":"imckod", "FDONEM":"fdonem"}
 • SEKERBANK - Hasat Kart için bu paratmetreler kullanılabilir:
  {"HASATKARTSATIS", "VADEKODU", "VADEADEDI", "URUNKODU", "PLASIYERNO", "FATURANO"}
 • ISBANK LOAN - İşbank alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. ISBANK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"ISBANK_LOAN":"YES", "ISBANK_LOAN.maximum_term":"5"}
 • KUVEYTTURK LOAN - Kuveyttürk alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. KUVEYTTURK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"KUVEYTTURK_LOAN":"YES", "KUVEYTTURK_LOAN.softDescriptor":"Finansman islem bilgisi", "KUVEYTTURK_LOAN.commissionAmount":"0", "KUVEYTTURK_LOAN.orderItemCount":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.categoryCode":"1101", "KUVEYTTURK_LOAN.unitPrice":"100", "KUVEYTTURK_LOAN.count":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.channel":"WM"}
 • NKOLAY_LOAN NKolay alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. NKOLAY_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"NKOLAY_LOAN":"YES", "NKolay.identityNumber":"11920171664", "NKolay.products": {"NKolay.name": "phone","NKolay.categoryId": 1,"NKolay.categoryName": "Cep Telefonu", "NKolay.quantity": 1,"NKolay.totalPrice": 8000.0}
 • FIBABANKA_LOAN Fibabanka alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. FIBABANKA_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"FIBABANKA_LOAN":"YES", "FIBABANKA_LOAN.productType":"12"}
SHIPTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
BILLTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
BUYERTYPE:
string, optional Max length: 1 Default value: 'A' Üye / Anonim kullanıcı bayrağı Tüm geçerli değerleri görün ()
SELLERID:
string, optional Max length: 1024 Satıcı başına benzersiz değer.
COMMISSIONAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
DISCOUNTAMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 ORDERITEMS içerisinde belirtilen toplam tutardan düşülecek indirim tutarını belirtir. Eğer bu alanda bir değer yollanırsa, AMOUNT alanı ORDERITEMS toplamı ile DISCOUNTAMOUNT indirim tutarı farkına eşit olmalıdır. (AMOUNT = ORDERITEMS - DISCOUNTAMOUNT)
FORGROUP:
string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 description
NOTIFICATIONURL:
string, optional Max length: 255 description
SELLERPAYMENTAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
THREATMETRIXSESSIONID:
string, optional Max length: 128 description
TMXSESSIONQUERYINPUT:
string, optional Max length: 100000 Session query input that can be retrieved from Threat Metrix. A request needs to be sent at https://h-api.online-metrix.net/api/session-query, with those parameters: org_id (provided by Paratika), api_key (provided by Paratika), session_id (unique identifier, stored in the session, can be retrieved from QUERYSESSION), service_type (value should be 'session-policy'), event_type (value should be 'payment'), policy (provided by Paratika). e.g. https://h-api.online-metrix.net/api/session-query?org_id=[org_id]&api_key=[api_key]&session_id=[session_id]&service_type=session-policy&event_type=payment&policy=[policy]
CUSTOMERTYPE:
string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (5)
CAMPAIGNS:
string, optional Max length: 1024 It represents the campaigns which is provided encoded JSON object. Example: [{"campaignCode": "taks3","campaignName": "2","campaignExtra": "ArtiTaksit"}] - while sending the request it must be encoded
MERCHANTNOTE:
string, optional Max length: 50 Üye işyerinin ödemeye ilişkin notu varsa bu parametreye yazılır.

Örnek İstek

					
ACTION: SALE
AMOUNT: 18.75
CURRENCY: TRY
MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-3gMvdMzXMj2q
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]
CUSTOMER: Customer-Lsw7mJAm
CUSTOMERNAME: Name Lsw7mJAm
CUSTOMEREMAIL: Lsw7mJAm@email.com
CUSTOMERIP: 127.0.0.1
CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
NAMEONCARD: Name Lsw7mJAm
CUSTOMERPHONE: +901638874658
CUSTOMERBIRTHDAY: 01-01-2001
BILLTOADDRESSLINE: Road
BILLTOCITY: Istanbul
BILLTOCOUNTRY: Turkey
BILLTOPOSTALCODE: 1103
BILLTOPHONE: 123456789
SHIPTOADDRESSLINE: Road
SHIPTOCITY: Ankara
SHIPTOCOUNTRY: Turkey
SHIPTOPOSTALCODE: 1105
SHIPTOPHONE: 987654321
CARDPAN: 5456165456165454
CARDEXPIRY: 12.2020
CARDCVV: 000
		 
				

Örnek Cevap

					{
 "action" : "SALE",
 "merchant" : "10000000",
 "amount" : 18.75,
 "currency" : "TRY",
 "apiMerchantId" : "600600000",
 "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
 "paymentSystemType" : "FINANS",
 "paymentSystemEftCode" : "0111",
 "pgTranDate" : "20160729 12:18:53",
 "merchantPaymentId" : "PaymentId-3gMvdMzXMj2q",
 "pgTranId" : "16211MS3D00124776",
 "pgTranRefId" : "621112352883",
 "pgOrderId" : "PaymentId-3gMvdMzXMj2q",
 "responseCode" : "00",
 "responseMsg" : "Approved",
 "tmxSessionQueryOutput" : ""
}            
				
 

Preauth

Ön Otorizasyon işlemi müşterinin kredi kartında söz konusu tutara bloke koyan bir işlemdir. Bu şekilde bloke edilen tutar, Son Otorizasyon işlemi yapılana kadar karttan tahsilat yapmaz. Ön otorizasyon işlemi ile konulan blokenin süresi bankaya göre değişebilmektedir . Bu süre üç gün kadar kısa olabileceği gibi birkaç ay kadar uzun da olabilir. Üye iş yeri olarak kendi finansal güvenliğiniz için, ön otorizasyonu onay alan siparişlerin teslimatında hızlı davranmanızı ve bu işlemleri en kısa zamanda son otorizasyonla kapatmanızı öneririz.

İstek parametreleri:
ACTION:
PREAUTH, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
CUSTOMER:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
AMOUNT:
decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
CURRENCY:
string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
CARDTOKEN:
string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
CARDPANTYPE:
string, optional Max length: 32 Card Pan Type parametresi, yapacağımız işlemde kullanıcağımız kart tipini belirlemek için kullanırız Tüm geçerli değerleri görün (1)
CARDPAN:
string, conditional Max length: 26 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
CARDEXPIRY:
string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
NAMEONCARD:
string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
CUSTOMEREMAIL:
string, conditional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERNAME:
string, conditional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERPHONE:
string, conditional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
CUSTOMERIP:
string, optional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
CUSTOMERUSERAGENT:
string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
CUSTOMERBIRTHDAY:
date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] Müşteri Doğum Günü.
TCKN:
string, optional Max length: 16 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
AUTH3DTOKEN:
string, optional Max length: 16 description
INSTALLMENTS:
integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
CARDCVV:
string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
SAVECARD:
string, optional Max length: 3 Bu parametre değeri 'yes' olarak gönderildiğinde ödeme sayfasında kart otomatik olarak kaydedilecektir. Save Card parametresi API entegrasyon modeli için kullanılamaz
CARDSAVENAME:
string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
BILLTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
BILLTOCITY:
string, optional Max length: 32 Bill To City
BILLTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
BILLTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Bill To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
SHIPTOADDRESSLINE:
string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
SHIPTOCITY:
string, optional Max length: 32 Ship To City
SHIPTOPOSTALCODE:
string, optional Max length: 16 Ship To Postal Code
SHIPTOCOUNTRY:
string, optional Max length: 32 Ship To Country
ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
FASTSHIPPING:
string, optional Max length: 3 Bu parametre teslimat / kargolama işleminin hızlı / acil seçeneğiyle yapılıp yapılmadığını gösterir. Hızlı teslimat seçeneği kullanılmışsa üye iş yeri tarafından "yes" olarak gönderilmelidir. Tüm geçerli değerleri görün (2)
EXTRA:
string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. Bu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: giriş yapmış kullanıcı için L; anonim için A, Üyelik ile ilk alışverişte F. Ya da bu durumlar için 0, 1, 2 olabilir), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl Etki Alanı URL'si, ödemenin hangi URL adresinden işleneceğini belirtir. PREAUTH=YES parametresi satış olarak başlansa dahi ödemenin ön provizyon olarak işleme alınacağını belirtir. IGNORECUSTOMERCOMMISSION(values : YES/NO).
EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED", "IGNORECUSTOMERCOMMISSION" : "YES"}

Other bank parameters


 • MAXIMUMMOBIL - Varsayılan HPP'de Maximum Mobil sekmesine sahip olmak için aşağıdaki gibi Maximum Mobil ödeme sistemi adını içerir
  {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
 • GIROGATE Ödeme metodları. Ödeme yöntemlerinden birinin "YES" olarak gönderilmesi durumunda kimlik doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. Olası değerler: YES/NO.
  • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
  • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
  • QIWI: {"QIWI": "YES"}
  • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
  • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
  • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
  • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
  • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
  • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
  • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
  • EPS: {"EPS": "YES"}
  • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
  • P24: {"P24": "YES"}
  • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
  • ELO: {"ELO": "YES"}
  • SEPA: {"SEPA": "YES"}
  • UPOP: {"UPOP": "YES"}
 • ISBANK - imece kart işlemlerini yaparken tarım şablonu bilgilerini İş Bankası'na göndermek için aşağıdaki gibi ekstraları eklenmelidir.
  {"IMCKOD":"imckod", "FDONEM":"fdonem"}
 • SEKERBANK - Hasat Kart için bu paratmetreler kullanılabilir:
  {"HASATKARTSATIS", "VADEKODU", "VADEADEDI", "URUNKODU", "PLASIYERNO", "FATURANO"}
 • ISBANK LOAN - İşbank alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. ISBANK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"ISBANK_LOAN":"YES", "ISBANK_LOAN.maximum_term":"5"}
 • KUVEYTTURK LOAN - Kuveyttürk alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. KUVEYTTURK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"KUVEYTTURK_LOAN":"YES", "KUVEYTTURK_LOAN.softDescriptor":"Finansman islem bilgisi", "KUVEYTTURK_LOAN.commissionAmount":"0", "KUVEYTTURK_LOAN.orderItemCount":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.categoryCode":"1101", "KUVEYTTURK_LOAN.unitPrice":"100", "KUVEYTTURK_LOAN.count":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.channel":"WM"}
 • NKOLAY_LOAN NKolay alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. NKOLAY_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"NKOLAY_LOAN":"YES", "NKolay.identityNumber":"11920171664", "NKolay.products": {"NKolay.name": "phone","NKolay.categoryId": 1,"NKolay.categoryName": "Cep Telefonu", "NKolay.quantity": 1,"NKolay.totalPrice": 8000.0}
 • FIBABANKA_LOAN Fibabanka alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. FIBABANKA_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
  {"FIBABANKA_LOAN":"YES", "FIBABANKA_LOAN.productType":"12"}
SHIPTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
BILLTOPHONE:
string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
BUYERTYPE:
string, optional Max length: 1 Default value: 'A' Üye / Anonim kullanıcı bayrağı Tüm geçerli değerleri görün ()
SELLERID:
string, optional Max length: 1024 Satıcı başına benzersiz değer.
COMMISSIONAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
SELLERPAYMENTAMOUNT:
string, optional Max length: 512 description
DISCOUNTAMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 ORDERITEMS içerisinde belirtilen toplam tutardan düşülecek indirim tutarını belirtir. Eğer bu alanda bir değer yollanırsa, AMOUNT alanı ORDERITEMS toplamı ile DISCOUNTAMOUNT indirim tutarı farkına eşit olmalıdır. (AMOUNT = ORDERITEMS - DISCOUNTAMOUNT)
FORGROUP:
string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
NOTIFICATIONURL:
string, optional Max length: 255 description
THREATMETRIXSESSIONID:
string, optional Max length: 128 description
TMXSESSIONQUERYINPUT:
string, optional Max length: 100000 Session query input that can be retrieved from Threat Metrix. A request needs to be sent at https://h-api.online-metrix.net/api/session-query, with those parameters: org_id (provided by Paratika), api_key (provided by Paratika), session_id (unique identifier, stored in the session, can be retrieved from QUERYSESSION), service_type (value should be 'session-policy'), event_type (value should be 'payment'), policy (provided by Paratika). e.g. https://h-api.online-metrix.net/api/session-query?org_id=[org_id]&api_key=[api_key]&session_id=[session_id]&service_type=session-policy&event_type=payment&policy=[policy]
CUSTOMERTYPE:
string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (5)
MERCHANTNOTE:
string, optional Max length: 50 Üye işyerinin ödemeye ilişkin notu varsa bu parametreye yazılır.

Örnek İstek

					ACTION: PREAUTH
AMOUNT: 18.73
CURRENCY: TRY
MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-a1aJk7isjUFa
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD
MERCHANT: [MERCHANT]
CUSTOMER: Customer-8UtUjDuF
CUSTOMERNAME: Name 8UtUjDuF
CUSTOMEREMAIL: 8UtUjDuF@email.com
CUSTOMERIP: 127.0.0.1
CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
NAMEONCARD: Name 8UtUjDuF
CUSTOMERPHONE: +903150474176
CUSTOMERBIRTHDAY: 01-01-2001
BILLTOADDRESSLINE: Road
BILLTOCITY: Istanbul
BILLTOCOUNTRY: Turkey
BILLTOPOSTALCODE: 1103
BILLTOPHONE: 123456789
SHIPTOADDRESSLINE: Road
SHIPTOCITY: Ankara
SHIPTOCOUNTRY: Turkey
SHIPTOPOSTALCODE: 1105
SHIPTOPHONE: 987654321
CARDPAN: 4022774022774026  
CARDEXPIRY: 12.2020
CARDCVV: 000
SELLERID: seller01; seller02
COMMISSIONAMOUNT: 50,55;35,62
      
				

Örnek Cevap

					{
 "action" : "PREAUTH",
 "merchant" : "10000000",
 "amount" : 18.73,
 "currency" : "TRY",
 "apiMerchantId" : "600600000",
 "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
 "paymentSystemType" : "FINANS",
 "paymentSystemEftCode" : "0111",
 "pgTranDate" : "20160729 12:28:16",
 "merchantPaymentId" : "PaymentId-a1aJk7isjUFa",
 "pgTranId" : "16211McQE00102144",
 "pgTranRefId" : "621112352885",
 "pgOrderId" : "PaymentId-a1aJk7isjUFa",
 "responseCode" : "00",
 "responseMsg" : "Approved",
 "tmxSessionQueryOutput" : ""
}           
				
 

Postauth

Son Otorizasyon(Post Otorizasyon), Ön Otorizasyon işlemi kullanılarak daha önceden rezerve edilen belirli bir tutarın müşterinin kredi kartından tahsil edildiği bir işlemdir. Son Otorizasyon (Post Otorizasyon) işlemine, Ön Otorizasyon işlemi için belirtilenden daha yüksek bir tutar girdiğiniz takdirde Son Otorizasyon(Post Otorizasyon) işlemi reddedilebilir. Ön Otorizasyon yapılandan daha küçük bir tutar girilmesi halinde otorizasyonda yalnızca müşterinin kartında işlem için bulunan daha düşük miktarlardaki bakiyeleri yakalamak üzere ayarlama yapılır. Son Otorizasyon(Post Otorizasyon) işlemleri ön otorizasyon alındıktan sonra belirli bir süre içerisinde tamamlanmalıdır. Bu süre, kart düzenleyenin politikasına göre 3 gün ile 75 gün arasında değişiklik gösterir.

İstek parametreleri:
ACTION:
POSTAUTH, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
PGTRANID:
string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
AMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 Default value: '0' İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
ORDERITEMS:
string, optional Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.

Örnek İstek

					ACTION: POSTAUTH
MERCHANT: [MERCHANT]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPAYMENTID: paratika-1352728431091
ORDERITEMS: [
{
	"productCode": "T00D3AITCC",
	"quantity": 2
},
{
	"productCode": "B00D9AVYBM",
	"amount": 150
}
				

Parçalı son otorizasyon yapmak istiyorsanız, ORDERITEMS parametresini POSTAUTH isteğinde gönderebilirsiniz. Tutar girilen sipariş kalemleri üzerinden hesaplanacaktır. Ya ürün adedi ya da tutarını belirtmeniz gerekmektedir.

Örnek Cevap

					{
  "action"  : "POSTAUTH",
  "merchant" : "testmerchant",
  "amount"  :  "17.22",
  "currency" : "TRY",
  "pgTranId": "12317QR6A12524",
  "merchantPaymentId": "paratika-1352728431091",
  "responseMsg": "Approved",
  "responseCode": "00",
  "pgTranRefId": "231700000252",
  "pgOrderId": "ORDER-12317QQDG12490",
  "apiMerchantId":"700100000",
  "paymentSystem":"ISBANK TEST",
  "pgTranDate":"20140927 14:51:27"
}            
				
 

İptal

İptal işlemi kendisinden başka her işlemi iptal etmek için kullanılır. İptal işleminin başarılı olması için, bu işlemin, kartı düzenleyen banka (Issuer) tarafındaki “gün sonu mutabakat” sürecinde yer almamış olması gerekmektedir. Gün Sonu Mutabakatı, tüm işlemlerin mutabakatı için iş gününün sonunda gerçekleştirilen süreçtir. Bu işlem tam olarak, söz konusu ödeme tutarının, kredi kartı hamilinin hesabından üye iş yerinin banka hesabına aktarıldığında gerçekleşir. Bu nedenle, “gün sonu mutabakatının” bir parçası olarak halihazırda işlem görmüş bir satış ya da son otorizasyon işlemini iptal etmek istemeniz gibi bir durumda, iptal edilen istek için bir başarısız hata kodu alırsınız. Bu durumda, “iptal” işlemi yerine “ücret iadesi” seçeneğini kullanmanız gerekir.

İstek parametreleri:
ACTION:
VOID, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
PGTRANID:
string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.

Örnek İstek

					ACTION: VOID
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]
PGTRANID: 14339MfqD01014997  
REFLECTCOMMISSION : 
				

Örnek Cevap

					{
  "merchantPaymentId":"session-QKFRg437iRrg",
  "pgTranId":"14339MfqD01014997",
  "pgTranRefId":"433912398111",
  "pgOrderId":"session-QKFRg437iRrg",
  "responseCode":"00",
  "responseMsg":"Approved"
}            
				
 

İade

Bir Ücret İadesi işlemi, sistemdeki mevcut bir siparişe yönelik bakiyelerin müşterinin kredi kartına iadesini sağlar. Tamamlanmış bir ödeme işlemini iade etmek için, o işlemin numarasına ihtiyaç duyulur. Bu numara rapor ekranlarından temin edilebilir. Bir Tüm ödeme tutarının iadesini gerçekleştirdiğinizde ödeme tutarı asıl tutara sıfırlanacaktır.

İstek parametreleri:
ACTION:
REFUND, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
MERCHANT:
string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
MERCHANTUSER:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
MERCHANTPASSWORD:
string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
SESSIONTOKEN:
string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
AMOUNT:
decimal, optional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
CURRENCY:
string, optional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
PGTRANID:
string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
MERCHANTPAYMENTID:
string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
NOTIFICATIONURL:
string, optional Max length: 255 description
ORDERITEMS:
string, optional Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.
REFLECTCOMMISSION:
string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description Tüm geçerli değerleri görün (2)

Örnek İstek

					ACTION: REFUND
MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
MERCHANT: [MERCHANT]
CURRENCY: TRY
AMOUNT: 17.17
PGTRANID: 14339MjuG01015018
REFLECTCOMMISSION: No
				

Örnek Cevap

					{
  "merchantPaymentId":"session-deQdckAmzHK4",
  "pgTranId":"14339MkiG01015022",
  "pgTranRefId":"433912398115",
  "pgOrderId":"session-deQdckAmzHK4",
  "responseCode":"00",
  "responseMsg":"Approved",
  "refundType":"FULL"
}            
				
 

Session

 

Session Token

Oturum anahtarı tarayıcı ve ya API bazlı entegrasyon modellerinde kullanılabilir. Sistem geçerli oturum anahtarı isteğine API'ye sınırlı zaman aralığında(tanımlı olarak 7 gün. İstek içerisinde değiştirebilir) erişim hakkı tanımaktadır. Oturum anahtarı isteği her oturum için tekil bir üye iş yeri sipariş numarası beklemektedir. Aşağadaki kurallara uygun şekilde oturum anahtarı aynı üye iş yeri sipariş numarası ile kullanılabilir:

 • Üye iş yeri bu sipariş numarası ile sonlandırılmış(basarılı veya iptal edilmiş) bir işleme sahip degil ise.
 • Oturum anahtarının geçerlilik süresi dolmamış ise.
 • Aynı sipariş numarası ile yeni oluşturulacak oturum anahtarında ana oturum degişkenleri(amount, customer,currency,sessionType and returnUrl) değişmedi ise
 • üye iş yeri aynı sipariş numarası ile yukaridaki maddelere göre oturum anahtarı isteği gönderebilir.

  Threat Metrix Fraud Tool


  In order to integrate ThreatMetrix device intelligence with your website, you need to insert profiling tags on web pages where you will profile visitor devices and check page integrity. To do that, you will need:

  • UNIQUE_SESSION_ID, you can get it from making a QUERYSESSION, in response you will have this value stored in threatMetrixSessionId,
  • ORG_ID, contact Paratika to get this information

  				
  <!--
    NOTE
    * Replace UNIQUE_SESSION_ID with a uniquely generated handle
    * PAGEID is only needed for TDCloud, replace PAGEID with an unique ID for that page, if omitted, default is 1 for production
    * For production replace h.online-metrix.net with a local URL and configure your web server to redirect to h.online-metrix.net. When using whitewolf, if a web server is configured, HOST should be the host of your web server, if not configured the HOST should be h.online-metrix.net
    * Replace PARATIKA_HOST with the appropriate host
      Test:    test.paratika.com.tr
      Production: vpos.paratika.com.tr
  -->
  <script type="text/javascript" src="https://PARATIKA_HOST/paratika/static/external/whitewolf-v3.js"></script>
  <script type="text/javascript">
  	whitewolf.run(HOST, ORG_ID, UNIQUE_SESSION_ID);
  </script>
  <noscript>
    <iframe
      style="width: 100px; height: 100px; border: 0; position: absolute; top: -5000px;"
      src="https://h.online-metrix.net/tags?org_id=ORG_ID&session_id=UNIQUE_SESSION_ID&pageid=PAGEID">
    </iframe>
  </noscript>
  				
  			
  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SESSIONTOKEN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTYPE:
  string, required Max length: 30 Ödeme ve Cüzdan için oturum tipi (PAYMENTSESSION or WALLETSESSION) Tüm geçerli değerleri görün (3)
  RETURNURL:
  string, required Max length: 256 Başarılı veya başarısız ödeme ardından dönüş URL değeri.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  CUSTOMER:
  string, required Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, required Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERNAME:
  string, required Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, required Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERBIRTHDAY:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] Müşteri Doğum Günü.
  CUSTOMERIP:
  string, optional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
  CUSTOMERUSERAGENT:
  string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
  ORDERITEMS:
  string, required Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.
  TCKN:
  string, optional Max length: 16 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  SESSIONEXPIRY:
  string, optional Max length: 5 Default value: '168h' Tanımlı oturum geçerlilik süresi, varsayılan geçerlilik süresi 7 gündür ( 7x24 saat ).
  LANGUAGE:
  string, optional Max length: 2 Default value: 'tr' Ödeme süresince kullanılacak sayfa dili.
  BILLTOADDRESSLINE:
  string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
  BILLTOCITY:
  string, optional Max length: 32 Bill To City
  BILLTOPOSTALCODE:
  string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
  BILLTOCOUNTRY:
  string, optional Max length: 32 Bill To Country
  ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
  SHIPTOADDRESSLINE:
  string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
  SHIPTOCITY:
  string, optional Max length: 32 Ship To City
  SHIPTOPOSTALCODE:
  string, optional Max length: 32 Ship To Postal Code
  SHIPTOCOUNTRY:
  string, optional Max length: 32 Ship To Country
  ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
  FASTSHIPPING:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' Bu parametre teslimat / kargolama işleminin hızlı / acil seçeneğiyle yapılıp yapılmadığını gösterir. Hızlı teslimat seçeneği kullanılmışsa üye iş yeri tarafından "yes" olarak gönderilmelidir. Tüm geçerli değerleri görün (2)
  EXTRA:
  string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. Bu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: giriş yapmış kullanıcı için L; anonim için A, Üyelik ile ilk alışverişte F. Ya da bu durumlar için 0, 1, 2 olabilir), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl Etki Alanı URL'si, ödemenin hangi URL adresinden işleneceğini belirtir. PREAUTH=YES parametresi satış olarak başlansa dahi ödemenin ön provizyon olarak işleme alınacağını belirtir. IGNORECUSTOMERCOMMISSION(values : YES/NO).
  EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED", "IGNORECUSTOMERCOMMISSION" : "YES"}

  Other bank parameters


  • MAXIMUMMOBIL - Varsayılan HPP'de Maximum Mobil sekmesine sahip olmak için aşağıdaki gibi Maximum Mobil ödeme sistemi adını içerir
   {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
  • GIROGATE Ödeme metodları. Ödeme yöntemlerinden birinin "YES" olarak gönderilmesi durumunda kimlik doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. Olası değerler: YES/NO.
   • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
   • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
   • QIWI: {"QIWI": "YES"}
   • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
   • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
   • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
   • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
   • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
   • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
   • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
   • EPS: {"EPS": "YES"}
   • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
   • P24: {"P24": "YES"}
   • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
   • ELO: {"ELO": "YES"}
   • SEPA: {"SEPA": "YES"}
   • UPOP: {"UPOP": "YES"}
  • ISBANK - imece kart işlemlerini yaparken tarım şablonu bilgilerini İş Bankası'na göndermek için aşağıdaki gibi ekstraları eklenmelidir.
   {"IMCKOD":"imckod", "FDONEM":"fdonem"}
  • SEKERBANK - Hasat Kart için bu paratmetreler kullanılabilir:
   {"HASATKARTSATIS", "VADEKODU", "VADEADEDI", "URUNKODU", "PLASIYERNO", "FATURANO"}
  • ISBANK LOAN - İşbank alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. ISBANK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"ISBANK_LOAN":"YES", "ISBANK_LOAN.maximum_term":"5"}
  • KUVEYTTURK LOAN - Kuveyttürk alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. KUVEYTTURK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"KUVEYTTURK_LOAN":"YES", "KUVEYTTURK_LOAN.softDescriptor":"Finansman islem bilgisi", "KUVEYTTURK_LOAN.commissionAmount":"0", "KUVEYTTURK_LOAN.orderItemCount":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.categoryCode":"1101", "KUVEYTTURK_LOAN.unitPrice":"100", "KUVEYTTURK_LOAN.count":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.channel":"WM"}
  • NKOLAY_LOAN NKolay alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. NKOLAY_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"NKOLAY_LOAN":"YES", "NKolay.identityNumber":"11920171664", "NKolay.products": {"NKolay.name": "phone","NKolay.categoryId": 1,"NKolay.categoryName": "Cep Telefonu", "NKolay.quantity": 1,"NKolay.totalPrice": 8000.0}
  • FIBABANKA_LOAN Fibabanka alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. FIBABANKA_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"FIBABANKA_LOAN":"YES", "FIBABANKA_LOAN.productType":"12"}
  SHIPTOPHONE:
  string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
  BILLTOPHONE:
  string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
  DISCOUNTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 ORDERITEMS içerisinde belirtilen toplam tutardan düşülecek indirim tutarını belirtir. Eğer bu alanda bir değer yollanırsa, AMOUNT alanı ORDERITEMS toplamı ile DISCOUNTAMOUNT indirim tutarı farkına eşit olmalıdır. (AMOUNT = ORDERITEMS - DISCOUNTAMOUNT)
  SELLERID:
  string, optional Max length: 1024 Satıcı başına benzersiz değer.
  COMMISSIONAMOUNT:
  string, optional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTAMOUNT:
  string, optional Max length: 512 description
  TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 description
  TOTALSELLERPAYMENTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 description
  THREATMETRIXSESSIONID:
  string, optional Max length: 128 description
  TMXSESSIONQUERYINPUT:
  string, optional Max length: 100000 Session query input that can be retrieved from Threat Metrix. A request needs to be sent at https://h-api.online-metrix.net/api/session-query, with those parameters: org_id (provided by Paratika), api_key (provided by Paratika), session_id (unique identifier, stored in the session, can be retrieved from QUERYSESSION), service_type (value should be 'session-policy'), event_type (value should be 'payment'), policy (provided by Paratika). e.g. https://h-api.online-metrix.net/api/session-query?org_id=[org_id]&api_key=[api_key]&session_id=[session_id]&service_type=session-policy&event_type=payment&policy=[policy]
  CUSTOMERTYPE:
  string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (5)
  CHECKOUTPAGEURL:
  string, optional Max length: 512 description
  MERCHANTNOTE:
  string, optional Max length: 50 Üye işyerinin ödemeye ilişkin notu varsa bu parametreye yazılır.
  CARDPANTYPE:
  string, optional Max length: 32 Card Pan Type parametresi, yapacağımız işlemde kullanıcağımız kart tipini belirlemek için kullanırız Tüm geçerli değerleri görün (1)

  PAYMENTSESSION için İstek Örneği

  					ACTION: SESSIONTOKEN  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  AMOUNT: 11.21
  CURRENCY: TRY
  MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-FuldmrwwiOpb
  RETURNURL: https://neon-app.local.payten.com.tr/msu.merchant/index.jsp
  CUSTOMER: Customer-jNPz2qSI
  CUSTOMERNAME: Name jNPz2qSI
  CUSTOMEREMAIL: jNPz2qSI@email.com
  CUSTOMERIP: 127.0.0.1
  CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
  NAMEONCARD: Name jNPz2qSI
  CUSTOMERPHONE: 6381053412
  ORDERITEMS: [ 
      { 
        "productCode": "T00D3AITCC",
        "name": "Galaxy Note 3", 
        "description": "Description of Galaxy Note 3", 
        "quantity": 2, 
        "amount": 449.99
      }, 
      { 
        "productCode": "B00D9AVYBM",
        "name": "Samsung Galaxy S III", 
        "description": "Samsung Galaxy S III (S3) Triband White (Boost Mobile)", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 149.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00NQGP5M8",
        "name": "Apple iPhone 6", 
        "description": "Apple iPhone 6, Gold, 64 GB (Unlocked) by Apple", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 139.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00U8KSUIG",
        "name": "Samsung Galaxy S6", 
        "description": "Samsung Galaxy S6 SM-G920F 32GB (FACTORY UNLOCKED) 5.1 QHDBlack-InternationalVersion", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 129.95 
      } 
  ]
  
  DISCOUNTAMOUNT: 2.50
  BILLTOADDRESSLINE: Road
  BILLTOCITY: Istanbul
  BILLTOCOUNTRY: Turkey
  BILLTOPOSTALCODE: 1103
  BILLTOPHONE: 123456789
  SHIPTOADDRESSLINE: Road
  SHIPTOCITY: Ankara
  SHIPTOCOUNTRY: Turkey
  SHIPTOPOSTALCODE: 1105
  SHIPTOPHONE: 987654321
  SESSIONTYPE: PAYMENTSESSION
  SELLERID: seller01; seller02
  COMMISSIONAMOUNT: 50.55;35.62
  		
  

  If "productCode" ORDERITEMS is not sent, it will be generated. If sent, it must be unique.

  PAYMENTSESSION için Örnek Cevap

  					{
   "sessionToken" : "HCZVQH5FIR5QBHBQCT6AMUJLVHEHXCMSQ2HA5I6WCGQKQNQX",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				

  WALLETSESSION için İstek Örneği

  					ACTION: SESSIONTOKEN  
  AMOUNT: 17.82
  CURRENCY: TRY
  MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-DkOxtbUcP7gF
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER] 
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  RETURNURL: https://neon-app.local.payten.com.tr/msu.merchant/index.jsp
  CUSTOMER: Customer-PJYbATmL
  CUSTOMERNAME: Name PJYbATmL
  CUSTOMEREMAIL: PJYbATmL@email.com
  CUSTOMERIP: 127.0.0.1
  CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36
  NAMEONCARD: Name PJYbATmL
  CUSTOMERPHONE: 8487817375
  ORDERITEMS: [ 
      { 
        "productCode": "T00D3AITCC", 
        "name": "Galaxy Note 3", 
        "description": "Description of Galaxy Note 3", 
        "quantity": 2, 
        "amount": 449.99
      }, 
      { 
        "productCode": "B00D9AVYBM", 
        "name": "Samsung Galaxy S III", 
        "description": "Samsung Galaxy S III (S3) Triband White (Boost Mobile)", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 149.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00NQGP5M8", 
        "name": "Apple iPhone 6", 
        "description": "Apple iPhone 6, Gold, 64 GB (Unlocked) by Apple", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 139.95 
      }, 
      { 
        "productCode": "B00U8KSUIG", 
        "name": "Samsung Galaxy S6", 
        "description": "Samsung Galaxy S6 SM-G920F 32GB (FACTORY UNLOCKED) 5.1 QHDBlack-InternationalVersion", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 129.95 
      } 
  ] 
  BILLTOADDRESSLINE: Road
  BILLTOCITY: Istanbul
  BILLTOCOUNTRY: Turkey
  BILLTOPOSTALCODE: 1103
  BILLTOPHONE: 123456789
  SHIPTOADDRESSLINE: Road
  SHIPTOCITY: Ankara
  SHIPTOCOUNTRY: Turkey
  SHIPTOPOSTALCODE: 1105
  SHIPTOPHONE: 987654321
  SESSIONTYPE: WALLETSESSION
  
  
  

  WALLETSESSION için Örnek Cevap

  					{
   "sessionToken" : "HZ3JBAFJ72AJTWRR75JOKWTFHMVHG7Y6UH6VTAGABLMV7LID",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Pay by Link Payment İşlemleri

   

  Ödeme Linki Ekleme

  Bakınız Açıklama

  Not: Link ile ödeme mevcut müşteri ile yapılacaksa istekte CUSTOMER gönderilmelidir, aksi taktirde yeni müşteri parametreleri CUSTOMERNAME, CUSTOMERPHONE ve CUSTOMEREMAIL zorunludur.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  PAYBYLINKPAYMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONEXPIRY:
  string, required Max length: 10 Default value: '168h' Tanımlı oturum geçerlilik süresi, varsayılan geçerlilik süresi 7 gündür ( 7x24 saat ).
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, required Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, required Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  CURRENCY:
  string, required Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  CUSTOMER:
  string, required Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  RETURNURL:
  string, optional Max length: 512 Başarılı veya başarısız ödeme ardından dönüş URL değeri.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, conditional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERNAME:
  string, conditional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, optional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  TCKN:
  string, optional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  LANGUAGE:
  string, optional Max length: 2 Default value: 'tr' Ödeme süresince kullanılacak sayfa dili.
  ORDERITEMS:
  string, optional Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.
  NOTIFICATIONCHANNELS:
  string, optional Max length: 16 NOTIFICATIONCHANNELS parametresi bildirim kanallarının belirtilmesi için kullanılır. Birden fazla kanal ile bildirim yapılacaksa kanallar , (virgül ile) birleştirilmelidir. Örn: EMAIL,SMS
  BILLTOADDRESSLINE:
  string, optional Max length: 255 Bill To Address Line
  BILLTOCITY:
  string, optional Max length: 32 Bill To City
  BILLTOPOSTALCODE:
  string, optional Max length: 16 Bill To Postal Code
  BILLTOCOUNTRY:
  string, optional Max length: 32 Bill To Country
  ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
  BILLTOPHONE:
  string, optional Max length: 32 Fatura bilgilerine ait telefon numarası
  SHIPTOADDRESSLINE:
  string, optional Max length: 255 Ship To Address Line
  SHIPTOCITY:
  string, optional Max length: 32 Ship To City
  SHIPTOPOSTALCODE:
  string, optional Max length: 32 Ship To Postal Code
  SHIPTOCOUNTRY:
  string, optional Max length: 32 Ship To Country
  ISO 3166-1 standardında yer alan bir alpha-3 kodu gönderilmelidir.
  SHIPTOPHONE:
  string, optional Max length: 32 Teslimat bilgilerine ait telefon numarası
  EXTRA:
  string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. Bu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: giriş yapmış kullanıcı için L; anonim için A, Üyelik ile ilk alışverişte F. Ya da bu durumlar için 0, 1, 2 olabilir), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl Etki Alanı URL'si, ödemenin hangi URL adresinden işleneceğini belirtir. PREAUTH=YES parametresi satış olarak başlansa dahi ödemenin ön provizyon olarak işleme alınacağını belirtir. IGNORECUSTOMERCOMMISSION(values : YES/NO).
  EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED", "IGNORECUSTOMERCOMMISSION" : "YES"}

  Other bank parameters


  • MAXIMUMMOBIL - Varsayılan HPP'de Maximum Mobil sekmesine sahip olmak için aşağıdaki gibi Maximum Mobil ödeme sistemi adını içerir
   {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
  • GIROGATE Ödeme metodları. Ödeme yöntemlerinden birinin "YES" olarak gönderilmesi durumunda kimlik doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. Olası değerler: YES/NO.
   • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
   • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
   • QIWI: {"QIWI": "YES"}
   • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
   • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
   • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
   • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
   • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
   • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
   • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
   • EPS: {"EPS": "YES"}
   • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
   • P24: {"P24": "YES"}
   • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
   • ELO: {"ELO": "YES"}
   • SEPA: {"SEPA": "YES"}
   • UPOP: {"UPOP": "YES"}
  • ISBANK - imece kart işlemlerini yaparken tarım şablonu bilgilerini İş Bankası'na göndermek için aşağıdaki gibi ekstraları eklenmelidir.
   {"IMCKOD":"imckod", "FDONEM":"fdonem"}
  • SEKERBANK - Hasat Kart için bu paratmetreler kullanılabilir:
   {"HASATKARTSATIS", "VADEKODU", "VADEADEDI", "URUNKODU", "PLASIYERNO", "FATURANO"}
  • ISBANK LOAN - İşbank alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. ISBANK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"ISBANK_LOAN":"YES", "ISBANK_LOAN.maximum_term":"5"}
  • KUVEYTTURK LOAN - Kuveyttürk alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. KUVEYTTURK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"KUVEYTTURK_LOAN":"YES", "KUVEYTTURK_LOAN.softDescriptor":"Finansman islem bilgisi", "KUVEYTTURK_LOAN.commissionAmount":"0", "KUVEYTTURK_LOAN.orderItemCount":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.categoryCode":"1101", "KUVEYTTURK_LOAN.unitPrice":"100", "KUVEYTTURK_LOAN.count":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.channel":"WM"}
  • NKOLAY_LOAN NKolay alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. NKOLAY_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"NKOLAY_LOAN":"YES", "NKolay.identityNumber":"11920171664", "NKolay.products": {"NKolay.name": "phone","NKolay.categoryId": 1,"NKolay.categoryName": "Cep Telefonu", "NKolay.quantity": 1,"NKolay.totalPrice": 8000.0}
  • FIBABANKA_LOAN Fibabanka alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. FIBABANKA_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"FIBABANKA_LOAN":"YES", "FIBABANKA_LOAN.productType":"12"}
  MERCHANTNOTE:
  string, optional Max length: 50 Üye işyerinin ödemeye ilişkin notu varsa bu parametreye yazılır.
  INSTALLMENTSUPPORT:
  string, optional Max length: 10000 description

  PAYBYLINKPAYMENT için İstek Örneği

  					
  ACTION: PAYBYLINKPAYMENT  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  CUSTOMER: Customer-UCUoumJV  
  SESSIONTYPE: PAYMENTSESSION  
  MERCHANTPAYMENTID: Payment-UCUoumJV  
  AMOUNT: 10.00  
  CURRENCY: TRY  
  CUSTOMEREMAIL: customerEmail-UCUoumJV  
  CUSTOMERNAME: CustomerNameUCUoumJV  
  CUSTOMERPHONE: 123456789   
  RETURNURL: http://merchantReturnUrl
  SESSIONTYPE: PAYMENTSESSION
  SESSIONEXPIRY: 168h
  EXTRA:[
  	{ 
  		"IsbankBolumKodu": 1
  	}
     ] 
  ORDERITEMS:[ 
      { 
        "code": "T00D3AITCC", 
        "name": "Galaxy Note 3", 
        "description": "Description of Galaxy Note 3", 
        "quantity": 2, 
        "amount": 449.99
      }, 
      { 
        "code": "B00D9AVYBM", 
        "name": "Samsung Galaxy S III", 
        "description": "Samsung Galaxy S III (S3) Triband White (Boost Mobile)", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 149.95 
      }, 
      { 
        "code": "B00NQGP5M8", 
        "name": "Apple iPhone 6", 
        "description": "Apple iPhone 6, Gold, 64 GB (Unlocked) by Apple", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 139.95 
      }, 
      { 
        "code": "B00U8KSUIG", 
        "name": "Samsung Galaxy S6", 
        "description": "Samsung Galaxy S6 SM-G920F 32GB (FACTORY UNLOCKED) 5.1 QHDBlack-InternationalVersion", 
        "quantity": 1, 
        "amount": 129.95 
      } 
    ]  
  
  

  PAYBYLINKPAYMENT için Örnek Cevap

  					
  {
   "sessionToken" : "HZ3JBAFJ72AJTWRR75JOKWTFHMVHG7Y6UH6VTAGABLMV7LID",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Ödeme Linki İptal Etme

  PAYBYLINKPAYMENTCANCEL Link ile ödeme işlemini iptal etmek için kullanılır.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  PAYBYLINKPAYMENTCANCEL, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  PAYBYLINKTOKEN:
  string, required Max length: 48 description

  					
  ACTION: PAYBYLINKPAYMENTCANCEL  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  PAYBYLINKTOKEN: [PAYBYLINKTOKEN] 
  
  

  PAYBYLINKPAYMENTCANCEL için Örnek Cevap

  					
  {
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Ödeme Linkini Yeniden Gönderme

  PAYBYLINKPAYMENTRESEND işlemi Kart Sahibine yeniden bir hatırlatma maili göndermek için kullanılır.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  PAYBYLINKPAYMENTRESEND, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  PAYBYLINKTOKEN:
  string, required Max length: 48 description
  NOTIFICATIONCHANNELS:
  string, optional Max length: 16 NOTIFICATIONCHANNELS parametresi bildirim kanallarının belirtilmesi için kullanılır. Birden fazla kanal ile bildirim yapılacaksa kanallar , (virgül ile) birleştirilmelidir. Örn: EMAIL,SMS

  PAYBYLINKPAYMENTRESEND için İstek Örneği

  					
  ACTION: PAYBYLINKPAYMENTRESEND  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  PAYBYLINKTOKEN: [PAYBYLINKTOKEN] 
  
  

  PAYBYLINKPAYMENTRESEND için Örnek Cevap

  					
  {
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Aksiyonları

   

  Tekrarlı Ödeme Planı Ekleme

  RECURRINGPLAN aksiyonu, belli bir tutar için ayrı ayrı ayarlanmış zamanlarda planlanmış ödemeler grubuna dair olan aksiyonları içerir.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  INSTANTPAYMENT:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description Tüm geçerli değerleri görün (2)
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMERNAME:
  string, optional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, required Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, optional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  FIRSTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 İlk tekrarlı ödeme tutarı.
  RECURRINGAMOUNT:
  decimal, required Max length: 30 Tekrarlı ödeme tutarları.
  RECURRENCECOUNT:
  decimal, required Max length: 2 Default value: '1' Tekrarlı ödeme planındaki tekrar sayısı.
  FREQUENCY:
  string, required Max length: 4 Tekrarlı ödeme sıklığı. Gün için D, ay için M, yıl için Y kullanılmalıdır. (Örn.: 5D, 3M, 1Y).
  STARTDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
  ORDERITEMS:
  string, optional Max length: 100000 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.
  TOTALSELLERCOMMISSIONAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 description
  TOTALSELLERPAYMENTAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 description

  RECURRINGPLAN için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANADD  
  INSTANTPAYMENT: YES		
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  CUSTOMER: merchant-2yQZyloV
  CUSTOMERNAME: CustomerName 2yQZyloV
  CUSTOMEREMAIL: 2yQZyloV@email.com
  CARDPAN: 4242420000004242
  CARDEXPIRY: 12.2020
  NAMEONCARD: Test User
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf
  FIRSTAMOUNT: 1.00
  RECURRINGAMOUNT: 100.00
  RECURRENCECOUNT: 5
  FREQUENCY: 5D
  CURRENCY: TRY
  STARTDATE: 01-10-2015
  PAYMENTSYSTEM: GarantiPOS   
  
  

  RECURRINGPLAN için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "recurringPlanCode" : "Code-JSjAuDXf"
  }
  				

  Tekrarlı Ödeme Planı Güncelleme

   

  Tekrarlı Ödeme Planı Güncelleme

  RECURRINGPLANEDIT isteği bir tekrarlı ödeme planı veya bir tekrarlı ödemenin belirli özelliklerini güncellemek için kullanılır.
  Bu istek ile tekrarlı ödeme planının,

  • Durumu
  • Kart Bilgileri
  • Tekrarlı ödeme tutarı
  • Öeme sistemi
  ve bir tekrarlı ödemenin,
  • Durumu
  • Başlangıç tarihi
  • Tutarı
  güncellenebilir.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANEDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  RECURRINGSTATUS:
  string, optional Max length: 16 Tekrarlı ödeme durum bilgisi.
  RECURRINGAMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 Tekrarlı ödeme tutarları.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  RECURRENCE:
  decimal, optional Max length: 2 Düzenlenecek tekrarlı ödeme.
  STARTDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  AMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.

  RECURRINGPLAN için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANEDIT  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  CARDPAN: 
  CARDEXPIRY: 
  NAMEONCARD: 
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf
  RECURRINGAMOUNT: 50.00
  RECURRINGSTATUS: INACTIVE
  RECURRENCECOUNT:
  STARTDATE: 
  AMOUNT:
  PAYMENTSYSTEM:   
  
  

  RECURRINGPLAN için Örnek Cevap

  					{
   "action" : "RECURRINGPLANEDIT",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Kartı Planı Aksiyonları

   

  Tekrarlı Ödeme Planı Kartı Ekleme

  RECURRINGPLANCARDADD action lets you to add card and relate it to recurring plan.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANCARDADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.

  RECURRINGPLANCARDADD için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANCARDADD  
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDPAN: 4242420000004242
  CARDEXPIRY: 12.2020
  NAMEONCARD: Test User
  CARDSAVENAME: Test Name
  CARDTOKEN: 
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf  
  
  

  RECURRINGPLANCARDADD için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "cardToken" : "T45FWSAXNHZPC4NYCGVQSYY4INTCCPB3GC5MJ2HGD2YKLCG6"
  }
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Kartı Sil

  RECURRINGPLANCARDDELETE action lets you to remove relation between card and recurring plan.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECURRINGPLANCARDDELETE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  CARDTOKEN:
  string, required Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  RECURRINGPLANCARDDELETE için İstek Örneği

  					ACTION: RECURRINGPLANCARDDELETE  
  MERCHANT: [MERCHANT] 
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]  
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDTOKEN: [CARDTOKEN]
  RECURRINGPLANCODE: [RECURRINGPLANCODE]
  
  

  RECURRINGPLANCARDDELETE için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
   

  e-Cüzdan Aksiyonları

   

  Kart Güncelleme

  
  				EWALLETEDITCARD
  				aksiyonu, mevcut bir kart anahtarı vererek bu kartı düzenleyebilmenizi sağlar. Değiştirilmesine izin verilen tek alanlar kartın son kullanma tarihi ve kaydetme adımıdır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  EWALLETEDITCARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, required Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CARDEXPIRY:
  string, optional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, optional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.

  Örnek İstek

  					MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  ACTION: EWALLETEDITCARD
  CARDTOKEN: ZP7BJ24P5HTA4EKKHMOAEAPWJWSWKMCKQ54EWK37IBAEUPPN
  CARDSAVENAME: My Card Name (New)
  CARDEXPIRY: 12.2020   
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "cardToken":"ZP7BJ24P5HTA4EKKHMOAEAPWJWSWKMCKQ54EWK37IBAEUPPN",
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved"
  }            
  				
   

  Kart Silme

  
  				EWALLETDELETECARD
  				aksiyonu ile kayıtlı müşteri kartlarınızı silebilirsiniz. Bir kart sistemden silindikten sonra sorgulanamaz, güncellenemez ya da bununla herhangi bir şekilde ödeme yapılamaz. Kart silmek için, aşağıdaki alanların Paratika’ya gönderilmesi gerekmektedir:
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  EWALLETDELETECARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, required Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  Örnek İstek

  					ACTION: EWALLETDELETECARD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDTOKEN: ZP7BJ24P5HTA4EKKHMOAEAPWJWSWKMCKQ54EWK37IBAEUPPN
  				

  SampleRespons

  					{
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved"
  }            
  				
   

  Satıcı Aksiyonları

   

  Satıcı Ekle

  The SELLERADD action lets you add a seller. You should give the required parameters also optional parameters like TCKN.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SELLERADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SELLERID:
  string, required Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  NAME:
  string, required Max length: 512 İsim
  LASTNAME:
  string, required Max length: 512 description
  EMAIL:
  string, required Max length: 512 description
  MOBILENUMBER:
  string, required Max length: 64 description
  TCKN:
  string, conditional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  VKN:
  string, conditional Max length: 10 Vergi Kimlik No
  IBAN:
  string, required Max length: 34 description
  IBANUSD:
  string, optional Max length: 34 description
  IBANEUR:
  string, optional Max length: 34 description
  IBANGBP:
  string, optional Max length: 34 description
  SELLERPAYMENTDAYS:
  string, required Max length: 32 Satıcı ödeme günleri, noktalı virgülle ayrılmış indeks formatında gönderilmelidir. Günler için indeksler aşağıdaki gibidir: Pazartesi(0), Salı(1), Çarşamba(2), Perşembe(3), Cuma(4). Örnek olarak, satıcı ödeme günlerinin Pazartesi ve Cuma olması için SELLERPAYMENTDAYS parametresinin değeri aşağıdaki gibi gönderilmelidir: 0;4;
  ACCOUNTOWNERNAME:
  string, conditional Max length: 512 description
  ACCOUNTOWNERLASTNAME:
  string, conditional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTDUEDAY:
  integer, optional Max length: 2 description
  COMMERCIALTITLE:
  string, conditional Max length: 512 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)
  COMMISSIONAPPLYTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLYTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLIERTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLIERTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONVALUE:
  decimal, optional Max length: 30 description
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 16 description
  SELLERURL:
  string, optional Max length: 256 description
  ISDEFAULT:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description

  SELLERADD için İstek Örneği

  					ACTION: SELLERADD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: [SELLER ID]
  NAME: [SELLER NAME]
  LASTNAME: [SELLER LASTNAME]
  EMAIL: [seller@email.com]
  MOBILENUMBER: [1234567890]
  TCKN: [012345678911]
  SELLERPAYMENTDUEDAY: [2]
  
  

  SELLERADD için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "seller" : {
    "sellerId" : "Seller-vd6ShJUF",
    "name" : "Seller01",
    "lastName" : "LastName-XKGo",
    "email" : "seler01@email.com",
    "mobileNumber" : "+900408866157",
    "status" : "WA",
    "sellerpaymentdueday" : "2",
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "MSU Test Merchant",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    }
   }
  }
  				
   

  Satıcıyı Güncelle

  SELLEREDIT işlemi mevcut satıcı kayıtlarını güncellemenizi sağlar. Seller ID ve Üye işyeri ID gerekli parametrelerini sağlayarak isim, soyisim, telefon numarası, e-posta, TCKN ve satıcı durumu alanlarını güncelleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SELLEREDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SELLERID:
  string, required Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  NAME:
  string, optional Max length: 512 İsim
  LASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  EMAIL:
  string, optional Max length: 512 description
  MOBILENUMBER:
  string, optional Max length: 64 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)
  TCKN:
  string, conditional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  VKN:
  string, conditional Max length: 10 Vergi Kimlik No
  IBAN:
  string, required Max length: 34 description
  IBANUSD:
  string, optional Max length: 34 description
  IBANEUR:
  string, optional Max length: 34 description
  IBANGBP:
  string, optional Max length: 34 description
  SELLERPAYMENTDAYS:
  string, required Max length: 32 Satıcı ödeme günleri, noktalı virgülle ayrılmış indeks formatında gönderilmelidir. Günler için indeksler aşağıdaki gibidir: Pazartesi(0), Salı(1), Çarşamba(2), Perşembe(3), Cuma(4). Örnek olarak, satıcı ödeme günlerinin Pazartesi ve Cuma olması için SELLERPAYMENTDAYS parametresinin değeri aşağıdaki gibi gönderilmelidir: 0;4;
  ACCOUNTOWNERNAME:
  string, conditional Max length: 512 description
  ACCOUNTOWNERLASTNAME:
  string, conditional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTDUEDAY:
  integer, optional Max length: 2 description
  COMMERCIALTITLE:
  string, conditional Max length: 512 description
  COMMISSIONAPPLYTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLYTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLIERTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLIERTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONVALUE:
  decimal, optional Max length: 30 description
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 16 description
  SELLERURL:
  string, optional Max length: 256 description
  ISDEFAULT:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description

  SELLEREDIT için İstek Örneği

  					ACTION: SELLEREDIT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: [SELLER ID]
  NAME: []
  LASTNAME: []
  EMAIL: []
  MOBILENUMBER: []
  TCKN: []
  STATUS: []
  SELLERPAYMENTDUEDAY: []
  
  

  SELLEREDIT için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "seller" : {
    "sellerId" : "Seller-vd6ShJUF",
    "name" : "Seller01",
    "lastName" : "LastName-XKGo",
    "email" : "seler01@email.com",
    "mobileNumber" : "+900408866157",
    "status" : "OK",
    "sellerpaymentdueday" : "2"
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "MSU Test Merchant",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    }
   }
  }
  		
   

  Satıcı Ödeme Tarihi Güncellemesi

  Satıcı işleminin ödeme tarihini günceller

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  UPDATEPAYMENTDATE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  PGTRANID:
  string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  ORDERITEMS:
  string, required Max length: 4096 Sipariş bilgileri JSON formatinda bir diziden oluşmaktadır. Gönderilecek verinin URL Encoded olarak kodlandığından emin olunuz. Geçerli format tanımları için lütfen sağ tarafta bulunan istek örneklerindeki kullanımları inceleyiniz.

  UPDATESELLERPAYMENTDATE için İstek Örneği

  					ACTION: UPDATEPAYMENTDATE
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  MERCHANTPAYMENTID: [MERCHANTPAYMENTID]
  PGTRANID: [21127PnXF19482]
  SELLER: [ URLEncoded [{"sellerId": "seller-id", "sellerPaymentDate": "25.06.2025"}] ]
  
  

  UPDATESELLERPAYMENTDATE için Örnek Cevap

  					{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved"
  }
  				
   

  Başvuru İşlemleri

   

  Başvuru ekle

  APPLICATIONADD işlemi başvuru eklemenizi sağlar. Zorunlu parametreleri girmelisiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  APPLICATIONADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  APPLICATIONNAME:
  string, required Max length: 256 description
  APPLICATIONEMAIL:
  string, required Max length: 64 description
  APPLICATIONPHONE:
  string, required Max length: 64 description
  APPLICATIONWEBADDRESS:
  string, optional Max length: 256 description
  APPLICATIONTURNOVER:
  string, required Max length: 256 description
  APPLICATIONCOMPANYTYPE:
  string, optional Max length: 16 description Tüm geçerli değerleri görün (4)
  APPLICATIONSHAREHOLDERS:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONMERCHANT:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONFINANCIALDATA:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONSALESUPPORTDATA:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONRISKMANAGEMENTDATA:
  string, optional Max length: 100000 description
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  RequestSample

  					ACTION: APPLICATIONADD
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  APPLICATIONNAME: [APPLICATIONNAME]
  APPLICATIONEMAIL: [APPLICATIONEMAIL]
  APPLICATIONPHONE: [APPLICATIONPHONE]
  APPLICATIONWEBADDRESS: [APPLICATIONWEBADDRESS]
  APPLICATIONTURNOVER: [APPLICATIONTURNOVER]
  APPLICATIONCOMPANYTYPE: [APPLICATIONCOMPANYTYPE]
  APPLICATIONSHAREHOLDERS:[APPLICATIONSHAREHOLDERS]
  APPLICATIONMERCHANT:[APPLICATIONMERCHANT]
  APPLICATIONSALESUPPORTDATA:[APPLICATIONSALESUPPORTDATA]
  APPLICATIONRISKMANAGEMENTDATA:[APPLICATIONRISKMANAGEMENTDATA]
  
  

  SampleResponse

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "application" : {
    "applicationName" : "Application Name",
    "applicationEmail" : "Application Email",
    "applicationPhone" : "Application Phone",
    "applicationWebAddress" : "www.google.com",
    "applicationTurnover" : "Application Turnover",
    "applicationCompanyType" : "Application company type",
    "applicationDate": "2022-04-01 08:23:28.211",
    "applicationCode": "UKKYXGJNUFEJIHSBUS4MR3S3G2ODAE7QY53LLCMEZ7H7SJSB",
    "applicationStatus": "PA",
    "applicationShareholders":[
        {
          "name": "002",
          "surname": "002",
          "phone": "+38345698325",
          "email": "002@gmail.com",
          "idNumber": "002",
          "signAuthority": "YES",
          "signAuthorityDuration": "01-02-2026 01:00"
        },
        {
          "name": "001",
          "surname": "001",
          "phone": "+38345698325",
          "email": "001@gmail.com",
          "idNumber": "001",
          "signAuthority": "NO",
          "signAuthorityDuration": "01-02-2026 01:00"
        }
      ],
     "applicationMerchant": [
        {
          "commercialTitle": "123",
          "name": "123",
          "surname": "123",
          "email": "123@email.com",
          "phoneNumber": "+38345698325",
          "landPhone": "+3834569832",
          "address": "123",
          "eCommerce": "123"
        }
      ],
      "applicationFinancialData": {
        "merchantCommissionSchema": "MCS_ZERO_COMMISSION",
        "paymentSystemPool": "testPaymentSystemPool"
      },
      "applicationSaleSupportData": {
         "ssl": "test_ssl2",
         "content": "test_content2",
         "whois": "test_whois",
         "tradeRegistryNumber": "test_tradeRegistryNumber"
      },
       "applicationRiskManagmentDataVo": {
        "kkbPoint": "kkbPoint",
        "mcc": "1352",
        "threeDCondition": "THD_ALL",
        "threeDLimit": "0",
        "complaintRecord": "complaintRecord",
        "product": "DON",
        "contractSigned": "YES",
        "blockageTimeAndDay": "",
        "integrationModel": "API",
        "guaranteeAmount": "50.5",
        "guaranteeAmountStartDate": "01-02-2026 01:00",
        "guaranteeAmountEndDate": "01-02-2026 01:00",
        "foreignCardPermission": "YES"
      }
   }
  }
  	
   

  Başvuru Düzenle

  BAŞVURUDÜZENLE seçeneği başvuruyu düzenlemenizi sağlar. Zorunlu parametreler olan isim ve email adresini, ayrıca opsiyonel parametreleri de düzenleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  APPLICATIONEDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  APPLICATIONNAME:
  string, conditional Max length: 256 description
  APPLICATIONEMAIL:
  string, conditional Max length: 64 description
  APPLICATIONCODE:
  string, optional Max length: 64 Başvuru kodu
  APPLICATIONPHONE:
  string, optional Max length: 64 description
  APPLICATIONWEBADDRESS:
  string, optional Max length: 256 description
  APPLICATIONTURNOVER:
  string, optional Max length: 256 description
  APPLICATIONCOMPANYTYPE:
  string, optional Max length: 16 description Tüm geçerli değerleri görün (4)
  APPLICATIONSTATUS:
  string, optional Max length: 16 description Tüm geçerli değerleri görün (23)
  APPLICATIONSHAREHOLDERS:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONSIGNAUTHORITIES:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONMERCHANT:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONDOCUMENTDATA:
  string, optional Max length: 10000000 description
  APPLICATIONFINANCIALDATA:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONSALESUPPORTDATA:
  string, optional Max length: 100000 description
  APPLICATIONRISKMANAGEMENTDATA:
  string, optional Max length: 100000 description
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  RequestSample

  					ACTION: APPLICATIONEDIT
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  APPLICATIONNAME: [APPLICATIONNAME]
  APPLICATIONEMAIL: [APPLICATIONEMAIL]
  APPLICATIONPHONE: [APPLICATIONPHONE]
  APPLICATIONWEBADDRESS: [APPLICATIONWEBADDRESS]
  APPLICATIONTURNOVER: [APPLICATIONTURNOVER]
  APPLICATIONCOMPANYTYPE: [APPLICATIONCOMPANYTYPE]
  APPLICATIONSTATUS:[APPLICATIONSTATUS]
  APPLICATIONSHAREHOLDERS:[APPLICATIONSHAREHOLDERS]
  APPLICATIONMERCHANT:[APPLICATIONMERCHANT]
  APPLICATIONSALESUPPORTDATA:[APPLICATIONSALESUPPORTDATA]
  APPLICATIONDOCUMENTDATA:[APPLICATIONDOCUMENTDATA]
  APPLICATIONRISKMANAGEMENTDATA:[APPLICATIONRISKMANAGEMENTDATA]
  
  

  SampleResponse

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "application" : {
    "applicationName" : "Application Name",
    "applicationEmail" : "Application Email",
    "applicationPhone" : "Application Phone",
    "applicationWebAddress" : "www.google.com",
    "applicationTurnover" : "Application Turnover",
    "applicationStatus" : "Application status",
    "applicationCompanyType" : "Application company type",
    "applicationDate": "2022-04-01 08:23:28.211",
    "applicationCode": "UKKYXGJNUFEJIHSBUS4MR3S3G2ODAE7QY53LLCMEZ7H7SJSB",
    "applicationShareholders":[
        {
          "name": "002",
          "surname": "002",
          "phone": "+38345698325",
          "email": "002@gmail.com",
          "idNumber": "002",
          "signAuthority": "YES",
          "signAuthorityDuration": "01-02-2026 01:00"
        },
        {
          "name": "001",
          "surname": "001",
          "phone": "+38345698325",
          "email": "001@gmail.com",
          "idNumber": "001",
          "signAuthority": "NO",
          "signAuthorityDuration": "01-02-2026 01:00"
        }
      ],
     "applicationMerchant": [
        {
          "commercialTitle": "123",
          "name": "123",
          "surname": "123",
          "email": "123@email.com",
          "phoneNumber": "+38345698325",
          "landPhone": "+3834569832",
          "address": "123",
          "eCommerce": "123"
        }
      ],
     "applicationFinancialData": {
        "merchantCommissionSchema": "MCS_ZERO_COMMISSION",
        "paymentSystemPool": "testPaymentSystemPool"
      },
     "applicationSaleSupportData": {
         "ssl": "test_ssl2",
         "content": "test_content2",
         "whois": "test_whois",
         "tradeRegistryNumber": "test_tradeRegistryNumber"
      },
      "applicationDocumentData": [
      {
        "fileType": "JPEG",
        "fileContent": "iLe+8q38tU8zEAOSimLdxx8ZQWMHY4HbOMDIUX6ygt/W8dBAKBQCAQCAQCgUAgEAgEAuFkwP8ATX9UIiXmF98AAAAASUVORK5CYII=",
        "documentType": "IDENTITY",
        "fileName": "fileName"
      }
    ],
     "applicationRiskManagmentDataVo": {
        "kkbPoint": "kkbPoint",
        "mcc": "1352",
        "threeDCondition": "THD_ALL",
        "threeDLimit": "0",
        "complaintRecord": "complaintRecord",
        "product": "DON",
        "contractSigned": "YES",
        "blockageTimeAndDay": "",
        "integrationModel": "API",
        "guaranteeAmount": "50.5",
        "guaranteeAmountStartDate": "01-02-2026 01:00",
        "guaranteeAmountEndDate": "01-02-2026 01:00",
        "foreignCardPermission": "YES"
      }
   }
  }
  	
   

  Başvuru Sorgulama

  QUERYAPPLICATION başvuru işlemi sorgulamanizi sağlar. Zorunlu parametreleri girmelisiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYAPPLICATION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  APPLICATIONNAME:
  string, optional Max length: 256 description
  APPLICATIONEMAIL:
  string, optional Max length: 64 description
  APPLICATIONCODE:
  string, optional Max length: 64 Başvuru kodu
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  RequestSample

  					ACTION: QUERYAPPLICATION
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  
  

  SampleResponse

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
    "applications": [{
    "applicationName" : "Application Name",
    "applicationEmail" : "Application Email",
    "applicationPhone" : "Application Phone",
    "applicationWebAddress" : "www.google.com",
    "applicationTurnover" : "Application Turnover",
    "applicationStatus" : "Application status",
    "applicationCompanyType" : "Application company type",
    "applicationCode": "UKKYXGJNUFEJIHSBUS4MR3S3G2ODAE7QY53LLCMEZ7H7SJSB"
      "applicationShareholders":[
        {
          "name": "002",
          "surname": "002",
          "phone": "+38345698325",
          "email": "002@gmail.com",
          "idNumber": "002",
          "signAuthority": "YES",
          "signAuthorityDuration": "01-02-2026 01:00"
        },
        {
          "name": "001",
          "surname": "001",
          "phone": "+38345698325",
          "email": "001@gmail.com",
          "idNumber": "001",
          "signAuthority": "NO",
          "signAuthorityDuration": "01-02-2026 01:00"
        }
      ],
     "applicationMerchant": [
        {
          "commercialTitle": "123",
          "name": "123",
          "surname": "123",
          "email": "123@email.com",
          "phoneNumber": "+38345698325",
          "landPhone": "+3834569832",
          "address": "123",
          "eCommerce": "123"
        }
      ],
      "applicationFinancialData": {
        "merchantCommissionSchema": "MCS_ZERO_COMMISSION",
        "paymentSystemPool": "testPaymentSystemPool"
      },
      "applicationSaleSupportData": {
         "ssl": "test_ssl2",
         "content": "test_content2",
         "whois": "test_whois",
         "tradeRegistryNumber": "test_tradeRegistryNumber"
      },
       "applicationRiskManagmentDataVo": {
        "kkbPoint": "kkbPoint",
        "mcc": "1352",
        "threeDCondition": "THD_ALL",
        "threeDLimit": "0",
        "complaintRecord": "complaintRecord",
        "product": "DON",
        "contractSigned": "YES",
        "blockageTimeAndDay": "",
        "integrationModel": "API",
        "guaranteeAmount": "50.5",
        "guaranteeAmountStartDate": "01-02-2026 01:00",
        "guaranteeAmountEndDate": "01-02-2026 01:00",
        "foreignCardPermission": "YES"
      }
     }] 
  }
  	
   

  Başvuru onayla

  APPLICATIONAPPROVE işlemi başvuru onaylamanızı sağlar. Zorunlu parametreleri girmelisiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  APPLICATIONAPPROVE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  APPLICATIONEMAIL:
  string, required Max length: 64 description
  APPLICATIONNAME:
  string, required Max length: 256 description
  APPLICATIONCODE:
  string, optional Max length: 64 Başvuru kodu
  APPLICATIONSTATUS:
  string, required Max length: 4 description Tüm geçerli değerleri görün (23)
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  APPLICATIONREJECTMSG:
  string, optional Max length: 256 description

  SampleResponse

  					ACTION: APPLICATIONAPPROVE
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  APPLICATIONEMAIL: [APPLICATIONEMAIL]
  APPLICATIONPHONE: [APPLICATIONPHONE]
  
  

  SampleResponse

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "application" : {
    "applicationName" : "Application Name",
    "applicationEmail" : "Application Email",
    "applicationPhone" : "Application Phone",
    "applicationWebAddress" : "www.google.com",
    "applicationTurnover" : "Application Turnover",
    "applicationStatus" : "Application status",
    "applicationCompanyType" : "Application company type"
   }
  }
  	
   

  Currency Actions

   

  Para Birimi Değişimi

  Para Birimi Değişimi

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  CURRENCYEXCHANGE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  FROMCURRENCY:
  string, required Max length: 3 description Tüm geçerli değerleri görün (33)
  TOCURRENCY:
  string, required Max length: 3 description Tüm geçerli değerleri görün (33)
  AMOUNT:
  decimal, optional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.

  Sample Request For CURRENCYEXCHANGE

  					ACTION: CURRENCYEXCHANGE
  MERCHANTUSER: apiuser@testmerchant.com  
  MERCHANTPASSWORD: Pluto321`  
  MERCHANT: 10000000   
  FROMCURRENCY: USD  
  TOCURRENCY: TRY  
  AMOUNT: 10.00 
  
  

  Sample Response For CURRENCYEXCHANGE

  				{
  	"fromCurrency": "USD",
  	"toCurrency": "TRY",
  	"amount": "10.00",
  	"convertedAmount": "60.62"
  }
  				
   

  Satıcıyı Güncelle

  SELLEREDIT işlemi mevcut satıcı kayıtlarını güncellemenizi sağlar. Seller ID ve Üye işyeri ID gerekli parametrelerini sağlayarak isim, soyisim, telefon numarası, e-posta, TCKN ve satıcı durumu alanlarını güncelleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  SELLEREDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SELLERID:
  string, required Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  NAME:
  string, optional Max length: 512 İsim
  LASTNAME:
  string, optional Max length: 512 description
  EMAIL:
  string, optional Max length: 512 description
  MOBILENUMBER:
  string, optional Max length: 64 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)
  TCKN:
  string, conditional Max length: 11 TCKN / Müşteri Kimlik Numarası.
  VKN:
  string, conditional Max length: 10 Vergi Kimlik No
  IBAN:
  string, required Max length: 34 description
  IBANUSD:
  string, optional Max length: 34 description
  IBANEUR:
  string, optional Max length: 34 description
  IBANGBP:
  string, optional Max length: 34 description
  SELLERPAYMENTDAYS:
  string, required Max length: 32 Satıcı ödeme günleri, noktalı virgülle ayrılmış indeks formatında gönderilmelidir. Günler için indeksler aşağıdaki gibidir: Pazartesi(0), Salı(1), Çarşamba(2), Perşembe(3), Cuma(4). Örnek olarak, satıcı ödeme günlerinin Pazartesi ve Cuma olması için SELLERPAYMENTDAYS parametresinin değeri aşağıdaki gibi gönderilmelidir: 0;4;
  ACCOUNTOWNERNAME:
  string, conditional Max length: 512 description
  ACCOUNTOWNERLASTNAME:
  string, conditional Max length: 512 description
  SELLERPAYMENTDUEDAY:
  integer, optional Max length: 2 description
  COMMERCIALTITLE:
  string, conditional Max length: 512 description
  COMMISSIONAPPLYTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLYTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONAPPLIERTYPE:
  string, conditional Max length: 3 COMMISSIONAPPLIERTYPE sadece CA parametresini desteklemektedir. Diğer parametreler geçerli değil. Tüm geçerli değerleri görün (3)
  COMMISSIONVALUE:
  decimal, optional Max length: 30 description
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 16 description
  SELLERURL:
  string, optional Max length: 256 description
  ISDEFAULT:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'NO' description

  SELLEREDIT için İstek Örneği

  					ACTION: SELLERADD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: [SELLER ID]
  NAME: []
  LASTNAME: []
  EMAIL: []
  MOBILENUMBER: []
  TCKN: []
  STATUS: []
  
  

  SELLEREDIT için Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "seller" : {
    "sellerId" : "Seller-vd6ShJUF",
    "name" : "Seller01",
    "lastName" : "LastName-XKGo",
    "email" : "seler01@email.com",
    "mobileNumber" : "+900408866157",
    "status" : "OK",
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "MSU Test Merchant",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    }
   }
  }
  				
   

  Müşteri Komisyon Aksiyonları

   

  Müşteri Komisyonu Güncelleme

  
  				EDITCUSTOMERCOMMISSION
  				isteği müşteri maliyet yansıtma şablonunu düzenlemek için kullanılır.
  "CURRENCYCOMMISSIONS" nesnesinde, CommissionKey alanında hangi taksitin güncellendiğini aşağıdaki örnek formatla belirtmeniz gerekir:
  2 Taksit olarak "CR2" veya 4 Taksit olarak "CR4" veya "ON_NETWORK_DEBIT" vb. değerleri aşağıdaki şekilde belirleyebilirsiniz:
  "commissionKey":"ON_NETWORK_DEBIT" veya "commissionKey":"CR4"
  "commissionValue" bölümünde, o taksit için değeri belirlersiniz.
  Ödeme Sistemleri için değer eklemek istiyorsanız "paymentSystemCurrencyCommissions" ve "paymentSystemId" parametrelerini doldurmanız gerekir.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  EDITCUSTOMERCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CURRENCYCOMMISSIONS:
  string, required Max length: 200000 description
  ACTIVATIONDATE:
  date, required Max length: 32 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC) standardında aktivasyon tarihi

  Örnek İstek

  					
  ACTION:EDITCUSTOMERCOMMISSION
  MERCHANT:10000000
  MERCHANTUSER:apiuser@testmerchant.com
  MERCHANTPASSWORD:Pluto321`
  CURRENCYCOMMISSIONS:
  [
    {
     "commissionKey":"CR2",
     "commissionValue":0.1,
     "serviceCommissionRate":0,
     "pointCommissionRate":0,
     "cutoffCommissionRate":0,
     "currency":null,
     "dueDate":null,
     "paymentSystemCurrencyCommissions":[
       {
        "commissionValue":"2",
        "paymentSystemId":"00BqGQyD2W0M"
       }
     ],
     "active":true
    },
    {
     "commissionKey":"CR4",
     "commissionValue":4.3,
     "serviceCommissionRate":0,
     "pointCommissionRate":0,
     "cutoffCommissionRate":0,
     "currency":null,
     "dueDate":null,
     "paymentSystemCurrencyCommissions":[
       {
        "commissionValue":"4",
        "paymentSystemId":"00BqGQyD2W0M"
       }
     ],
     "active":true
    },
    {
     "commissionKey":"CR3",
     "commissionValue":2,
     "serviceCommissionRate":0,
     "pointCommissionRate":0,
     "cutoffCommissionRate":0,
     "currency":null,
     "dueDate":null,
     "paymentSystemCurrencyCommissions":[
       {
        "commissionValue":"1",
        "paymentSystemId":"00BqGQyD2W0M"
       }
     ],
     "active":true
    }
  ] 
  ACTIVATIONDATE:21-06-2024 10:47
  					
  				

  Örnek Cevap

  				
  {
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  }
  				
  			
   

  OTP İşlemleri

   

  OTP ekle

  
  				OTPADD
  				isteği yeni bir OTP (tek seferlik şifre) yaratmak ve eklemek için kullanılır
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  OTPADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  EMAIL:
  string, required Max length: 64 description

  RequestSample

  				
  ACTION: OTPADD
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  EMAIL: [EMAIL]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved",
  	"otp": {
  		"otpCode": "107038",
  		"createdTs": "2022-08-18 16:08:43.578",
  		"status": "OK"
  	}
  }
  				
  			
   

  Edit OTP

  
  				OTPEDIT
  				request can be used to generate and edit OTP (One time password)
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  OTPEDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  OTPCODE:
  string, required Max length: 6 description
  OTPSTATUS:
  string, required Max length: 2 description Tüm geçerli değerleri görün (4)
  EMAIL:
  string, required Max length: 64 description

  RequestSample

  				
  ACTION: OTPEDIT
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  EMAIL: [EMAIL]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved",
  	"otp": {
  		"otpCode": "107038",
  		"createdTs": "2022-08-18 16:08:43.578",
  		"status": "OK"
  	}
  }
  				
  			
   

  Bin Rule İşlemleri

   

  Bin Kuralı ekle

  
  				BINRULEADD
  				 isteği, yeni bir Bin Kuralı oluşturmak ve eklemek için kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  BINRULEADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  RULENAME:
  string, required Max length: 128 Bin Kuralı
  CARDBRAND:
  string, conditional Max length: 8 description Tüm geçerli değerleri görün (9)
  CARDTYPE:
  string, conditional Max length: 8 description Tüm geçerli değerleri görün (6)
  CARDNETWORK:
  string, conditional Max length: 8 description Tüm geçerli değerleri görün (9)
  ISSUER:
  string, conditional Max length: 128 description
  COUNTRYISOA3:
  string, conditional Max length: 3 description
  LOWERLIMIT:
  decimal, optional Max length: 22 description
  UPPERLIMIT:
  decimal, optional Max length: 22 description
  STATUS:
  string, required Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)
  INSTALLMENTTYPE:
  string, optional Max length: 64 description Tüm geçerli değerleri görün (2)
  INSTALLMENTCOUNT:
  integer, conditional Max length: 2 description
  FOREIGN:
  string, optional Max length: 3 Yabancı seçilirse ülke belirtmeye gerek yoktur. Tüm geçerli değerleri görün (2)
  UNDEFINEDBIN:
  string, optional Max length: 3 Tanımlamayan Bin Tüm geçerli değerleri görün (2)

  RequestSample

  				
  ACTION: BINRULEADD
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RULENAME: [RULENAME]
  STATUS: [STATUS]
  CARDBRAND: [CARDBRAND]
  CARDTYPE: [CARDTYPE]
  CARDNETWORK: [CARDNETWORK]
  COUNTRYISOA3: [COUNTRYISOA3]
  ISSUER: [ISSUER]
  LOWERLIMIT: [LOWERLIMIT]
  UPPERLIMIT: [UPPERLIMIT]
  INSTALLMENTTYPE: [INSTALLMENTTYPE]
  INSTALLMENTCOUNT: [INSTALLMENTCOUNT]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "binRule": {
      "ruleName": "TEST11",
      "cardBrand": "VISA",
      "cardType": "DEBIT",
      "countryIsoA3": "ALB",
      "issuer": "test11",
      "cardNetwork": "WORLD",
      "lowerLimit": 2.5,
      "upperLimit": 3.7,
      "status": "OK",
      "installmentType": MULTIPLESHOT,
      "installmentCount": 3   
    }
  
  				
   

  BIN Kuralı Sorgulama

  
  				QUERYBINRULE
  				QUERY BIN Kuralı sistem üzerindeki tüm bin kurallarını sorgulamak için kullanılır. 
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYBINRULE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  RULENAME:
  string, optional Max length: 128 Bin Kuralı

  RequestSample

  				
  ACTION: QUERYBINRULE
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RULENAME: [RULENAME]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "binRules": [
      {
        "ruleName": "TESTDEMO19",
        "cardBrand": "VISA",
        "cardType": "CREDIT",
        "countryIsoA3": "TUR",
        "issuer": "test11",
        "cardNetwork": "WORLD",
        "lowerLimit": 2.5,
        "upperLimit": 3.7,
        "status": "OK",
        "installmentType": MULTIPLESHOT,
      		"installmentCount": 3
      }  "status": "OK"
      },
      {
        "ruleName": "RuleForTest",
        "cardBrand": "MC",
        "countryIsoA3": "TUR",
        "issuer": "test11",
        "cardNetwork": "WORLD",
        "lowerLimit": 2.5,
        "upperLimit": 3.7,
        "status": "OK",
        "installmentType": ONESHOT,
      		"installmentCount": 1      
      }
    ]
  }
  				
   

  Bin Kuralı sil

  
  				BINRULEDELETE
  				isteği, mevcut bir Bin Kuralını silmek için kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  BINRULEDELETE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  RULENAME:
  string, required Max length: 128 Bin Kuralı

  RequestSample

  				
  ACTION: BINRULEDELETE
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RULENAME: [RULENAME]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved"
  }
  				
  			
   

  Bin Kuralı düzenle

  
  				BINRULEEDIT
  				isteği, mevcut bir Bin Kuralını düzenlemek için kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  BINRULEEDIT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  RULENAME:
  string, required Max length: 128 Bin Kuralı
  CARDBRAND:
  string, conditional Max length: 8 description Tüm geçerli değerleri görün (9)
  CARDTYPE:
  string, conditional Max length: 8 description Tüm geçerli değerleri görün (6)
  CARDNETWORK:
  string, conditional Max length: 8 description Tüm geçerli değerleri görün (9)
  ISSUER:
  string, conditional Max length: 128 description
  COUNTRYISOA3:
  string, conditional Max length: 3 description
  LOWERLIMIT:
  decimal, optional Max length: 22 description
  UPPERLIMIT:
  decimal, optional Max length: 22 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)
  INSTALLMENTTYPE:
  string, optional Max length: 64 description Tüm geçerli değerleri görün (2)
  INSTALLMENTCOUNT:
  integer, conditional Max length: 2 description
  FOREIGN:
  string, optional Max length: 3 Yabancı seçilirse ülke belirtmeye gerek yoktur. Tüm geçerli değerleri görün (2)
  UNDEFINEDBIN:
  string, optional Max length: 3 Tanımlamayan Bin Tüm geçerli değerleri görün (2)

  RequestSample

  				
  ACTION: BINRULEEDIT
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RULENAME: [RULENAME]
  STATUS: [STATUS]
  CARDBRAND: [CARDBRAND]
  CARDTYPE: [CARDTYPE]
  CARDNETWORK: [CARDNETWORK]
  COUNTRYISOA3: [COUNTRYISOA3]
  ISSUER: [ISSUER]
  LOWERLIMIT: [LOWERLIMIT]
  UPPERLIMIT: [UPPERLIMIT]
  INSTALLMENTTYPE: [INSTALLMENTTYPE]
  INSTALLMENTCOUNT: [INSTALLMENTCOUNT]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "binRule": {
      "ruleName": "TEST12",
      "cardBrand": "VISA",
      "cardType": "DEBIT",
      "countryIsoA3": "ALB",
      "issuer": "test12",
      "cardNetwork": "WORLD",
      "lowerLimit": 2.7,
      "upperLimit": 3.9,
      "status": "OK",
      "installmentType": "MULTIPLESHOT",
      "installmentCount": "4"
    }
  }
  				
  			
   

  Bin Rule, Ödeme Sistemi Havuzu İlişkisi İşlemleri

   

  Bin Kuralı, Ödeme Sistemi Havuzu İlişkisi ekle

  
  				BINRULEPSPASSOCADD
  				 isteği, yeni bir Bin Kuralı, Ödeme sistemi ilişkisi eklemek için kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  BINRULEPSPASSOCADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  RULENAME:
  string, required Max length: 128 Bin Kuralı
  PAYMENTSYSTEMPOOLNAME:
  string, required Max length: 255 Ödeme sistemi havuzu
  PAYMENTSYSTEM:
  string, required Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  STATUS:
  string, required Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)

  RequestSample

  				
  ACTION: BINRULEPSPASSOCEDIT
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RULENAME: [RULENAME]
  PAYMENTSYSTEMPOOLNAME: [PAYMENTSYSTEMPOOLNAME]
  PAYMENTSYSTEM: [PAYMENTSYSTEM]
  STATUS: [STATUS]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "binRule": {
      "ruleName": "TEST11",
      "paymentSystemPoolName": "PSPOOL_TEST",
      "paymentSystem": "Akbank",
      "status": "OK",   
    }
  }
  				
  		  
   

  Bin Kuralı, Ödeme Sistemi İlişkisi düzenle

  
  				BINRULEPSPASSOCEDIT
  				isteği, mevcut bir Bin Kuralı, Ödeme sistemi ilişkisini düzenlemek için kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  BINRULEPSPASSOCADD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  RULENAME:
  string, required Max length: 128 Bin Kuralı
  PAYMENTSYSTEMPOOLNAME:
  string, required Max length: 255 Ödeme sistemi havuzu
  PAYMENTSYSTEM:
  string, required Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  STATUS:
  string, required Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)

  RequestSample

  				
  ACTION: BINRULEPSPASSOCEDIT
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  PAYMENTSYSTEMPOOLNAME: [PAYMENTSYSTEMPOOLNAME]
  PAYMENTSYSTEM: [PAYMENTSYSTEM]
  STATUS: [STATUS]
  BINRULEPSPOOLASSOCNAME: [ASSOC-sfdsafa]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "binRule": {
      "ruleName": "TEST11",
      "paymentSystemPoolName": "PSPOOL_TEST",
      "paymentSystem": "Akbank",
      "status": "OK",   
    }
  }
  				
  		  
   

  BIN Kuralı, Ödeme Sistemi İlişkisi Sorgulama

  
  				QUERYBINRULEPSPASSOC
  				Request can be used to query Bin Rule and Payment System Pool Relations
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYBINRULEPSPASSOC, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.

  RequestSample

  				
  ACTION: QUERYBINRULEPSPASSOC
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  	{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "binRulePSPoolAssoc" : [ {
    "binRuleName" : "urlChange",
    "paymentSytemPoolName" : "All Payment System In Pool",
    "paymentSystem" : "YKB",
    "status" : "OK",
    "addedDate" : 1678453875268,
    "addedBy" : "Paratika Super Admin",
    "modifiedBy" : ""
   }, {
    "binRuleName" : "testingRule",
    "paymentSytemPoolName" : "Test Pool",
    "paymentSystem" : "Finansbank",
    "status" : "OK",
    "addedDate" : 1678453725637,
    "addedBy" : "Paratika Super Admin",
    "modifiedBy" : ""
   } ]
  }
  				
  		  
   

  Bin Kuralı, Ödeme Sistemi İlişkisi sil

  
  				BINRULEPSPASSOCDELETE
  				isteği, mevcut bir Bin Kuralı, Ödeme sistemi ilişkisi silmek için kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  BINRULEPSPASSOCDELETE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  BINRULEPSPOOLASSOCNAME:
  string, required Max length: 128 Association Name, unique and is autogenerated

  RequestSample

  				
  ACTION: BINRULEPSPASSOCDELETE
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RULENAME: [RULENAME]
  PAYMENTSYSTEMPOOLNAME: [PAYMENTSYSTEMPOOLNAME]
  PAYMENTSYSTEM: [PAYMENTSYSTEM]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  	{
  		"responseCode": "00",
  		"responseMsg": "Approved"
  
  	}
  				
  		  
   

  Alışveriş Kredisi Aksiyonları

   

  Alışveriş Kredisi İşlemini Başlat

  
  				STARTONLINESHOPPINGLOAN
  				isteği, alışveriş kredisi işlemini başlatmak, ve işlemin yönleneceği URL bilgisini almak için kullanılır. 
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  STARTONLINESHOPPINGLOAN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, required Max length: 48 Oturum anahtarı.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, conditional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  PAYMENTSYSTEMTYPE:
  string, conditional Max length: 128 Ödeme sisteminin tipi. Alışveriş kredisi için geçerli değerler: ISBANK_LOAN, KUVEYTTURK_LOAN, AKTIFBANK_LOAN, FIBABANKA_LOAN

  RequestSample

  				
  ACTION: STARTONLINESHOPPINGLOAN
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  PAYMENTSYSTEMTYPE: [PAYMENTSYSTEMTYPE]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "loanServiceResponse": {
      "resultCode": "1",
      "resultExplanation": "İşlem başarılı",
      "redirectURL": "https://odemetest.fibabanka.com.tr?transactionId=7b434063-6893-4c08-8c12-e817a67c68a6"
    }
  }
  				
  			
   

  Kuveyt Türk Alışveriş Kredisi İşlem Sonuç Bildirimi  KuveytTürk Alışveriş Kredisi işlemi başlatıldıktan sonra, işlem durumu Paratika üzerinde DEVAM EDİYOR olarak işaretlenecektir. KuveytTürk tarafında işlem tamamlandığında (başarısız veya onaylandığında) KuveytTürk bu endpoint üzerinden Paratika'yı bilgilendirecektir.

 • DEV API URL: https://neon-app.local.payten.com.tr/paratika/api/v2 /kuveytturk/loan/handler
 • TEST API URL: https://test.paratika.com.tr/paratika/api/v2/kuveytturk/loan/handler
 • PROD API URL: https://vpos.paratika.com.tr/paratika/api/v2/ kuveytturk/loan/handler
 • İstek parametreleri:
  ACQUIRERID:
  string, required Max length: 50 description
  ACQUIRERPASSWORD:
  string, required Max length: 50 description
  TRANSACTIONID:
  string, required Max length: 64 description

  RequestSample

  				
  {
  	"acquirerId": "ACQUIRERID",
  	"acquirerPassword": "ACQUIRERPASSWORD",
  	"transactionId": "TRANSACTIONID"
  }
  				
  			

  SampleResponse

  				
  //SUCCESFUL
  {
  	"returnCode": "00",
  	"returnMessage": "Payment notification successful"
  }
  //UNSUCCESSFUL
  {
  	"returnCode": "99",
  	"returnMessage": "Payment state is not as expected or transaction failed" 
  }
  				
  			
   

  api çağrısı, kullanıcıyı doğrulamak için kullanılacaktır.

   

  
  				VALIDATEUSER
  				 api çağrısı, kullanıcıyı doğrulamak için kullanılacaktır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  VALIDATEUSER, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  USEREMAIL:
  string, required Max length: 128 Kullanıcının sistemde mail ile bulunup bulunmadığını görmek için parametre kullanılacaktır
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  RequestSample

  				
  ACTION:VALIDATEUSER
  MERCHANTUSER:msusa@email.com
  MERCHANTPASSWORD:Pluto321`
  USEREMAIL:testuser@email.com
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved"  
  }
  				
  			
   

  Sorgulama İşlemleri

   

  İşlem Sorgulama

  
  			
  				İşlem Sorgulama
  			
  			aksiyonu belli bir sipariş/ödeme numarası (MerchantPaymentID) bilgisini vererek bu numara altındaki başarılı işlemlerin ya da işlem numarasını (PGTRANID) vererek belli bir işleme ait detayların görüntülenmesini sağlar. Bu detaylar ödemenin durumu, ödeme sistemi/vpos sağlayıcı banka, taksit sayısı ve faiz oranı vs gibi bilgiler olacaktır.
  		

  Bankaların işlemlere cevap verme süresi azami 90 saniyedir. Üye işyeri olarak bu sürenin altında bir zaman aşımı değeri belirleyecekseniz, işlemin bankadaki durumunu öğrenmek için QUERYTRANSACTION servisini kullanmanız önemlidir.Bankadan işleme geç cevap gelmesi veya gelmemesi durumunda bu servisi entegre etmeniz önemlidir.Bu servis sayesinde işlemin MSU daki durumunu öğrenir ve ERP sistemlerinizi doğru güncelleyebilirsiniz.

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYTRANSACTION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  PGTRANID:
  string, optional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  TRANSACTIONSTATUS:
  string, optional Max length: 18 İslem durum bilgisi.
  STARTDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  ENDDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için bitiş değeridir.
  OFFSET:
  string, optional Max length: 4 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  string, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  CUSTOMER:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, optional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERNAME:
  string, optional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERPHONE:
  string, optional Max length: 64 Müşteri telefon ya da cep telefonu numarası. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  SELLERID:
  string, optional Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYTRANSACTION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  PGTRANID: 18285OQZD14766
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "transactionCount" : "1",
   "totalTransactionCount" : "1",
   "transactionList" : [ {
    "pgTranTraceAudit" : "828514893296",
    "pgTranReturnCode" : "00",
    "pgOrderId" : "10000000-PaymentId-mQ15HqoF7d8f",
    "pgTranApprCode" : "294906",
    "pgTranId" : "18285OQZD14766",
    "pgTranRefId" : "828514893296",
    "timePsSent" : "2018-10-12 14:16:26.815",
    "timePsReceived" : "2018-10-12 14:16:27.967",
    "timeCreated" : "2018-10-12 14:16:26.474",
    "amount" : 80,
    "transactionStatus" : "AP",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
    "panLast4" : "4026",
    "transactionType" : "SALE",
    "installmentCount" : 1,
    "cardOwnerMasked" : "N*** G***",
    "customerId" : "Customer-GUZUbLrQ",
    "bin" : "402277",
    "sellers" : [ {
     "sellerId" : "tigran",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "benjamin",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "aurela",
     "commissionAmount" : 20
    }, {
     "sellerId" : "alfred",
     "commissionAmount" : 4.5
    }, {
     "sellerId" : "john",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "alketa",
     "commissionAmount" : 5.5
    }, {
     "sellerId" : "nora",
     "commissionAmount" : 10
    }, {
     "sellerId" : "kate",
     "commissionAmount" : 10
    } ]
   } ]
  }            
  				
   

  Taksit Sorgulama

  
  			QUERYINSTALLMENT
  			isteği alındığında sistemde tanımlı ve kart sahibinin kullanımına açık olan taksit seçeneklerin bilgisi dönülmektedir.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYINSTALLMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  BIN:
  string, optional Max length: 8 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 8 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  PAYMENTSYSTEMTYPE:
  string, optional Max length: 32 Ödeme sisteminin tipi. Alışveriş kredisi için geçerli değerler: ISBANK_LOAN, KUVEYTTURK_LOAN, AKTIFBANK_LOAN, FIBABANKA_LOAN Tüm geçerli değerleri görün (34)

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYINSTALLMENT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  		      
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "paymentSystemEftCode" : "0111",
   "paymentSystemNetwork" : "CARD_FNS",
   "paymentSystemList" : [ {
    "name" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
    "paymentSystem" : 1,
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   }, {
    "name" : "My Sanalakpos Account (Test)",
    "paymentSystem" : 2,
    "paymentSystemEftCode" : "0046",
    "paymentSystemNetwork" : "AXESS",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   }, {
    "name" : "My Halkbank Sanalpos Account (Test)",
    "paymentSystem" : 3,
    "paymentSystemEftCode" : "0012",
    "paymentSystemNetwork" : "PARAF",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   }, {
    "name" : "ISBANK TEST",
    "paymentSystem" : 4,
    "paymentSystemEftCode" : "0064",
    "paymentSystemNetwork" : "MAXIMUM",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "NOT_ON_US",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    } ]
   } ]
  }           
  				
   

  Kart Sorgulama

  
  			QUERYCARD
  			aksiyonu kullanılarak belli bir müşteri (kart sahibi) için kaydedilmiş olan kart token değerleri ya da belli bir token’a ait kart detayları bilgileri alınabilir.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, optional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDSAVENAME:
  string, optional Max length: 64 Kaydı yapılacak kart için verilen isim.
  CUSTOMER:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.
  OFFSET:
  integer, optional Max length: 4 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  integer, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYCARD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CUSTOMER: merchant20140920
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved",
    "cardCount":"1",
    "totalCardCount":"1",
    "cardList":[{
       "cardToken":"YGQHGWH4L3V3T6M2W6HHZ6FGJCZ5EKI5SBFGHHZORD55P6YV", 
       "cardOwner":"NAME SURNAME", 
       "panLast4":"0520", 
       "customer":"merchant20140920", 
       "cardBin":"540667", 
       "cardbrand":"MC", 
       "cardType":"CREDIT", 
       "cardLevel":"CLASSIC", 
       "cardNetwork":"MAXIMUM", 
       "cardIssuer":"T. IS BANKASI A.S.", 
       "cardVirtual":"NO", 
       "cardCountryIso":"TUR", 
       "cardPaymentSystem":"ISBANK TEST", 
       "cardExpiry":"01.2023", 
       "cardName":"ISBANKASI", 
       "pan":"540667***0520" 
    }]
  }            
  				
   

  Kart Vade Sorgulama

  
  				QUERYCARDEXPIRY
  				aksiyonu içinde bulunulan ay ve gelecek ay içerisinde geçerliliği dolacak olan kartların sorgulanmada kullanılır.
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCARDEXPIRY, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  CUSTOMER:
  string, required Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  OFFSET:
  string, optional Max length: 4 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  string, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYCARDEXPIRY
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CUSTOMER: merchant20140920
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved",
    "cardCount":"1",
    "totalCardCount":"1",
    "cardList":[{
      "cardToken" : "YGQHGWH4L3V3T6M2W6HHZ6FGJCZ5EKI5SBFGHHZORD55P6YV",
      "cardOwner" : "NAME SURNAME",
      "panLast4" : "0520",
      "customer" : "merchant20140920",
      "cardBin" : "540667",
      "cardExpiry" : "04.2015",
      "pan" : "540667***0520"
    }]
  }            
  				
   

  Oturum Sorgulama

  
  			QUERYSESSION
  			aksiyonu geçerli bir oturumun bilgilerinin sorgulamada kullanılır.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYSESSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, required Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYSESSION
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]	
  			
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "session" : {
    "token" : "EMEVAXFGO7G4UWRTJD3R5QJ5ZOQJLY4YWLAOQJRKE7A2Z36L",
    "apiAction" : "SESSIONTOKEN",
    "merchantPaymentId" : "PaymentId-bl94pcHQ1mpO",
    "firstAmount" : 18.63,
    "amount" : 18.63,
    "currency" : "TRY",
    "returnUrl" : "https://neon-app.local.payten.com.tr/msu.merchant/index.jsp",
    "language" : "tr",
    "redirectWaitingTime" : 0,
    "itemTotalAmount" : 18.63, 
    "shippingContact" : {
     "address" : "Road",
     "city" : "Ankara",
     "country" : "Turkey",
     "postalCode" : "1105",
     "phone" : "987654321"
    },
    "billingContact" : {
     "address" : "Road",
     "city" : "Istanbul",
     "country" : "Turkey",
     "postalCode" : "1103",
     "phone" : "123456789"
    },
    "fastShipping" : false,
    "extra" : "{\"IframeDomainUrl\":\"https://www.google.com/\"}",
    "allowedUrl" : "https://www.google.com/"
   },
   "merchant" : {
    "businessId" : "***",
    "name" : "MSU Test Merchant",
    "tradingName" : "Trading name",
    "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
    "phone" : "+902123650505",
    "fax" : "+902123650555",
    "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/",
    "additionalDetails" : "Asseco SEE",
    "secretKey" : "***",
    "paymentPolicy" : "THD_ALL",
    "domains" : "www.domain.com,https://www.google.com/,alketa.com",
    "preInformationText" : "

  NA

  ", "remoteSalesAgreement" : "

  NA

  ", "useHpp" : true, "integrationModel" : "API" }, "customer" : { "id" : "Customer-CVnUJCST", "email" : "CVnUJCST@email.com", "phone" : "+906613328056", "name" : "Name CVnUJCST", "birthday" : "2001-01-01", "lastLogin" : "16.10.2017 14:24" }, "orderItems" : [ { "code" : "u91f4", "name" : "seat belt", "description" : "seat belt description ...", "amount" : 9.01, "quantity" : 1 }, { "code" : "1rnxq8", "name" : "lace", "description" : "lace description ...", "amount" : 3.39, "quantity" : 1 }, { "code" : "bdvhiv", "name" : "television", "description" : "television description ...", "amount" : 4.5, "quantity" : 1 }, { "code" : "5cwai", "name" : "mp3 player", "description" : "mp3 player description ...", "amount" : 1.6, "quantity" : 1 }, { "code" : "vhlt5d", "name" : "bookmark", "description" : "bookmark description ...", "amount" : 0.13, "quantity" : 1 } ] }
   

  BIN Sorgulama

  
  			QUERYBIN
  			Talep BIN bilgi almak için kullanılabilir
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYBIN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  BIN:
  string, conditional Max length: 8 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 8 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMS
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  BIN: 511452
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "bin" : {
    "bin" : "450803",
    "cardBrand" : "VISA",
    "cardType" : "CREDIT",
    "cardLevel" : "BUSINESS",
    "cardNetwork" : "MAXIMUM",
    "issuer" : "T. IS BANKASI A.S.",
    "virtual" : "NO",
    "countryIsoA3" : "TUR",
    "issuerType": "ISBANK",
    "is6Digit": "YES",
    "is8Digit": "NO"
   }
  } 	
  				
   

  Ödeme sistemlerini Sorgulama

  Ödeme sistemlerini Sorgulama QUERYPAYMENTSYSTEMS Talep tüm ödeme sistemlerini almak için kullanılabilir

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAYMENTSYSTEMS, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  BIN:
  string, conditional Max length: 8 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 8 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMS
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  BIN: 511452
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "installmentPaymentSystem" : {
    "name" : "ISBANK TEST",
    "paymentSystem" : 1,
    "paymentSystemEftCode": "0064",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "2",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "3",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 0.5
    } ]
   },
   "oneShotPaymentSystem" : {
    "name" : "My Sanalakpos Account (Test)",
    "paymentSystem" : 1,
    "paymentSystemEftCode" : "0046",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "1",
     "customerCostCommissionRate" : 0.3
    } ]
   }
  } 	
  				
   

  Query Pay By Link Payment

  Query Pay By Link Payment İstek, istek filtrelerine göre tek tıkla ödemelerini döndürür. Yanıttaki tarih özellikleri satıcının zaman diliminde döndürülür ve ISO_8601 olarak biçimlendirilir

  Request parameters
  ACTION:
  QUERYPAYBYLINKPAYMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  PAYBYLINKTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 description
  STARTDATE:
  date, conditional Max length: 32 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  ENDDATE:
  date, conditional Max length: 32 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için bitiş değeridir.
  DUEDATE:
  date, optional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] description
  CUSTOMEREMAIL:
  string, optional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  PAYBYLINKSTATUS:
  string, optional Max length: 2 description Tüm geçerli değerleri görün (5)

  Sample request

  					
  ACTION: QUERYPAYBYLINKPAYMENT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  PAYBYLINKTOKEN: [TF7MPD55XU656FPW7ZJOGYVJ2X2AOKMNMDTXHECEQPYGO2RS]
  PAYBYLINKSTATUS: []
  CREATEDTS: []
  DUEDATE: []
  CUSTOMEREMAIL: []
  				

  Sample response

  					
  { 
    "payByLinkPaymentList":[ 
     { 
       "amount":10,
       "dueDate":"2016-06-27T21:10:41",
       "currency":"TRY",
       "cardHolderEmail":"testcustomer@email.com",
       "createdTs":"2016-06-20T14:46:41",
       "token":"3LQ74ANRG6RSAA32KYFELZX2VKPD22SN7KPWHYOOWQSXGBLE",
       "status":"SD"
     },
     { 
       "amount":10,
       "dueDate":"2016-06-27T15:00:42",
       "currency":"TRY",
       "cardHolderEmail":"testcustomer@email.com",
       "createdTs":"2016-06-20T14:46:42",
       "token":"HKLON7HKRJGEZGHOY3WE3GHLIY7TG4ZRGIGU4XFETJLJSRWV",
       "status":"SD"
     }
    ],
    "responseCode":"00",
    "responseMsg":"Approved"
  }
   					
  				
   

  PAN Sorgulama

  
  			QUERYPAN
  			aksiyonu belli bir kart pan bilgisi verilerek BIN bilginin sorgulanmasında kullanılır.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDPAN:
  string, required Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAN
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  CARDPAN: 5406670000000009
  				

  Sample response

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "bin" : {
    "bin" : "540667",
    "cardBrand" : "MC",
    "cardType" : "CREDIT",
    "cardLevel" : "CLASSIC",
    "cardNetwork" : "MAXIMUM",
    "issuer" : "T. IS BANKASI A.S.",
    "virtual" : "NO",
    "countryIsoA3" : "TUR"
   }
  } 	
  				

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAN
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  CARDPAN: 5406670000000009
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "bin" : {
    "bin" : "540667",
    "cardBrand" : "MC",
    "cardType" : "CREDIT",
    "cardLevel" : "CLASSIC",
    "cardNetwork" : "MAXIMUM",
    "issuer" : "T. IS BANKASI A.S.",
    "virtual" : "NO",
    "countryIsoA3" : "TUR"
   }
  } 	
  			
  		
  	
   

  Üye İş Yeri İçerik Sorgulama

  
  			QUERYMERCHANTCONTENT
  			aksiyonu, üye iş yerinin sattığı ürünler için verilmiş olan ID bilgisinin sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYMERCHANTCONTENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTCONTENTID:
  string, optional Max length: 16 Üye iş yeri tekil içerik belirtecidir.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYMERCHANTCONTENT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANTCONTENTID: 00AXVTSiHX99Z
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "merchantContentList" : [ {
    "merchantContentType" : "tac",
    "language" : "tr",
    "merchant" : "009testID001",
    "displayed" : "true",
    "content" : "test"
   } ]
  }	
  				
   

  Puan Sorgulama

  
  			QUERYPOINTS
  			aksiyonu belli bir kart için mevcut olan puanların banka sisteminden sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPOINTS, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CARDCVV:
  string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
  INSTALLMENTS:
  integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					
    ACTION: QUERYPOINTS
    MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
    MERCHANT: [MERCHANT] 
    MERCHANTPAYMENTID: session-vMMSSxDCxL9o
    MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
    AMOUNT: 15.25  
    CURRENCY: TRY  
    CUSTOMER: merchant-7CtRNVbX  
    CARDEXPIRY: 12.2020  
    NAMEONCARD: NameOnCard
    CARDCVV: 000  
    CARDPAN: 4355084355084358
    PAYMENTSYSTEM: GarantiPOS 
  				
  				

  Akbank için Örnek Cevap

  					
  						{
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 15.25,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "100100000",
   "paymentSystem" : "My Sanalakpos Account (Test)",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "session-vMMSSxDCxL9o",
   "pgTranId" : "15182NCJB01021266",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "session-vMMSSxDCxL9o",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "PCBCHIPPARABAKIYE",
    "value" : "000000009856"
   }, {
    "name" : "CCBCHIPPARABAKIYE",
    "value" : "000000083118"
   }, {
    "name" : "XCBCHIPPARABAKIYE",
    "value" : "000000029196"
   }, {
    "name" : "CCBCHIPPARAACIKLAMA",
    "value" : "ccb chip para aciklama"
   }, {
    "name" : "PCBCHIPPARAACIKLAMA",
    "value" : "pcb chip para aciklama"
   }, {
    "name" : "XCBCHIPPARAACIKLAMA",
    "value" : "xcb chip para aciklama"
   }, {
    "name" : "ERRORCODE",
    "value" : ""
   } ]
  }
  					
  				

  İş Bankası için Örnek Cevap

  					
  						{
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 12.58,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "700100000",
   "paymentSystem" : "My İşbank VPOS Account (Test)",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "session-nmR4PEmEihOO",
   "pgTranId" : "15182PonE07021429",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "session-nmR4PEmEihOO",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "NUMCODE",
    "value" : "00"
   }, {
    "name" : "HOSTMSG",
    "value" : "TOPLAMMAXIPUAN: 50.00 TL"
   }, {
    "name" : "HOSTDATE",
    "value" : "0701-154039"
   }, {
    "name" : "MAXIPUAN",
    "value" : "50.00"
   }, {
    "name" : "ERRORCODE",
    "value" : ""
   } ]
  }
  					
  				

  Finanbank için Örnek Cevap

  					
  						{
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 17.31,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "600100000",
   "paymentSystem" : "My Finans Webpos Online Account (Test)",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "session-GHmNvtjCKMos",
   "pgTranId" : "15182PrjH00128947",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "session-GHmNvtjCKMos",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "NUMCODE",
    "value" : "00"
   }, {
    "name" : "PARAPUANTRL",
    "value" : "000000002631"
   }, {
    "name" : "SEYAHATAVANSPUANTRL",
    "value" : ""
   }, {
    "name" : "SEYAHATAVANSPUANVADETARIHI",
    "value" : ""
   }, {
    "name" : "PARAPUAN",
    "value" : "000000002631"
   }, {
    "name" : "CAVVRESULTCODE",
    "value" : "3"
   }, {
    "name" : "ERRORCODE",
    "value" : ""
   } ]
  }
  					
  				

  Sample response for VakifBank

  					
  {
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 17.27,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "000100000012656",
   "paymentSystem" : "Vakifbank",
   "paymentSystemType" : "VAKIFBANK",
   "paymentSystemEftCode" : "0015",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-YwOuiloCfCHK",
   "pgTranId" : "bf2a7eef537a4e1bad0ca5be00f07519",
   "pgTranRefId" : "000075283460",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "PUAN",
    "value" : "283567.72"
   } ]
  }
  					
  		

  HSBC için Örnek Cevap

  					
  {
   "action" : "QUERYPOINTS",
   "merchant" : "10000000",
   "amount" : 11.22,
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "9916570",
   "paymentSystem" : "HSBC",
   "paymentSystemType" : "HSBC",
   "paymentSystemEftCode" : "0123",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-7Yx5s2QSMRvP",
   "pgTranId" : "",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "points" : [ {
    "name" : "ODUL",
    "value" : "5612.47"
   } ]
  }
  					
  		
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Sorgulama

  
  		QUERYRECURRINGPLAN
  		aksiyonu tekrarlı ödeme planı kodu veya belli bir başlangıç/bitiş tarih aralığı verilerek tekrarlı ödeme plan(ların)ın detaylarının sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYRECURRINGPLAN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, optional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, optional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, optional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  STARTDATE:
  date, conditional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  ENDDATE:
  date, conditional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy] İşlem sorgulama tarih aralığı için bitiş değeridir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, conditional Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.
  CARDPAN:
  string, optional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CUSTOMER:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYRECURRINGPLAN
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RECURRINGPLANCODE: Code-JSjAuDXf
  				

  Sample response

  					{
   "action" : "QUERYRECURRINGPLAN",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "recurringPlan" : {
    "recurringPlanCode" : "Code-wAasdfMW",
    "firstAmount" : 0,
    "recurringAmount" : 100,
    "startDate" : "01-10-2015 00:00",
    "scheduledEndDate" : "04-10-2015 00:00",
    "recurrenceCount" : 2,
    "completedRecurrence" : 0,
    "frequency" : "3D",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSytem" : "My Finans Webpos Online Account",
    "status" : "ACTIVE"
   },
   "recurringPaymentList" : [ {
    "startDate" : "01-10-2015 00:00",
    "status" : "PENDING",
    "executionDate" : "",
    "recurrence" : 1,
    "amount" : 100,
    "tryCount" : 0
   }, {
    "startDate" : "04-10-2015 00:00",
    "status" : "PENDING",
    "executionDate" : "",
    "recurrence" : 2,
    "amount" : 100,
    "tryCount" : 0
   } ],
    "merchant" : {
    "businessId" : "[MERCHANT_BUSINESS_ID]",
    "name" : "[MERCHANTNAME]",
    "address" : "[MERCHANTADDRESS]",
    "phone" : "[MERCHANTPHONE]",
    "fax" : "[MERCHANTFAX]",
    "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/",
    "additionalDetails" : "Asseco South Eastern Europe",
    "secretKey" : "[SECRETKEY]",
    "referrer" : "https://www.example.com"
   },
   "customer" : {
    "id" : "MRCH_CUST_ID_123",
    "email" : "customerEmail-DA1y5O0U",
    "phone" : "11111111111111",
    "name" : "CustomerNameDA1y5O0U",
    "lastLogin" : "30.01.2015 16:11"
   },
   "card" : {
    "cardToken" : "CBCANDT5NRAJK2DCKYWZ2LZ6XIPCXXMPOBEKXEXSCD4YZN6O",
    "cardOwner" : "Name oa9iDQNM",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-oa9iDQNM",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020"
   }
  }            
  				
   

  Tekrarlı Ödeme Planı Kartı Sorgulama

  
  		QUERYRECURRINGPLANCARD
  		request will return the details of cards for a specified recurring plan by using RECURRINGPLANCODE.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYRECURRINGPLANCARD, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  RECURRINGPLANCODE:
  string, required Max length: 16 Tekrarlı ödeme için kullanılan tekil (unique) kod.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYRECURRINGPLANCARD
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  RECURRINGPLANCODE: [Code-UPAG0PzB]
  				

  Sample response

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "cardList" : [ {
    "cardToken" : "BKSJWIERRJQFODRQ27AEI3JLLNLVDZ64Z74I6D2Q6GJ73YBN",
    "cardOwnerMasked" : "N*** A*******",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-AtdW4XGx",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "545616***5454"
   }, {
    "cardToken" : "T45FWSAXNHZPC4NYCGVQSYY4INTCCPB3GC5MJ2HGD2YKLCG6",
    "cardOwnerMasked" : "N*** V*******",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-Vdsj1bTN",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "545616***5454"
   }, {
    "cardToken" : "RF4DIKGLC65GLBTJWUJJDJAERGKTZ27NN7PPEE7NEPWBJGVP",
    "cardOwnerMasked" : "N*** f*******",
    "panLast4" : "5454",
    "customer" : "Customer-f2EWrLZE",
    "cardBin" : "545616",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "545616***5454"
   }, {
    "cardToken" : "Z6VJJMIYBNWDVIXUC3547D356FX5DZZT5KVIZBA4Z3GYAVN5",
    "cardOwnerMasked" : "d***",
    "panLast4" : "9159",
    "customer" : "Customer-f2EWrLZE",
    "cardBin" : "409070",
    "cardExpiry" : "12.2020",
    "pan" : "409070***9159"
   } ]
  }            
  				
   

  Kampanya Sorgulama

  
  			QUERYCAMPAIGN
  			aksiyonu kullanılarak kampanyalara ulaşabilirsiniz.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCAMPAIGN, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  BIN:
  string, conditional Max length: 8 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 8 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYCAMPAIGN
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  BIN: 511452
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "campaignCodeList" : [ {
    "campaignName" : "Test1",
    "campaignCode" : "123",
    "installment" : "4",
    "minInstallment" : 3,
    "maxInstallment" : 4,
    "installmentAmount" : "3",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSystemType" : "FINANS",
    "campaignType" : "ADDITIONALINSTALLMENT",
    "details" : "Test details"
   }, {
    "campaignName" : "Test2",
    "campaignCode" : "456",
    "installment" : "4",
    "minInstallment" : 2,
    "maxInstallment" : 2,
    "installmentAmount" : "3",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSystemType" : "FINANS",
    "campaignType" : "POSTPONE",
    "details" : "Test details 2"
   } ]
  }	
  				
   

  Online Kampanya Sorgulama

  
  			QUERYCAMPAIGNONLINE
  			request can be used to get card holders' campaigns if they are available to merchants. Query made from bank side and a financial transaction.
  		

  Request parameters:
  ACTION:
  QUERYCAMPAIGNONLINE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  AMOUNT:
  decimal, conditional Max length: 30 İşlem tutarı bilgisidir. Önemli Not: Üye iş yerlerinin Paratika’ya ilettikleri tutar KDV dahil tutardır. Paratika ek olarak herhangi bir vergi hesaplaması yapmaz.
  INSTALLMENTS:
  integer, required Max length: 2 İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDCVV:
  string, optional Max length: 4 Kart güvenlik kodu, CVV değeri.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  CUSTOMERIP:
  string, optional Max length: 39 Kart Sahibi (Müşteri) IP Adresi.
  CUSTOMERUSERAGENT:
  string, optional Max length: 512 Kart Sahibi (Müşteri) Teknik Donanım.
  EXTRA:
  string, optional Max length: 1024 EXTRA parametresi, oturum bilgisine ek parametreler iletmek için kullanılan özel bir parametredir. Bu parametrenin JSON (URL-ENCODED olarak) biçiminde olması bekleniyor. Bu parametre ve iç değerlerin hatalı yazılması durumunda, gözardı edileceklerdir! Desteklenen parametreler: CardHolderAgreementMode(value: NONE/SHOW/SHOWCHECKED/SHOWCHECKEDDISABLED), AlwaysSaveCard(value: true/false), BuyerType (value: giriş yapmış kullanıcı için L; anonim için A, Üyelik ile ilk alışverişte F. Ya da bu durumlar için 0, 1, 2 olabilir), IsbankBolumKodu(string), IframeDomainUrl Etki Alanı URL'si, ödemenin hangi URL adresinden işleneceğini belirtir. PREAUTH=YES parametresi satış olarak başlansa dahi ödemenin ön provizyon olarak işleme alınacağını belirtir. IGNORECUSTOMERCOMMISSION(values : YES/NO).
  EXTRA: {"AlwaysSaveCard": "true", "BuyerType": "L", "IsbankBolumKodu": 12, "CardHolderAgreementMode": "SHOWCHECKED", "IGNORECUSTOMERCOMMISSION" : "YES"}

  Other bank parameters


  • MAXIMUMMOBIL - Varsayılan HPP'de Maximum Mobil sekmesine sahip olmak için aşağıdaki gibi Maximum Mobil ödeme sistemi adını içerir
   {"MaximumMobilPaymentSystem":"PaymentSystemName"}
  • GIROGATE Ödeme metodları. Ödeme yöntemlerinden birinin "YES" olarak gönderilmesi durumunda kimlik doğrulama GiroGate ödeme yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. Olası değerler: YES/NO.
   • SOFORT: {"SOFORT": "YES"}
   • SAFETYPAY: {"SAFETYPAY": "YES"}
   • QIWI: {"QIWI": "YES"}
   • GIROPAY: {"GIROPAY": "YES"}
   • IDEAL: {"IDEAL": "YES"}
   • FINNISHONLINEBANKING: {"FINNISHONLINEBANKING": "YES"}
   • BANCONTACT: {"BANCONTACT": "YES"}
   • ALIPAY: {"ALIPAY": "YES"}
   • MULTIBANCO: {"MULTIBANCO": "YES"}
   • TRUSTPAY: {"TRUSTPAY": "YES"}
   • EPS: {"EPS": "YES"}
   • MYBANK: {"MYBANK": "YES"}
   • P24: {"P24": "YES"}
   • BOLETO: {"BOLETO": "YES"}
   • ELO: {"ELO": "YES"}
   • SEPA: {"SEPA": "YES"}
   • UPOP: {"UPOP": "YES"}
  • ISBANK - imece kart işlemlerini yaparken tarım şablonu bilgilerini İş Bankası'na göndermek için aşağıdaki gibi ekstraları eklenmelidir.
   {"IMCKOD":"imckod", "FDONEM":"fdonem"}
  • SEKERBANK - Hasat Kart için bu paratmetreler kullanılabilir:
   {"HASATKARTSATIS", "VADEKODU", "VADEADEDI", "URUNKODU", "PLASIYERNO", "FATURANO"}
  • ISBANK LOAN - İşbank alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. ISBANK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"ISBANK_LOAN":"YES", "ISBANK_LOAN.maximum_term":"5"}
  • KUVEYTTURK LOAN - Kuveyttürk alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. KUVEYTTURK_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"KUVEYTTURK_LOAN":"YES", "KUVEYTTURK_LOAN.softDescriptor":"Finansman islem bilgisi", "KUVEYTTURK_LOAN.commissionAmount":"0", "KUVEYTTURK_LOAN.orderItemCount":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.categoryCode":"1101", "KUVEYTTURK_LOAN.unitPrice":"100", "KUVEYTTURK_LOAN.count":"1", "KUVEYTTURK_LOAN.channel":"WM"}
  • NKOLAY_LOAN NKolay alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. NKOLAY_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"NKOLAY_LOAN":"YES", "NKolay.identityNumber":"11920171664", "NKolay.products": {"NKolay.name": "phone","NKolay.categoryId": 1,"NKolay.categoryName": "Cep Telefonu", "NKolay.quantity": 1,"NKolay.totalPrice": 8000.0}
  • FIBABANKA_LOAN Fibabanka alışveriş kredisi için aşağıdaki alanlar kullanılmalıdır ve tüm alanlar gereklidir. FIBABANKA_LOAN parametresi "YES" gönderilmesi gerekmektedir.
   {"FIBABANKA_LOAN":"YES", "FIBABANKA_LOAN.productType":"12"}
  PAYMENTSYSTEMTYPENAME:
  string, optional Max length: 100 description
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Sample request

  					
   ACTION: QUERYCAMPAIGNONLINE
   MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
   MERCHANT: [MERCHANT] 
   MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-pqkzBsVhLD3K
   MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
   AMOUNT: 15.92
   INSTALLMENTS : 3  
   CURRENCY: TRY  
   CUSTOMER: merchant-7CtRNVbX  
   CARDEXPIRY: 12.2020  
   NAMEONCARD: NameOnCard
   CARDCVV: 000  
   CARDPAN: 5406670000000009 
  				
  				

  Sample response for Isbank

  					
  {
   "action" : "QUERYCAMPAIGNONLINE",
   "merchant" : "testmerchant",
   "amount" : 15.92,
   "installment" : "1",
   "currency" : "TRY",
   "apiMerchantId" : "700658785",
   "paymentSystem" : "Türkiye İş Bankası Sanal POS",
   "paymentSystemType" : "ISBANK",
   "paymentSystemEftCode" : "0064",
   "pgTranDate" : "",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-pqkzBsVhLD3K",
   "pgTranId" : "16180OzcC07010161",
   "pgTranRefId" : "",
   "pgOrderId" : "PaymentId-pqkzBsVhLD3K",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "campaigns" : [ {
    "campaignCode" : "000001",
    "campaignName" : "kampanya1",
    "campaignExtra" : ""
   }, {
    "campaignCode" : "000002",
    "campaignName" : "kampanya2",
    "campaignExtra" : ""
   }, {
    "campaignCode" : "000003",
    "campaignName" : "kampanya3",
    "campaignExtra" : ""
   } ]
  }
  					
  				
   

  Ödeme Sistemi Verileri Sorgulama

  
  			Query Payment System Data
  			QueryPSData
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAYMENTSYSTEMDATA, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  INSTALLMENTS:
  integer, required Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  EFTCODE:
  string, optional Max length: 4 description
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  BIN:
  string, conditional Max length: 8 BIN değeri (Kredi / Banka kartının ilk 8 hanesi). Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  PAYMENTSYSTEMTYPE:
  string, conditional Max length: 32 Ödeme sisteminin tipi. Alışveriş kredisi için geçerli değerler: ISBANK_LOAN, KUVEYTTURK_LOAN, AKTIFBANK_LOAN, FIBABANKA_LOAN Tüm geçerli değerleri görün (34)
  CURRENCY:
  string, optional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMDATA
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  INSTALLMENTS: 1  
  PAYMENTSYSTEMTYPE: FINANS
  				

  Örnek Cevap

  					
  {
   "paymentSystemType" : "FINANS",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved"
  } 					
  				
   

  Üye İşyeri Komisyonunu Sorgulama

  
  			QUERYMERCHANTCOMMISSION
  			request can be used to get transaction hosting commission
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYMERCHANTCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, optional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYMERCHANTCOMMISSION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "merchantCommissions" : [ {
  	  "paymentDueInDays": "30",
  	  "merchantPaymentDayIndexes": "0;3;4",
  	  "paymentSystemBased": "YES",
  	  "posType" : "VPOS",
  	  "defaultCommission": {
  	    "installmentList": [
  	      {
  	        "count": "1",
  	        "merchantCostCommissionRate": 1
  	      },
  	      {
  	        "count": "2",
  	        "merchantCostCommissionRate": 2
  	      },
  	      {
  	        "count": "3",
  	        "merchantCostCommissionRate": 3
  	      },
  	      {
  	        "count": "4",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "5",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "6",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "7",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "8",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "9",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "10",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "11",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "12",
  	        "merchantCostCommissionRate": 50
  	      },
  	      {
  	        "count": "crNotOnUs",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      },
  	      {
  	        "count": "crOnNetwork",
  	        "merchantCostCommissionRate": 0
  	      }
  	    ]
  	  },
  	  "paymentSystemBasedCommissionList": [
  	    {
  	      "paymentSystemName": "My Sanalakpos Account (Test)",
  	      "installmentList": [
  	        {
  	          "count": "1",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0.4
  	        },
  	        {
  	          "count": "2",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "3",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "4",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "5",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0.29
  	        },
  	        {
  	          "count": "6",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0.29
  	        },
  	        {
  	          "count": "7",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "8",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0.38
  	        },
  	        {
  	          "count": "9",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "10",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0.39
  	        },
  	        {
  	          "count": "11",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0.39
  	        },
  	        {
  	          "count": "12",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "crNotOnUs",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        },
  	        {
  	          "count": "crOnNetwork",
  	          "merchantCostCommissionRate": 0
  	        }
  	      ]
  	    }
  	  ],
  	  "distinctPaymentSystemId": [
  	    "your-payment-system-id",
  	    "DEFAULT"
  	  ],
  	  "paymentSystemNames": {
  	    "your-payment-system-id": "My Sanalakpos Account (Test)",
  	    "DEFAULT": "DEFAULT"
  	  },
  	     "classifiedCommissionList": [
  	    {
  	      "currency": "EUR",
  	      "currencyCommissions": [
  	        {
  	          "id": "00BYLHh9UyDE",
  	          "commissionKey": "CR8",
  	          "commissionValue": 0,
  	          "currency": "EUR",
  	          "dueDate": 0,
  	          "paymentSystemCurrencyCommissions": [
  	            {
  	              "id": "00BYLHh9Uxzm",
  	              "paymentSystemId": "your-payment-system-id",
  	              "commissionValue": 0,
  	              "dueDate": 0,
  	              "validated": false,
  	              "version": 0
  	            },
  	            {
  	              "id": "00BYLHh9Uxzl",
  	              "paymentSystemId": "DEFAULT",
  	              "commissionValue": 0,
  	              "dueDate": 0,
  	              "validated": false,
  	              "version": 0
  	            }
  	          ],
  	          "active": true,
  	          "validated": false,
  	          "version": 0
  	        },
  	        {
  	          "id": "00BYLHh9UyCG",
  	          "commissionKey": "CR2",
  	          "commissionValue": 0,
  	          "currency": "EUR",
  	          "dueDate": 0,
  	          "paymentSystemCurrencyCommissions": [
  	            {
  	              "id": "00BYLHh9UyE0",
  	              "paymentSystemId": "DEFAULT",
  	              "commissionValue": 0,
  	              "dueDate": 0,
  	              "validated": false,
  	              "version": 0
  	            },
  	            {
  	              "id": "00BYLHh9UyDz",
  	              "paymentSystemId": "your-payment-system-id",
  	              "commissionValue": 0,
  	              "dueDate": 0,
  	              "validated": false,
  	              "version": 0
  	            }
  	          ],
  	          "active": true,
  	          "validated": false,
  	          "version": 0
  	        },
  	        {
  	          "id": "00BYLHh9UyC3",
  	          "commissionKey": "CR1",
  	          "commissionValue": 0,
  	          "currency": "EUR",
  	          "dueDate": 0,
  	          "paymentSystemCurrencyCommissions": [
  	            {
  	              "id": "00BYLHh9UyDZ",
  	              "paymentSystemId": "your-payment-system-id",
  	              "commissionValue": 0,
  	              "dueDate": 0,
  	              "validated": false,
  	              "version": 0
  	            },
  	            {
  	              "id": "00BYLHh9UyDa",
  	              "paymentSystemId": "DEFAULT",
  	              "commissionValue": 0,
  	              "dueDate": 0,
  	              "validated": false,
  	              "version": 0
  	            }
  	          ],
  	          "active": true,
  	          "validated": false,
  	          "version": 0
  	        },
  	        ...
  	      ]
  	    }
  	}
  }	
  				
   

  Müşteri Komisyonunu Sorgulama

  
  			QUERYCUSTOMERCOMMISSION
  			aksiyonu müşteri komisyon şema bilgisinin sorgulanmasını sağlar.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYCUSTOMERCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  ACTIVATIONDATE:
  date, optional Max length: 32 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC) standardında aktivasyon tarihi
  ACTIVATIONDATEINMILLISECONDS:
  string, optional Max length: 19 description

  Örnek İstek

  			ACTION: QUERYCUSTOMERCOMMISSION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  ACTIVATIONDATE: [dd-MM-yyyy HH:mm] 
  			
  		

  Örnek Cevap

  			
  				{
   "activationDate" : "25-03-2019 18:20",
   "paymentSystemBased" : "YES",
   "defaultCommission" : {
    "installmentList" : [ {
     "count" : "2",
     "customerCostCommissionRate" : 2.55
    }, {
     "count" : "3",
     "customerCostCommissionRate" : 3.2
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 4.5
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 5.1
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 5.99
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 6.12
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 6.77
    }, {
     "count" : "9",
     "customerCostCommissionRate" : 6.89
    }, {
     "count" : "10",
     "customerCostCommissionRate" : 6.99
    }, {
     "count" : "11",
     "customerCostCommissionRate" : 7.99
    }, {
     "count" : "12",
     "customerCostCommissionRate" : 8.22
    } ]
   },
   "paymentSystemBasedCommissionList" : [ {
    "paymentSystemName" : "Test Payment System Name",
    "installmentList" : [ {
     "count" : "2",
     "customerCostCommissionRate" : 0
    }, {
     "count" : "3",
     "customerCostCommissionRate" : 0.51
    }, {
     "count" : "4",
     "customerCostCommissionRate" : 6.35
    }, {
     "count" : "5",
     "customerCostCommissionRate" : 8.76
    }, {
     "count" : "6",
     "customerCostCommissionRate" : 10.11
    }, {
     "count" : "7",
     "customerCostCommissionRate" : 12.33
    }, {
     "count" : "8",
     "customerCostCommissionRate" : 14.05
    }, {
     "count" : "9",
     "customerCostCommissionRate" : 16.23
    }, {
     "count" : "10",
     "customerCostCommissionRate" : 18.22
    }, {
     "count" : "11",
     "customerCostCommissionRate" : 19.33
    }, {
     "count" : "12",
     "customerCostCommissionRate" : 19.97
    } ]
   } ]
  }
  			
  		
   

  Sipariş Kalemini Sorgula

  
  		QUERYORDERITEM
  		belirtilen üye işyeri ödeme numarası için ödeme kalemlerinin listesini döner.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYORDERITEM, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  PGTRANID:
  string, conditional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYORDERITEM
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  MERCHANTPAYMENTID : [MERCHANTPAYMENTID]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  
  				

  Örnek Cevap

  					
  					{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "orderItemList": [
      {
        "code": "ljwsd",
        "name": "keyboard",
        "description": "keyboard description ...",
        "sellerId": "MySeller",
        "quantity": 1,
        "productCategoryCode": 4722,
        "amount": 100,
        "sellerPaymentAmount": 10
      },
      {
        "code": "ljwsd",
        "name": "keyboard",
        "description": "keyboard description ...",
        "sellerId": "MySeller",
        "quantity": 1,
        "productCategoryCode": 4722,
        "amount": 100,
        "sellerPaymentAmount": 10
      },
      {
        "code": "ljwsd",
        "name": "keyboard",
        "description": "keyboard description ...",
        "sellerId": "MySeller",
        "quantity": 1,
        "productCategoryCode": 4722,
        "amount": 100,
        "sellerPaymentAmount": 10
      }
    ]
  }           
  	
  	
   

  Satıcı Sorgulama

  
  			QUERYSELLER
  			belirli bir satıcı için kaydedilen tüm satıcıları veya belirli satıcı kimliği değerine dayanarak belirli satıcının ayrıntılarını almak için istek kullanılabilir.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYSELLER, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SELLERID:
  string, optional Max length: 32 Satıcı başına benzersiz değer.
  ONBEHALFOFMERCHANT:
  string, optional Max length: 64 description
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYSELLER
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SELLERID: seller-id
  				

  Örnek Cevap

  					{
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "sellers" : [ {
    "sellerId" : "seller-id",
    "name" : "seller-name",
    "lastName" : "seller-lastname",
    "email" : "seller@email.com",
    "mobileNumber" : "+902123650505",
    "status" : "OK",
    "merchant" : {
     "businessId" : "10000000",
     "name" : "Paratika",
     "address" : "İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent ARI 1 Binası No: 12 34469 Maslak",
     "phone" : "+902123650505",
     "webAddress" : "http://www.asseco-see.com.tr/"
    },
    "iban" : "TR330006100519786457841326",
    "ibanUsd" : "TR330006100519786457841326",
    "ibanEur" : "TR330006100519786457841326",
    "ibanGbp" : "TR330006100519786457841326",
    "accountOwnerName" : "seller-owner-name",
    "accountOwnerLastName" : "seller-owner-lastname"
   } ]
  }           
  				
   

  Recon İşlemleri Sorgulama

  
  			Query Recon Transaction
  			Mutabakat işlem ayrıntılarını sorgulamak için kullanılır.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  RECONTRANSACTION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, optional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  PAYMENTSYSTEMTYPE:
  string, optional Max length: 32 Ödeme sisteminin tipi. Alışveriş kredisi için geçerli değerler: ISBANK_LOAN, KUVEYTTURK_LOAN, AKTIFBANK_LOAN, FIBABANKA_LOAN Tüm geçerli değerleri görün (34)
  PGORDERID:
  string, optional Max length: 64 description
  PGTRANID:
  string, optional Max length: 64 Ödeme sistemi / Sanal POS tarafında verilen işlem numarası (Transaction ID) bilgisi.
  PGTRANAPPRCODE:
  string, optional Max length: 64 description
  STARTDATE:
  date, conditional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için başlangıç değeridir.
  ENDDATE:
  date, conditional Max length: 16 Format: [dd-MM-yyyy HH:mm] İşlem sorgulama tarih aralığı için bitiş değeridir.
  OFFSET:
  string, optional Max length: 6 Default value: '0' Sayfalama işleminde kullanılacak işlem raporu işlem sayısı bazında başlangıç değeri, offset.
  LIMIT:
  string, optional Max length: 4 Default value: '1000' Sorgulama cevabında yer alacak azami işlem sayısı.
  MERCHANTPAYMENTID:
  string, optional Max length: 128 Üye iş yeri tekil (unique) ödeme / sipariş kodu.
  TRANSACTIONTYPE:
  string, optional Max length: 32 description Tüm geçerli değerleri görün (11)

  Örnek İstek

  					ACTION: RECONTRANSACTION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  PAYMENTSYSTEMTYPE: [FINANS]
  PGORDERID : [PGORDERID]
  
  				

  Örnek Cevap

  					
  {
   "action" : "RECONTRANSACTION",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "transactionCount" : "1",
   "totalTransactionCount" : "1",
   "transactionList" : [ {
    "id" : "04gjM3ZOTCkr",
    "pgTranTraceAudit" : "331323523373",
    "pgTranReturnCode" : "00",
    "pgOrderId" : "10000000-1699563547678Q",
    "pgTranApprCode" : "628126",
    "pgTranSettleId" : "2594",
    "pgTranId" : "23313X9IG12585",
    "pgTranRefId" : "331323523373",
    "timePsSent" : "2023-11-09 20:59:07.683",
    "timePsReceived" : "2023-11-09 20:59:09.960",
    "timeCreated" : "2023-11-09 20:59:07.449",
    "amount" : 15.11,
    "transactionStatus" : "AP",
    "currency" : "TRY",
    "paymentSystem" : "Finansbank",
    "panLast4" : "5454",
    "transactionType" : "SALE",
    "installmentCount" : 1,
    "cardOwnerMasked" : "N*** M***",
    "customerId" : "Customer-M3yMoq47",
    "bankCommissionRate" : 2.5,
    "bankCommissionAmount" : -0.3778,
    "bankAmount" : 14.7322,
    "merchantBusinessId" : "10000000",
    "pgTranDate" : "20231109 23:59:08",
    "merchantPaymentId" : "PaymentId-hKXrINXF1SJT",
    "paymentSystemType" : "FINANS",
    "paratikaNetRevenue" : -0.3778,
    "paymentSystemPaymentDate" : "2023-11-09 20:59:07.484",
    "bin" : {
     "bin" : "545616",
     "cardBrand" : "VISA",
     "cardType" : "CREDIT",
     "cardLevel" : "GOLD",
     "cardNetwork" : "CARD_FNS",
     "issuer" : "FINANS",
     "virtual" : "NO",
     "countryIsoA3" : "TUR",
     "issuerType" : "FINANS",
     "is6Digit" : "YES",
     "is8Digit" : "NO"
    },
    "schemaValue" : {
     "commissionKey" : "ON_NETWORK_CREDIT",
     "commissionValue" : 2.5,
     "currency" : "TRY",
     "schemaName" : "PSCS_ZERO_COMMISSION",
     "dueDate" : 0,
     "pointCommissionRate" : 0,
     "serviceCommissionRate" : 0,
     "cutoffCommissionRate" : 0
    },
    "merchant" : {
     "product" : "Tek Tıkla Öde",
     "commissionRate" : 0,
     "commissionAmount" : 0,
     "paymentAmount" : -15.11,
     "paymentDate" : "2023-11-13 00:00:00.000",
     "schemaName" : "MCS_ZERO_COMMISSION"
    }
   } ]
  }		
  				
   

  Ödeme Sistemi Havuzu Sorgulama

  
  			QUERYPAYMENTSYSTEMPOOL
  			Ödeme sistem havuzlarını almak için istek kullanılabilir
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYPAYMENTSYSTEMPOOL, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  STATUS:
  string, optional Max length: 2 Statü, durum bilgisi. Tüm geçerli değerleri görün (4)
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, optional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYPAYMENTSYSTEMPOOL
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  STATUS: OK
  				

  Örnek Cevap

  					{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "PsPools": [
      {
        "name": "All Payment System In Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "Halkbank",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "YKB Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "Akbank Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "Isbank Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "Vakifbank Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "HSBC Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "Teb Pool",
        "status": "OK"
      },
      {
        "name": "Finans Pool",
        "status": "OK"
      }
    ]
  } 	
  				
   

  Tarım Şablonu Sorgula

  
  			QUERYAGRICULTURETEMPLATE
  			request can be used to get agriculture template information from bank side.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYAGRICULTURETEMPLATE, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  CURRENCY:
  string, conditional Max length: 3 ISO Alpha para birimi kodu. Örneğin: TRY, EUR, USD, GBP. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#Position_of_ISO_4217_code_in_amounts. Tüm geçerli değerleri görün (33)
  PAYMENTSYSTEM:
  string, optional Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.
  INSTALLMENTS:
  integer, optional Max length: 2 Default value: '1' İşlemde kullanılacak taksit sayısı. Bu değer ödeme sisteminde tanımlı ve geçerli bir değer olmalıdır.
  CUSTOMER:
  string, conditional Max length: 128 Üye iş yeri sisteminde tanımlı olan müşteri kodu ya da numarası. Üye iş yeri tarafında bu değer tekil (unique) olmalıdır. TCKN gibi bilgiler de kullanılabilir.
  CUSTOMEREMAIL:
  string, optional Max length: 64 Müşteri e-posta bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CUSTOMERNAME:
  string, optional Max length: 128 Müşteri ad soyad bilgisi. Müşteri / Kart sahibi bilgilendirme özellikleri kullanımlarında bu bilginin doğru olarak geçilmesi zorunludur.
  CARDTOKEN:
  string, conditional Max length: 64 Kaydedilen kart numara (PAN) ve kartın geçerlilik bitiş tarih bilgisi için verilen güvenli alfa-nümerik değer. Kart bilgilerinin verilmediği durumlarda bu değerin verilmesi zorunludur.
  CARDPAN:
  string, conditional Max length: 19 PAN (Primary account number), kart numarası. Detaylar için lütfen bakınız, https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_card_number.
  CARDEXPIRY:
  string, conditional Max length: 7 Kartın geçerlilik bitiş tarihi. [mm.yy] formatında belirtilmelidir.
  NAMEONCARD:
  string, conditional Max length: 64 Kart üzerinde yazan isim.
  FORGROUP:
  string, optional Max length: 3 Default value: 'YES' Grup içi sorgulama ve diğer özellikler için kullanılan belirteçtir. Kabul edilen değerler şunlardır: 'yes', 'no'.

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYAGRICULTURETEMPLATE  
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER] 
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]  
  MERCHANT: [MERCHANT]   
  CURRENCY: TRY   
  MERCHANTPAYMENTID: PaymentId-xKYNX3KFWwfi  
  CARDPAN: 5456165456165454  
  CARDEXPIRY: 12.2025  
  CUSTOMER: Customer-nLRiOspV  
  CUSTOMERNAME: Name nLRiOspV  
  CUSTOMEREMAIL: nLRiOspV@email.com  
  CUSTOMERIP: 127.0.0.1  
  CUSTOMERUSERAGENT: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/43.0.2357.81 Safari/537.36  
  NAMEONCARD: Name nLRiOspV  
  CUSTOMERPHONE: +904196113535  
  CUSTOMERBIRTHDAY: 01-01-2001  
  
  
  				

  Örnek Cevap

  					 {
   "apiMerchantId" : "3123",
   "paymentSystem" : "AgricultureVPOS",
   "paymentSystemType" : "DENIZBANKINTERTECH",
   "paymentSystemEftCode" : "0134",
   "merchantPaymentId" : "PaymentId-xUASUZrAczOj",
   "pgTranId" : "117312***0043",
   "pgTranRefId" : "hostid",
   "pgOrderId" : "10000000-PaymentId-xUASUZrAczOj",
   "pgTranReturnCode" : "00",
   "pgTranApprCode" : "949377",
   "pgTranTraceAudit" : "Success",
   "responseCode" : "00",
   "responseMsg" : "Approved",
   "agricultureTemplate" : [ {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 4,
    "paymentFrequency" : 4,
    "commissionRate" : 1.23
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 5,
    "paymentFrequency" : 5,
    "commissionRate" : 1.71
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 6,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 1.00
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 6,
    "paymentFrequency" : 6,
    "commissionRate" : 3.13
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 8,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 1.00
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 9,
    "paymentFrequency" : 9,
    "commissionRate" : 1.65
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 9,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 3.08
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 10,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 2.35
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 11,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 3.04
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 12,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 3.73
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 12,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 5.12
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 12,
    "paymentFrequency" : 6,
    "commissionRate" : 7.18
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 4,
    "paymentFrequency" : 4,
    "commissionRate" : 1.23
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 11,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 3.04
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 10,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 2.35
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 12,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 3.73
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 12,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 5.12
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 5,
    "paymentFrequency" : 5,
    "commissionRate" : 1.71
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 6,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 1.00
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 9,
    "paymentFrequency" : 9,
    "commissionRate" : 1.65
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 6,
    "paymentFrequency" : 6,
    "commissionRate" : 3.13
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 12,
    "paymentFrequency" : 6,
    "commissionRate" : 7.18
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 9,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 3.08
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 8,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 1.00
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 3,
    "paymentFrequency" : 1,
    "commissionRate" : 2.00
   }, {
    "templateName" : "12 AY VADE 120 BLK A",
    "maturityPeriod" : 3,
    "paymentFrequency" : 3,
    "commissionRate" : 2.00
   } ]
  }	
  				
   

  Başvuru Dokümanı Sorgulama

  
  		QUERYAPPLICATIONDOCUMENT
  		isteği başvuruya ait dokümanları listelemek için kullanılabilir
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYAPPLICATIONDOCUMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  APPLICATIONCODE:
  string, required Max length: 64 Başvuru kodu
  APPLICATIONDOCUMENTTYPE:
  string, optional Max length: 64 Başvuru doküman tipi Tüm geçerli değerleri görün (14)
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  			
  ACTION: QUERYAPPLICATIONDOCUMENT
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  APPLICATIONCODE: [APPLICATIONCODE]
  APPLICATIONDOCUMENTTYPE: [APPLICATIONDOCUMENTTYPE]
  			
  		

  Örnek Cevap

  			
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved",
  	"applicationDocuments": [
  		{
  			"fileType": "PNG",
  			"fileContent": "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",
  			"documentType": "IDENTITY",
  			"fileName": "image.png",
  			"filePath" : "/application-files/ZCKZAPMGG3LZYTAU7KMWV2IRBAFXBSGXNAYDEIQVUWGMK4IB/IDENTITY"
  		}
  	]
  }
  			
  		
   

  İşlem Barındırma Komisyonu Sorgulama

  
  			QUERYTRANSACTIONHOSTINGCOMMISSION
  			bu istek işlem barındırma komisyonu sorgulamak için kullanılabilir
  
  
  
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYTRANSACTIONHOSTINGCOMMISSION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  MERCHANT:
  string, optional Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.

  Örnek İstek

  			ACTION: QUERYTRANSACTIONHOSTINGCOMMISSION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  			
  		

  Örnek Cevap

  			
  				{
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "transactionHostingCommissionSchemaList": [
      {
        "name": "TEST_THCS"
      },
      {
        "name": "THCS_ZERO_COMMISSION"
      },
      {
        "name": "thcDev"
      }
    ]
  }
  			
  		
   

  Query OTP(One time password)

  
  				QUERYOTP
  				request can be used to get OTP(One time password).
  			

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYOTP, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SESSIONTOKEN:
  string, optional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  OTPCODE:
  string, required Max length: 6 description
  EMAIL:
  string, required Max length: 64 description

  RequestSample

  				
  ACTION: QUERYOTP
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  OTPCODE: [OTPCODE]
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved",
  	"otpCode": "107038",
  	"createdTs": "2022-08-18 16:08:43.578",
  	"status": "OK"
  }
  				
  			
   

  Üye İş Yeri Kullanıcı Sorgulama

  
  		QUERYMERCHANTINFORMATION
  		request, üye işyeri kullanıcılarını sorgulamak amacıyla kullanılır
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYMERCHANTINFORMATION, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANT:
  string, required Max length: 128 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, required Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.

  Örnek İstek

  			
  ACTION: QUERYMERCHANTINFORMATION
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  			
  		

  Örnek Cevap

  			
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved",
  	"merchantInformationList": [
  		{
  			"merchantName": "Test Merchant",
  			"merchantUserInformation": [
  				{
  					"merchantUser": "Test User",
  					"merchantPhone": "+902123456789",
  					"merchantEmail": "merchantuser@testmerchant.com"
  				}
  			]
  		}
  	]
  }
  			
  		
   

  Alışveriş Kredisi Taksit Sorgulama

  
  		QUERYSHOPPINGLOANINSTALLMENT
  		bir kredi kullandırım hizmetinden kredi taksitlerini sorgulamak için kullanılır.
  		

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYSHOPPINGLOANINSTALLMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, required Max length: 48 Oturum anahtarı.
  PAYMENTSYSTEM:
  string, required Max length: 128 Ödeme sisteminin (banka ödeme geçidinin /vPOS hesabının) adı. Belirtilen isim Paratika’da ilgili ekranlarda tanımlanan isimle aynı olmalıdır, aksi takdirde burada belirtilen değer gözardı edilir ve Paratika’nın akıllı değişim özelliği devreye alınır.

  Örnek İstek

  			
  ACTION: QUERYSHOPPINGLOANINSTALLMENT
  SESSIONTOKEN: [SESSIONTOKEN]
  PAYMENTSYSTEM: [PAYMENTSYSTEM]
  			
  		

  Örnek Cevap

  			
  {
  	"responseCode": "00",
  	"responseMsg": "Approved",
  	"loanServiceResponse": {
  		"resultCode": "1",
  		"resultExplanation": "İşlem başarılı",
  		"loanInstallments": [
  			{
  				"productCode": "AG",
  				"effectiveInterestRateMonthly": "1.6125107187716647",
  				"installmentAmount": "708.10",
  				"creditInterest": "0.012900",
  				"term": "24",
  				"totalPaymentAmount": "16994.53",
  				"productName": "TEST 24 AY",
  				"effectiveInterestRate": "21.161931631123785"
  			},
  			{
  				"productCode": "AH",
  				"effectiveInterestRateMonthly": "0.0",
  				"installmentAmount": "388.88",
  				"creditInterest": "0.000000",
  				"term": "36",
  				"totalPaymentAmount": "14000.00",
  				"productName": "TEST 36 AY",
  				"effectiveInterestRate": "0.0"
  			},
  			{
  				"productCode": "AJ",
  				"effectiveInterestRateMonthly": "1.712476181653022",
  				"installmentAmount": "2945.48",
  				"creditInterest": "0.013700",
  				"term": "5",
  				"totalPaymentAmount": "14727.38",
  				"productName": "5 AY faizli",
  				"effectiveInterestRate": "22.600072680100357"
  			},
  			{
  				"productCode": "AC",
  				"effectiveInterestRateMonthly": "1.6125154919656604",
  				"installmentAmount": "1292.53",
  				"creditInterest": "0.012900",
  				"term": "12",
  				"totalPaymentAmount": "15510.40",
  				"productName": "TEST 12 AY",
  				"effectiveInterestRate": "21.161999929353968"
  			}
  		]
  	}
  }
  			
  		
   

  api çağrısı, mevcut entegratörler için kullanılacaktır.

   

  
          QUERYINTEGRATOR
          api çağrısı, mevcut entegratörler için kullanılacaktır.
        

  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYINTEGRATOR, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.

  RequestSample

  				
  ACTION:QUERYINTEGRATOR
  MERCHANTUSER:msusa@email.com
  MERCHANTPASSWORD:Pluto321`
  				
  			

  SampleResponse

  				
  {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "integrators": [
      "ARGEDAN",
      "BIGTEK",
      "BIZIMORADAN",
      "CALLCENTRE",
      "DIRECTSALE",
      "DOKUZYAZILIM",
      "EFASIS",
      "ESTERLIK" ]
  }
  				
  			
   

  Parçalı Ödeme Sorgulama

  
      QUERYSPLITPAYMENT
      talebi bölünmüş ödemeyi sorgulamak için kullanılabilir
      
  İstek parametreleri:
  ACTION:
  QUERYSPLITPAYMENT, required Max length: 128 API çağrısında yapılacak ana işlem belirteci.
  SESSIONTOKEN:
  string, conditional Max length: 48 Oturum anahtarı.
  MERCHANT:
  string, conditional Max length: 16 Sistemde tanımlı olan üye iş yeri kodu bilgisidir.
  MERCHANTUSER:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcısı.
  MERCHANTPASSWORD:
  string, conditional Max length: 128 API Kullanıcı şifresi.
  SPLITPAYMENTCODE:
  string, optional Max length: 64 description

  Örnek İstek

  					ACTION: QUERYSPLITPAYMENT
  MERCHANT: [MERCHANT]
  MERCHANTUSER: [MERCHANTUSER]
  MERCHANTPASSWORD: [MERCHANTPASSWORD]
  SPLITPAYMENTCODE: Code-JSjAuDXf
  				

  Sample response

  					{
   {
    "responseCode": "00",
    "responseMsg": "Approved",
    "splitPaymentList": [
      {
        "totalAmount": "50.00",
        "code": "Code-1256",
        "maxSplitCount": 2,
        "maxInstallmentCount": 0,
        "paidAmount": "50.00",
        "calculatedpaidAmount": "50.00",
        "refundedAmount": "0.00",
        "currency": "TRY",
        "createdTime": "2024-03-07T16:50:04",
        "expirationTime": "2024-03-08T17:50:16",
        "status": "AC",
        "merchant": {
          "businessId": "10000000",
          "name": "NestPay Ödeme Sis",
          "tradingName": "COMPANYTEST",
          "address": "KÜLTÜR MH. NİSPETİYE CD. AKMERKEZ E3 BLOK",
          "phone": "+902123650505",
          "fax": "+902123650555",
          "webAddress": "http://www.asseco-see.com.tr/",
          "additionalDetails": "Asseco SEE",
          "secretKey": "kKdIU0EP9qKJWPfz5sF0",
          "paymentPolicy": "THD_OPT",
          "domains": "www.msumerchant.com",
          "preInformationText": "asfdafsdfasdsd",
          "remoteSalesAgreement": "asfddsfsdfasdfasdfafsda",
          "integrationModel": "ALL",
          "maximumMobilOnHPP": "YES",
          "axesWalletOnHPP": "YES",
          "axessMobileMaxInstallmentCount": "1",
          "allowPreamt": "YES",
          "useHpp": true,
          "showManualPOS": "true",
          "useFibabankaLoan": true,
          "useIsbankLoan": true,
          "useKuveytLoan": true,
          "useNkolayLoan": true
        },
        "customer": {
          "id": "MRCHCUSTID-12310830",
          "email": "testcustomer@email.com",
          "phone": "4440444",
          "name": "Test Customer",
          "birthday": 978307200000,
          "lastLogin": "21.01.2018 13:48"
        },
        "splitPaymentTransactionList": [
          {
            "originalAmount": "25.00",
            "amount": "25.00",
            "merchantPaymentId": "payment-1709812559",
            "installmentCount": 1,
            "cardNumber": "435508***4358",
            "cardOwner": "N*** L***",
            "issuer": "Akbank 01",
            "paymentSystemType": "AKBANK",
            "authCode": "310386",
            "nameOnCard": "Name Lsw7mJAm",
            "cardExpiry": "12.2026",
            "extra": {}
          },
          {
            "originalAmount": "25.00",
            "amount": "25.00",
            "merchantPaymentId": "payment-1709812635",
            "installmentCount": 1,
            "cardNumber": "435508***4358",
            "cardOwner": "N*** L***",
            "issuer": "Akbank 01",
            "paymentSystemType": "AKBANK",
            "authCode": "380571",
            "nameOnCard": "Name Lsw7mJAm",
            "cardExpiry": "12.2026",
            "extra": {}
          }
        ]
      }